הר סדום

הר סדום

חלקו הצפוני של הר סדום
גובה 190 מטרים מתחת לגובה פני הים
מיקום צפון מזרח הנגב, בין חופו של ים המלח לנחל פרצים
קואורדינטות 31°4′19″N 35°23′49″E / 31.07194°N 35.39694°E / 31.07194; 35.39694

הר סדום הוא הר[1] בצפון מזרח הנגב[2], בין חופו של ים המלח למישור עמיעז. אורכו של הר סדום כאחד עשר קילומטרים, רוחבו המרבי מגיע לשני קילומטרים. גובהו של הר סדום הוא 165מ' מתחת לפני הים, 267 מ' מעל לפני ים המלח (שנת 2018).

על הר סדום צומחים צמחים מועטים מאד בשל מיעוט המשקעים, החום הרב, הניקוז המהיר מאד של המים והמליחות הרבה של הקרקע. בין המינים המועטים הצומחים על הר סדום בולטים מיני המלחית.

הר סדום כולו נמצא בתחום הזיכיון של מפעלי ים המלח. על גבי ההר מספר שבילי הליכה ומיצפורים וניתן להגיע לפסגתו ברכב.

סקירה גאולוגית-סוגי הסלעים ודרך היווצרותם

פרק זה דורש שכתוב. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולשכתב אותו. הסיבה לכך: הפרדה מחדש של תוכן לפסקאות.

בהר סדום נחשפות שלוש תצורות סלע עיקריות: תצורת סדום, תצורת עמורה ותצורת הלשון. כל אחת מהתצורות הורבדה באחד מגופי המים שמלאו את הבקע.

סלעי החיפוי

סלעי החיפוי מייצגים את השאריות הבלתי מסיסות של ראש מחדר המלח שיצר את הר סדום. שכבות המלח של תצורת סדום הכילו ביניהן שכבות דקיקות של חרסית, גבס, פצלים וחול דק (5% מנפח שכבות המלח). תוך כדי עליית המחדר הומסו שכבות המלח על ידי מי התהום או על ידי מי האגם המתוקים יחסית (שהדיאפיר חדר אל תוכן), והותירו אחריהן שארית בלתי מסיסה שהצטברה ובנתה את סלעי החיפוי. עובי סלעי החיפוי המצפים את שכבות המלח האנכיות מגיע לכ-40 מטר. משטח ההמסה המפריד בין המלח לשרידים הבלתי מסיסים שמעליו מכונה "ראי המלח".


מערות המלח

במסגרת מחקרי המרכז לחקר מערות התגלו בהר סדום כמאה וחמישים מערות מלח. מדובר בריכוז מערות המלח הגדול ביותר בעולם. מערותיו של הר סדום ידועות ביופיין המיוחד, ביניהן מוכרות ומטוילות - מערת ארובותיים, מערת הקולונל, מערת סדום, מערת מלח"ם ומערת השועל. מערת מלח"ם היא המערה הארוכה ביותר בארץ, ואורכה כ-5500 מטר. בתוך המערות ישנם נטיפי וזקיפי מלח יפהפיים, חריצים ונקיקים ישרים, צרים וארוכים, מאובני דגים, אצות, צבים ונחשים, וגושי מלח ענקיים, שקופים כזכוכית. כיום סגורות למטיילים רוב מערותיו של ההר בשל חשש ממפולות והתמוטטויות.

גלריית תמונות

קישורים חיצוניים

ראו הר סדום בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. הר סדום מתנשא לגובה של למעלה מ-200 מטר מעל פני ים המלח, ולכן ניתן להגדירו כגבעה.
  2. לפי הגדרות גאוגרפיות אחדות, נכלל הר סדום בתחומי מדבר יהודה.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.