הנרי פילדינג

הנרי פילדינג

הנרי פילדינגאנגלית: Henry Fielding; 22 באפריל 1707 - 8 באוקטובר 1754) היה סופר ומחזאי בריטי.

ביוגרפיה

פילדינג נולד ליד גלאסטונברי בסומרסט, והתחנך באיטון קולג'. אחותו הצעירה, שרה, הייתה אף היא סופרת מצליחה. לאחר אפיזודה רומנטית עם אישה צעירה, שהסתיימה בכך שפילדינג הסתבך עם החוק, הוא עבר ללונדון, ובה החל בקריירה הספרותית שלו.

ב-1728 נסע פילדינג לליידן ללמוד. כאשר חזר, הוא החל לכתוב לתיאטרון, וכמה מעבודותיו ביקרו את הממשלה בראשות רוברט וולפול. חוק רישוי התיאטרון של 1737 היה תוצאה ישירה של מחזותיו של פילדינג, והוא אולץ לפרוש מהתיאטרון ולפנות לקריירה במשפטים.

עם זאת, פילדינג המשיך לכתוב. הצלחתו הגדולה הראשונה הייתה "שאמלה", פרודיה על רומן המכתבים המלודרמטי של סמואל ריצ'רדסון, "פמלה". לאחר מכן הוא פרסם את "ג'וזף אנדרוז" (1742), עבודה העוסקת לכאורה באחיה של פמלה, ג'וזף.

עבודתו הגדולה ביותר, "קורות טום ג'ונס" (1749), היא רומן פיקרסקי מורכב בקפדנות המתאר כיצד אסופי עולה לגדולה.

אשתו הראשונה, שרלוט, שבהסתמך על דמותה הוא בנה את דמות הגיבורה ב"טום ג'ונס" (סופיה), מתה ב-1744. שלוש שנים לאחר מכן, פילדינג נישא למשרתת לשעבר שלה, מארי, בהתעלם מדעת הקהל. למרות זאת, הוא נעשה לשופט שלום, והקריירה הספרותית שלו הלכה מחיל לחיל. הוא ייסד את כוח המשטרה הראשון בלונדון, ה-Bow Street Runners ב-1750. עם זאת, בריאותו הידרדרה לרמה כזו, שהוא יצא את בריטניה בחיפוש אחר מרפא. הוא מת בליסבון ב-1754.

יצירות

(רשימה בלתי מלאה)

  • The Tragedy of Tragedies; or, The Life and Death of Tom Thumb (מחזה, 1731)
  • An Apology for the Life of Mrs. Shamela Andrews (רומאן, 1741)
  • The Life of Jonathan Wild the Great (רומאן, 1743), טיפול בראש כנופיית הגנבים, ג'ונתן ויילד.
  • קורות טום ג'ונס (רומאן, 1749)

בתרגום עברי

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.