הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי

הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי
דקאן: פרופ' קרל סקורצקי
סטודנטים: 124
שגיאת לואה ביחידה יחידה:מפה בשורה 315: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי[1][2] היא פקולטה במסגרת אוניברסיטת בר-אילן, הפועלת בצפת. הפקולטה החלה לפעול בשנת הלימודים תשע"ב (2011/2012), ובכך הצטרפה אל ארבע הפקולטות לרפואה שקדמו לה בישראל. דקאן הפקולטה הנוכחי (דצמבר 2018) הוא פרופ' קרל סקורצקי.

היסטוריה

צעדים להקמת הפקולטה לרפואה בגליל

בשנת 2002, ד"ר גוברין ג'קי, רופא, מנתח פלסטי מביה"ח נהריה, (המרכז רפואי לגליל) העלה לראשונה בפני הנהלת ביה"ח בנהריה, את הרעיון להקמת פקולטה לרפואה בגליל, כתרומה ייחודית, בעלת משמעות לאומית וציונית לפיתוח הגליל. ראשונים להצטרף לד"ר גוברין, היו פרופ' שאול שאשא, מנהל ביה"ח נהריה ועדי אלדר, ראש עיריית כרמיאל, יושב ראש מרכז השלטון המקומי.

בינואר 2003, בישיבת הנהלת "תנועת הגליל" (תנועה אפוליטית לקידום הגליל), הוחלט לפעול להקמת בי"ס לרפואה בגליל.

בשיחות ודיונים שנמשכו ימים רבים, הצטרפו תחילה, ראשי המערכת הרפואית והמוסדות האקדמיים בצפון, מנהלי בתיה"ח, ד"ר יעקב פרבשטיין מביה"ח פדה בפוריה, ד"ר אוסקר אמבון, מביה"ח רבקה זיו שבצפת, ד״ר שמריהו רוזנר, נשיא אורט בראודה וצוותו, פרופ' יוחנן ארזי, פרופ' רוזה אזהרי, ד"ר דיצה לוין וכן פרופ' זקי ברק, נשיא מכללת תל חי וצוותו, פרופ' ערן דולב וד״ר אלון מרגלית. שתי המכללות עמלו להכין תשתית לימודית לשנים הפרה קליניות, שתתבסס על המערך הקיים של מעבדות, חדרי לימוד וכוח אדם אקדמי הקיים בנמצא במכללות בגליל, אשר ירתם לטובת המוסד האוניברסיטאי, שייקח על עצמו בסופו של דבר את הקמתה והפעלתה של הפקולטה לרפואה בגליל.

במסגרת הכנות אלו, שתי המכללות, תל–חי ואורט בראודה הגישו בקשה לפתיחת פקולטה למדעי הרפואה לתואר ראשון לתוכנית לימודים מסודרת אשר תכין את בוגריהן בהמשך ללימודי רפואה במסגרת אוניברסיטאית כאשר זו תקום.

דיונים רבים נערכו עם נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' אהרון בן זאב, עם רקטור האוניברסיטה הפרופ' יוסי בן ארצי ועם המשנה לרקטור פרופ' דוד פרג'י, בהכנת תוכנית שלדית של לימודי הרפואה במתכונת הרצויה. אוניברסיטת חיפה הייתה אחת המועמדות העיקריות להקמת הפקולטה בגליל.

שמעון פרס, השר לפיתוח הנגב והגליל, אימץ את הרעיון ונרתם ופעל רבות להגשמתו, בהביאו לקבלת החלטת ממשלה משנת 2005, בה הצהירה הממשלה, כי היא רואה חשיבות לאומית בהקמת אוניברסיטה בגליל לפיתוח האזור. היה זה צעד מעשי ראשון להגשמת החזון, להקמת הפקולטה לרפואה בגליל, אך באותה עת המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) ודיקני ארבע פקולטות לרפואה בארץ התנגדו להקמת הפקולטה החמישית.

