הסרת שיער

הסרת שיער הוא הליך בו שיער מוסר או מדולל מעל פני העור או אף מתחת לפני העור. הצורה הנפוצה ביותר להסרת שיער היא גילוח אך קיימות שיטות נוספות להסרת שיער.

סיבות להסרת שיער

לאורך ההיסטוריה כמעט כל תרבויות האדם ביצעו הליכי הסרת שיער, בין אם בהקשר חיובי של אופנה או דת ובין אם בהקשר שלילי של ענישה. השיטות להסרה היו מגוונות אך גילוח הוא העתיק ביותר, היה ועודנו השיטה הנפוצה.

סיבות חברתיות

לרוב חברות האדם בעולם יש נורמה בנוגע לכמות השיער הרצוי אצל הפרט. לדוגמה, בחברה המערבית רוב הגברים מגלחים את זקנם ושפמם ומנהג גילוח הראש נפוץ אף הוא, למרות שבחלק מהמקרים הוא נועד להסתיר התקרחות חלקית. לעומת זאת, בקרב העמים החיים באזורים הקאריביים, במדינות כדוגמת בליז או ג'מייקה, גילוח אינו מקובל וגידול השיער פרא בצורת דרדלוקס ("ראסטות") הוא המנהג הנפוץ. נשים רבות בעולם המערבי מורידות שיער מרוב חלקי הגוף, פרט לראש. לעיתים גילוח הראש מסמל השתייכות לארגון חברתי כדוגמת התנועה הנאו נאצים באירופה ("סקינ-הדס") או תת-התרבות הפאנקיסטית באנגליה.

הסרת שיער מהראש, מהפנים או מהגוף עשויה להיות חלק מטקס מעבר. הסרה טקסית של חלק מהשיער או כולו משמשת בעת קבלה למסדרי נזירות בדתות שונות, ליחידות צבאיות, לבתי סוהר, למוסדות שיקום ועוד. לפעמים יש גם הצדקה מעשית להסרת השיער (ראו להלן), אך פעמים רבות הסרת השיער משמשת רק או בעיקר כעדות לקבלת האדם לקבוצה ולשינוי מעמדו החברתי.

סיבות דתיות

ביהדות

ישנו מנהג לפיו נמנעים מלספר את שיער הראש של ילד קטן, עד גיל שלש, ואז מסופר הילד ומותירים את הפאות. תספורת זו, המכונה חלאקה, מלווה בטקס בו מחיל הילד ללמוד תודה.

הנזיר אסור לספר את שער ראשו עד יום סיום הנזירות, אז מצווה הוא לגלחו ולהשליכו תחת הדוד (סיר) בו מתבשל בשר השלמים שמביא.

המצורע בבואו להיטהר מחויב לגלח את שער גופו בכל המקומות בהם כנוס שיער.

בזמן אבילות אישית על אחד משבעה קרובים ישנו איסור להסתפר, וכן בימי האבילות על החורבן (האשכנזים מראש חודש אב והספרדים רק מיום ראשון הסמוך לתשעה באב))

בקרב היהודים הדתיים לא מקובל בדרך-כלל להתגלח באמצעות סכין (תער) למעט חלקים מסוימים בתספורת, ובשער הפאות והזקן ישנו איסור מן התורה בגילוח מלא.

ישנן נשים מעדות שונות (בעיקר חסידויות) שנוהגות להסיר לחלוטין את שער הראש לפני טבילה במקוה לטהרה מנדה, בשל החשש שהשער עלול לגרום חציצה לטבילה (כגון כאשר השערות סבוכות זו בזו או תצאנה מחוץ למים).

בדתות אחרות

ברבות מהדתות גילוח הראש הוא דבר מקובל. ברבים מזרמי הנצרות והבודהיזם, נזירים מגלחים את ראשם. לעומת דתות אלה, בקרב הבהאים ישנו איסור חמור על גילוח הראש, ובקרב הסיקים ישנו איסור חמור על הורדת שיער מכל מקום בגוף ואת שיערם הארוך הם שומרים בתוך טורבן.

ענישה

בארצות ערב גילוח הזקן, שפם וגבות משמש לעיתים כדי להשפיל אסירים. באיראן חל איסור על גברים להסיר שערות מהגבות. באוגוסט 2007 נסגרו בטהרן מספר מספרות שביצעו פעולות אלה[1].

