הראל השקעות

ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים בע"מ
נתונים כלליים
סוג חברה ציבורית
מייסדים ארנסט ומרגוט המבורגר
תאריך הקמה 1982
משרד ראשי בית הראל, אבא הלל 3, רמת-גן
בעלות משפחת המבורגר 50.03% ציבור 49.09%
ענפי תעשייה ביטוח ושירותים פיננסיים
מוצרים עיקריים ביטוח בריאות, ביטוח כללי, ביטוח אשראי למגורים, ביטוח חיים, קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות נאמנות, ניהול תיקי השקעות, תעודות סל ושירותים פיננסים נוספים
הכנסות 14.5 מיליארד ש"ח (2016)[1]
רווח 396 מיליון ש"ח (2016)[1]
אנשי מפתח יאיר המבורגר, יו"ר
גדעון המבורגר, נשיא הראל חברה לביטוח בע"מ
מישל סיבוני, מנכ"ל משותף
יואב מנור, דירקטור ויו"ר הראל המשמר מחשבים
שמעון אלקבץ, מנכ"ל משותף
הראל ביטוח ופיננסים

הראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים בע"מ היא קבוצה העוסקת בביטוח ופיננסים.

הקבוצה עוסקת בביטוח בריאות (בריאות, ביטוח סיעוד, ביטוח שיניים וביטוח נסיעות לחו"ל), ביטוח כללי (ביטוח רכב, ביטוח דירות, ביטוח חבויות, ביטוח משכנתאות וביטוח אשראי), ביטוח חיים קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות, ניהול תיקי השקעות, תעודות סל, קרנות נאמנות ושירותים פיננסיים נוספים. בשנת 2016 הייתה הראל קבוצת הביטוח השלישית בגודלה בישראל לפי שיקלול כולל של סך ענפי פעילותה.[2]

היסטוריה

ארנסט ומרגוט המבורגר, אשר עלו מגרמניה, החלו בשנת 1935 בפעילותם בתחום הביטוח בישראל באמצעות "המשמר סוכנות לביטוח". בשנת 1975 הקימה המשפחה את 'הראל חברה לביטוח בע"מ' ו-7 שנים מאוחר יותר הפכו הראל חברה לביטוח והמשמר סוכנות לביטוח לחברות בת של 'הראל המשמר השקעות בע"מ', אשר מניותיה החלו להיסחר בבורסה של תל אביב בשנת 1982.

בשנים שלאחר הנפקתה לציבור הרחיבה החברה את פעילותה באמצעות מספר רכישות מהותיות ובהן הרכישות הבאות: בשנת 1984 רכשה את מלוא הבעלות על הראל ביטוח (בשמה דאז שלוח חברה לביטוח בע"מ); בשנת 1989 רכשה החברה 82% ממניות סהר חברה ישראלית לביטוח בע"מ ובמהלך השנים רכשה את יתרת מניות סהר; בשנת 1993 רכשה, באמצעות מור-הר השקעות בע"מ את השליטה בדקלה חברה לביטוח בע"מ; בשנת 1999 רכשה החברה 87% ממניות ציון החזקות בע"מ, כאשר 13% ממניות ציון החזקות נרכשו כבר במהלך שנת 1983 והשנים שלאחריה. בשנים 2007-2004 רכשה החברה קופות גמל, קרנות פנסיה וקרנות נאמנות ובכלל זה את קרנות הנאמנות וקופות הגמל של בנק לאומי; בשנת 2006 רכשה החברה 33.3% מבסס"ח - החברה הישראלית לביטוח אשראי; ובשנת 2010 רכשה את מלוא הבעלות בדקלה ורכשה את EMI, עזר חברה לביטוח משכנתאות בע"מ.

בשנת 2007 שונה שם החברה להראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים בע"מ. כיום[דרושה הבהרה], הראל השקעות נסחרת בבורסה של תל אביב במסגרת מדד ת"א 75. החברה נשלטת על ידי משפחת המבורגר, המחזיקה בכ-50.03% ממניות החברה.

בשנת 2012 רכשה הראל את פעילות ביטוח החיים והבריאות של חברת הביטוח "אליהו", כחלק מדרישות הרגולציה בעסקת רכישת השליטה בחברת הביטוח מגדל על ידי שלמה אליהו.