ב–2007 התפרסם דו"ח ועדת הלוי, אשר מסקנתו הייתה, כי בשל מחסור צפוי ברופאים, החל משנת 2015, יש לפתוח בי"ס נוסף לרפואה.[3] בעקבות דו"ח ועדת הלוי, המל"ג החליטה לפעול להקמת פקולטה נוספת לרפואה. החלופה של הקמת פקולטה חדשה, הועדפה על פני הרחבתם של בתי הספר הקיימים לרפואה.

ב–2008, ועדה בראשות בית הלחמי פרסמה מכרז להקמת בית הספר לרפואה בגליל.

אף על פי שמלכתחילה העיר כרמיאל אמורה הייתה להקים בתחומה את הפקולטה, לבסוף ההחלטה נפלה על צפת, במטרה לעודד את התפתחותה ולתרום לה מבחינה חברתית וכלכלית.

ב–2010 נבחרה אוניברסיטת בר-אילן להקמת והפעלת הפקולטה. הפקולטה החלה לפעול בשנת הלימודים תשע"ב (2011/2012).

פעילות הפקולטה

בשנת הלימודים הראשונה החלו ללמוד בפקולטה 124 סטודנטים. 54 מהם שבו מלימודי רפואה בחו"ל, בתוכנית תלת שנתית ו – 70 האחרים הם בעלי תואר ראשון (רובם במדעי הטבע), בתוכנית ארבע – שנתית במסלול הסבה לרפואה.

הפקולטה פתחה את שעריה עבור תוכנית מוסמך אוניברסיטה (תואר שני עם תיזה) ותוכנית דוקטורט (תואר שלישי) במדעי הרפואה בהנחיית מספר חברי סגל קדם קליני של הפקולטה. כיום בפקולטה יש כמה עשרות סטודנטים לתואר שני, לדוקטורט ובתר-דוקטורט.

בתי החולים האוניברסיטאיים המסונפים לפקולטה הם המרכז הרפואי לגליל (בנהריה), בית החולים רבקה זיו בצפת, בית החולים פדה, פוריה, בית חולים אי.מ.מ.ס הסקוטי בנצרת, בית החולים המשפחה ה"קדושה" בנצרת והמרכז הרפואי לבריאות הנפש - מזרע בעכו.

בנובמבר 2017 הוסב שם הפקולטה להפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי בעקבות תרומה של 50 מיליון דולר שניתנה לפקולטה על ידי קרן עזריאלי.[2]

אגודת הסטודנטים לרפואה בגליל

"אגודת הסטודנטים לרפואה בגליל" היא עמותה המאגדת את הסטודנטים הלומדים בפקולטה.[4] האגודה משרתת 550 סטודנטים הלומדים בפקולטה לרפואה. בין מטרות האגודה לפעול למען שיפור מעמד החולה והרופא בחברה בדגש על הפריפריה ולחזק את הקשר בין הסטודנטים לקהילה באזור. אחד המיזמים הייחודיים של האגודה הוא "בית חולים לדובים" - פעילות חינוכית-קהילתית שנועדה להפיג פחדים וחרדות בקרב ילדי גנים מטיפולים רפואיים ובתי חולים. לפעילות מגיעים הילדים עם הוריהם, בליווי דובי או בובה והסטודנטים לרפואה משמשים "רופאים" המטפלים באותם צעצועים.[5]

החל משנת הלימודים תשע"ה הארגון פועל בשיתוף פעולה עם "הגילדה" - אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת בר-אילן.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. הפקולטה מוכרת גם בשמות הפקולטה לרפואה בגליל והפקולטה לרפואה בצפת ונקראת על שם עזריאלי החל מנובמבר 2017
  2. 1 2 קרן עזריאלי תורמת את התרומה היחידה הגדולה ביותר לאוניברסיטת בר-אילן, 23 בנובמבר 2017, באתר אוניברסיטת בר-אילן
  3. רועי גולדנברג, על עתיד הצפון: בית הספר לרפואה בגליל זקוק לטיפול נמרץ, באתר גלובס, 14 באוקטובר 2009
  4. אתר אגודת הסטודנטים לרפואה בגליל
  5. הילד פוחד מרופאים? קחו אותו ל'ביה"ח לדובים', באתר nrg, 11 במאי 2014
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.