צבא

תספורת קצרה, ולפעמים אף גילוח הראש, וכן גילוח יסודי של הזקן, הוא מנהג נפוץ ביחידות צבאיות. הדבר מונע הצטברות כינים בשיער, חוסך זמן בניקיון ומונע בעיות בחבישת ציוד ראש כדוגמת קסדות, מסכות גז, כוונות-ראש או אמצעים לראיית לילה. בעבר, בעת שמרבית הקרבות התנהלו פנים אל פנים, גילוח הזקן ושיער הראש הקשה על לוחם אויב לתפוס בראשו של החייל בזמן הקרב. לגילוח יש גם משמעות טקסית - זוהי דרך לסמן את קבלתו של החייל למסדר הצבאי. לפעמים משמשת התספורת שלב בשרשרת החיול, כמו קבלת המדים ולבישתם. בצה"ל מותר לחיילים להשאיר זקן (מלא או "צרפתי" בלבד) בגלל סיבות רפואיות, בגלל סיבות אישיות עם קבלת אישור מקצין שהוא סא"ל ומעלה או אם הם משתייכים לעדה דתית האוסרת גילוח.

שיטות להסרת שיער

הסרת שיער זמנית

שיטות להסרת שיער זמנית מתחלקות לשני סוגים עיקריים: הסרת שיער על-עורית ותת-עורית. בעוד השיטה העל-עורית יעילה למספר שעות או ימים, השיטה התת-עורית יעילה למספר שבועות.

הסרת שיער על-עורית

 • גילוח - באמצעות תער או מכונה חשמלית שבה מונעים להבים (בניגוד למכשיר חשמלי המסיר שערות באופן תת-עורי המורט את השערות).
 • משחות כימיות - בשיטה זו משחות המכילות את החומר קלציום תיאוגליקולט מפרקות את הקשרים הדי-סולפידים המחזיקים את חלבוני השיער יחדיו.

הסרת שיער תת-עורית

 • שעווה - שימוש בשעווה חמה או קרה על מנת לשלוף כמויות גדולות של שיער במהירות.
 • חוט - באמצעות חוט שבה מסירים שערות באופן תת-עורי המורט את השערות.
 • תרכובות סוכר - שימוש בתרכובת סוכר דביקה כדוגמת דבש על מנת לבצע פעולה זהה לשעווה.
 • מריטה - שימוש בפינצטה או חוט מגולגל על מנת לשלוף את השערה יחד עם השורש.
 • מסיר שיער חשמלי - המכונה גם "אפיליידי" - פטנט ישראלי של קיבוץ הגושרים (למרות שחברות רבות מייצרות מכשירים דומים). מכשיר חשמלי המוריד שערות על ידי תלישתן במהירות באמצעות ראש מסתובב המורכב על מנוע, כאשר הראש מכיל זוגות רבים של מבנים דמויי פינצטה הנעים במהירות ותולשים את השיערה מהמקום.

הסרת שיער לצמיתות

שיטות להסרת שיער לצמיתות מתמקדות בהרס בלתי הפיך של שורשי השיער באמצעות חומרים כימיים או פולסים של אנרגיה. ישנן מספר שיטות לביצוע פעולה זו בדרגות יעילות משתנות:

 • אפילציה - בשיטה זו משתמש המטפל במחט המשגרת פולסים חשמליים על מנת להרוג את תא השורש.
 • הסרת שיער בלייזר - בשיטה זו משתמש המטפל בקרן של דיודת לייזר MAX 810A לייזר אשר מזהה את הבדלי הפיגמנט בין השיער לעור, מחממת את שורשי השיער וגרמת להמתתם. היתרון בדיודת לייזר הוא שניתן לטפל בכל צבעי העור. בניגוד לipl ששם יש בעיה עם בעלי עור גוון לבן
 • הבזק אור - IPL, טכנולוגיה מבוססת על מקור אור בספקטרום רחב.
 • טיפול תרופתי - על ידי שימוש במעכבים של האנזים קרטין דהקרבוקסילאז, צמיחת השיער תקטן ותחלש לאורך זמן.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. Iran Bans "Western Hairstyles," Eyebrow Maintenance For Men, HuffPost, 2008-03-28 (באנגלית)

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.