הנשמה מלאכותית מכנית

הנשמה מלאכותית ברפואה היא שיטה לסייע, או להחליף, את הפעולה הטבעית של נשימה. הנשמה מלאכותית עשויה להתבצע באמצעות מכונת הנשמה, או שהנשימה מתאפשרת בעזרת הנשמה של איש רפואה בעזרת בלון הנשמה. נהוג לחלק את גישות ההנשמה המלאכותית המכנית לשניים: הנשמה חודרנית והנשמה לא-חודרנית. בכל אחת משתי הגישות קיימות שתי שיטות עיקריות להנשמה מלאכותית מכנית: הנשמה בלחץ חיובי, שבה אוויר או תערובת גזים אחרת נדחסים לקנה הנשימה, והנשמה בלחץ שלילי, שבה האוויר נשאב למעשה לתוך חלל הריאות.

שימוש רפואי

הנשמה מלאכותית מכנית נדרשת כאשר נשימתו הטבעית של החולה אינה יעילה דיה כדי לקיימו בחיים. ישנן נסיבות שבהן יש צורך בהנשמה מלאכותית מכנית כאמצעי מנע, כאשר צפוי כשל של הריאות, או של איברים חיוניים אחרים בגוף, או כאשר קיים חילוף גזים לא יעיל בריאות. כיוון שהנשמה מכנית תומכת רק בנשימה ואינה אמצעי ריפוי, השימוש באמצעי זה עדיין מצריך טיפול בבעיה הרפואית בה לוקה המטופל.

נסיבות נפוצות לשימוש בהנשמה מלאכותית מכנית הן:

סיכונים נילווים

  • בארוטראומה בריאות הוא סיכון מוכר להנשמה מכנית בלחץ חיובי העלול לגרום לחזה אוויר ופגיעות אחרות.
  • פציעת ריאה כתוצאה מהנשמה.
  • ניוון שריר הסרעפת כתוצאה מחוסר שימוש.
  • הצטברות ריר בריאות.

שימוש בהנשמה מכנית ומשכה

הנשמה מלאכותית מכנית יכולה להיות התערבות רפואית לפרק זמן קצר, לדוגמה בעת ניתוח, או מחלה חריפה (בדרך כלל ביחידה לטיפול נמרץ). טיפול בהנשמה מלאכותית מכנית יכול להינתן גם בסביבה ביתית, או במוסד סיעודי או שיקומי, למטופלים במחלות כרוניות הדורשים סיוע בנשימה. בגלל המבנה האנטומי של הלוע, בית הקול, קנה הנשימה והוושט והנסיבות שבהן נעשה שימוש בהנשמה מכנית, יש לעיתים צורך לנקוט באמצעים נוספים כדי להבטיח דרכי נשימה פתוחות בעת שימוש בהנשמה בלחץ חיובי ומעבר אוויר ללא מחסום אל קנה הנשימה ומניעת כניסת אוויר לוושט ולקיבה. האמצעי הנפוץ הוא צינרור, החדרת צינור לקנה הנשימה המבטיח מעבר אוויר חופשי לריאות. הצינור יכול להיות מוחדר דרך הפה, או האף, ובמקרים של הנשמה ממושכת מוחדר לקנה בדרך של פיום קנה.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.