הצלה ישראל

הצלה ישראל (מוכר גם בשם קיצור: "הצלה") הוא גוף התנדבותי שהוקם ב-1991, ופורק ב-2006, ואיגד כונני מגן דוד אדום (מד"א) דתיים וחרדים. במקומו פועלים כיום עמותת "הצלה גוש דן" למתנדבים בבני ברק וארגון "צוות הצלה" למתנדבים בירושלים.

הארגון הוקם ב-1991 כ"הצלה ירושלים" בחסות עמותת "מדיק הצלה ומזור", כגוף התנדבותי חברתי שאִפשר לכונני מד"א הדתיים והחרדיים לשלב את הרפואה והצלת החיים עם ההלכה. הארגון פעל בהנחיית ובהוראות פוסקי הלכה ובשיתוף פעולה מלא עם "מגן דוד אדום בישראל". בשנת 2004 התאחד הארגון עם גוף דומה שפעל בבני ברק בשם "הצלה בני ברק" תחת השם "הצלה ישראל".

ב-2006 בעקבות סכסוכים פנימיים פרשו חלק מחברי הארגון והקימו את ארגון איחוד הצלה עליו נמנים כיום רוב רובם של חובשי הצלה בארץ ואכן לאחר בדיקת רשם העמותות שקבע שישנם אי סדרים חמורים בהתנהלות ארגון 'הצלה ישראל', מונו עורכי הדין שלמה נס ויעקב לנגה כמפרקים מפעילים של עמותת הצלה ישראל[דרוש מקור].

עם פירוקה של העמותה הוקמה עמותת "הצלה גוש דן" למתנדבים בבני ברק וארגון "צוות הצלה" למתנדבים בירושלים. שני הארגונים פועלים בשיתוף פעולה ביניהם ופועלים תחת המטרייה של מגן דוד אדום.

מהות הארגון ופעילותו

כל איש "הצלה" הוא איש מד"א, ארגון "הצלה" דאג לאבזר את המתנדבים בציוד מקצועי, מכשירי מירס ומערכות תקשורת נוספות כגון ביפר וציוד רפואי. ארגון "הצלה" קנה מכספי תרומות אופנועים, טפל בהם ותחזוקם, לרוב תמורת הנצחת התורם או יקירו על האופנוע. האופנוענים של "הצלה" זכו להציל חיי אדם בזכות המהירות ויכולת הגישה לכל מקום. בארגון "הצלה" בכל רחבי הארץ היו עשרות אופנועי חירום והצלה ואמבולנסים רבים שהופעלו על ידי המתנדבים בכל ימות השנה וזכו להציל חיים מדי יום בתאונות דרכים ומקרי חירום נוספים.

עיקר פעילות המתנדבים הייתה הגשת עזרה ראשונה בדקות הראשונות לאירוע, עד בואו של אמבולנס מד"א.

בנוסף לאבזור כונני מד"א הדתיים החברים בארגון, קיים "הצלה" פעילויות שונות בנושאי עזרה ראשונה, חילוץ ואיתור נעדרים:

  • התקנת ערכות החייאה במקומות הומי אדם.
  • עזרה למשטרת ישראל באיתור נעדרים.
  • אבטחה רפואית באירועים גדולים בציבור החרדי.

תפיסת עולם

בדומה לארגוני הצלה וסיוע רפואי אחרים שמקורם בציבור החרדי (בדומה לזק"א ויד שרה) ארגון הצלה פעל הן מטעמים הומניטריים והן מטעמי דת - מצוות קדושת החיים ביהדות, כנאמר: "כל המקיים נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא".

ארגונים נוספים

  • איחוד הצלה - ארגון הצלה התנדבותי שהוקם ב-2006, ומונה כיום כ-3,500 מתנדבים, רופאים חובשים ופרמדיקים, בכל רחבי הארץ.
  • הצלה גוש דן - ארגון הצלה שהוקם בראשית שנות ה-80 והיה מראשוני ארגוני ההצלה החרדיים. בשנותיו הראשונות, סייע הארגון שמרכזו בבני-ברק להקמה של קבוצות מתנדבי 'הצלה' באזורים רבים בארץ. בארגון יש כיום (2015) למעלה ממאה מתנדבים בערי גוש-דן והוא מפעיל קבוצות מתנדבים נוספות בערי ירושלים, בצפון ובדרום ופועל בשיתוף פעולה עם מד"א. בראשות הארגון עומד אשר שלומוביץ. רב הארגון הוא הרב שמואל אליעזר שטרן.
  • צוות הצלה - ארגון הצלה התנדבותי שהוקם גם הוא בשנת 2006 ומאגד את צוות המתנדבים מאזור ירושלים, בית שמש והסביבה. בראש הארגון עומד אברהם רייכמן ורב הארגון הוא הרב מאיר סירוטה.

ראו גם

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.