באוקטובר 2015 נקנסה הראל ביחד עם מדנס סוכנות לביטוח בסך של 6.4 מיליון שקל על ידי הרשות ההגבלים העסקיים, בגין פגיעה בתחרות בשוק ביטוח הבריאות.[3]

חיסכון ארוך טווח

סך הנכסים המנוהלים על ידי הקבוצה עבור עמיתים ומבוטחים במסגרת פעילות חסכון ארוך טווח, ליום 31 בדצמבר 2012 הסתכמו לכ-68.6 מיליארד ש"ח. סך הפרמיות שהורווחו ודמי הגמולים בפעילות חיסכון ארוך הטווח (ביטוח חיים, פנסיה, גמל והשתלמות) בשנת 2012 הסתכמו לכ-7.97 מיליארד ש"ח. במדד המותגים של גלובס לשנת 2017 החברה ממוקמת במקום השני לאחר אלטשולר שחם בקטגוריית חיסכון לטווח ארוך.[4]

ביטוח חיים - סך הנכסים המנוהלים על ידי קבוצת הראל ליום 31 בדצמבר 2012 הסתכם לכ- 25 מיליארד ש"ח. סך דמי הפרמיות בביטוח חיים בשנת 2012 הסתכמו לכ-3.30 מיליארד ש"ח. ביום 1 בינואר 2013 הושלמה עסקה במסגרתה התקשרה הראל ביטוח בהסכם לרכישת פעילות מגזר ביטוח החיים של אליהו חברה לביטוח תמורת סך של 210 מיליוני ש"ח. העסקה כוללת את כל זכויותיה והתחייבויותיה של אליהו ביטוח בתחום פעילות ביטוח החיים, הכולל את ענפי ביטוח חיים ובריאות, ובכלל זה הזכויות והחובות כלפי מבוטחים, מבטחי משנה, סוכנים וכיוצ"ב. סך הנכסים המועברים במסגרת עסקה זו הם כ-1.7 מיליארד ש"ח

מסלולים כשרים

ערך מורחב – המסלולים הכשרים בקרנות הפנסיה והחיסכון

הראל מחזיקה במסלולי השקעות כשרים המיועדים לציבור שומרי המצוות, במסלולים אלו מחזיקים רק בניירות ערך המותרים לרכישה על פי הלכה. גופי הכשרות המפקחים על כשרות מסלולים אלו הם בד"ץ העדה החרדית, וגלאט הון.

חברות בת

בתחומי הביטוח השונים והחיסכון ארוך הטווח פועלת החברה באמצעות החברות הבנות: הראל ביטוח (100%), דקלה (100%), EMI (100%), המשמר סוכנות לביטוח (100%), בסס"ח (33.3%), Turk Nippon הפועלת בטורקיה (99.8%), Interasco הפועלת ביוון (95.75%).

השקעות

בעשור האחרון, הרחיבה הקבוצה את השקעותיה בישראל ובשווקים בינלאומיים.

נדל"ן

הקבוצה מחזיקה בנכסי נדל"ן מניב בארץ ובחו"ל. בישראל מחזיקה הקבוצה נכסים בהרצליה, בכפר סבא, ברעננה, בתל אביב, ברמת גן, בגבעת שמואל, בנוה סביון, בשוהם, בצומת בילו, בירושלים ובבאר שבע. בין הנכסים נמנים קניונים ומרכזים מסחריים, בנייני משרדים ותעשייה קלה. באירופה מחזיקה הקבוצה נכסים בגרמניה ונכסים בבריטניה המושכרים לממשלת בריטניה, ולקרן לזכויות הילד של האו"ם ונכסים נוספים. החל משנת 2010 ובמהלך שנת 2012 ושנת 2013 הרחיבה הראל את השקעותיה בנדל"ן בארצות הברית ורכשה בנייני משרדים ביוסטון טקסס ובניינים במנהטן, בניו ג'רזי ובקונטיקט.

פעילות בשוק ההון

הקבוצה עוסקת בתחום ניהול קרנות נאמנות, ניהול תיקים, פעילות מסחר בני"ע ומוצרים פיננסיים, באמצעות הראל פיננסים בע"מ (100%) שהיא הזרוע הפיננסית של קבוצת הראל. הראל פיננסים מנהלת כ-28.4 מיליארד ש"ח נכון ליום 31.12.2012. החברות הבנות של הזרוע הן הראל פיא קרנות נאמנות (100%), הראל סל (100%), הראל פיננסים ניהול תיקים (100%). בשנם האחרונות נרכשה מכלל פיננסים פעילות ניהול תיקים וחברת קרנות נאמנות בהיקף נכסים של כ-15 מיליארד ש"ח, תמורת 210 מיליון ש"ח.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.