הרפובליקה העממית של מערב אוקראינה

הרפובליקה העממית של מערב אוקראינה
Західна-Українська Народня Република
יבשת אירופה
שפה נפוצה אוקראינית
פולנית
יידיש
עיר בירה לבוב
טרנופול
סטניסלב
משטר רפובליקה
הקמה
תאריך
הקמת הרפובליקה
18 באוקטובר 1918
פירוק
תאריך
כיבוש על ידי פולין
יולי 1919
ישות קודמת האימפריה האוסטרו-הונגרית  האימפריה האוסטרו-הונגרית
ממלכת גליציה ולודומריה
ישות יורשת אוקראינה הרפובליקה העממית של אוקראינה
פולין הרפובליקה הפולנית השנייה
צ'כוסלובקיה  צ'כוסלובקיה
רומניה ממלכת רומניה

הרפובליקה העממית של מערב אוקראינהאוקראינית: (Західна-Українська Народня Република (Західно-Українська Народна Республіка או Zahidno-Ukrainska Narodna Respublika ובראשי תיבות ЗУНР או ZUNR) הייתה ישות מדינית שהתקיימה במשך שמונה חודשים בשנים 1918-1919.

היסטוריה

ב-9 באוקטובר 1918 הוכרזה עצמאות הרפובליקה שחלשה על צפון בוקובינה, מזרח גליציה וזקרפטיה. בשטח הרפובליקה חיו 5,4 מיליוני תושבים, מתוכם 3,291,000 אוקראינים (60%), 1,351,000 פולנים (25%) ו-660,000 יהודים (12%). יתר האוכלוסייה הורכבה ממיעוטים קטנים, גרמנים, צ'כים ועוד. שלוש הערים הגדולות היו לבוב (עיר הבירה), קולומייה וסטניסלב (כיום איוונו-פרנקיבסק). בלבוב רוב האוכלוסייה הייתה פולנית וזמן קצר אחרי הכרזת העצמאות הם מרדו, כי לא היו מוכנים לחיות תחת שלטון אוקראיני וביקשו את עזרת פולין.

הצבא הפולני יצא לעזרת מורדי לבוב ובכך נפתחה מלחמת פולין-אוקראינה. צ'כוסלובקיה ניצלה את מעורבות פולין במלחמה, כדי לתקוף ולנסות לכבוש את זאולז'ה.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.