הנרייטה ליוויט

הנרייטה ליוויט
Henrietta Swan Leavitt
לידה 4 ביולי 1868
פטירה 12 בדצמבר 1921
ענף מדעי אסטרונומיה
פרסים והוקרה

האסטרואיד 5383 ליוויט, מכתש ליוויט בירח

הערות המדענית הבולטת ב"הרמון של פיקרינג"
תרומות עיקריות
חקר ענני מגלן, חקר משתנים קפאידים, גילוי הקשר לבהירות המוחלטת

הנרייטה סוון ליוויטאנגלית: Henrietta Swan Leavitt; 4 ביולי 1868 - 12 בדצמבר 1921) הייתה אסטרונומית אמריקנית.

נולדה ב-4 ביולי 1868 כבתו של כומר פרוטסטנטי בלנקסטר, מסצ'וסטס. משפחתה התיישבה במסצ'וסטס ביי קולוני בתחילת המאה ה-17. היא סיימה את לימודיה ברדקליף קולג' (שבאותה העת נקרא החברה להוראה קולג'ית לנשים) עם תואר .B.A בשנת 1892. לאחר סיום לימודיה שהתה בביתה מספר שנים, בשל מחלה שבעקבותיה נותרה חרשת.

בשנת 1895 החלה ליוויט לעבוד בהתנדבות במצפה הכוכבים של אוניברסיטת הרווארד, ובשנת 1902 קיבלה משרה קבועה אצל אדוארד צ'ארלס פיקרינג כחלק מצוות הנשים שכונה "מחשבות הרווארד", שנשכרו על ידו במטרה למדוד ולקטלג את בהירותם של כוכבים באוסף לוחות הצילומים של המצפה[1]. היא זיהתה כ-2,400 כוכבים משתנים, כמחצית מהכוכבים המשתנים שהיו ידועים באותו זמן, רובם בתמונות מענני מגלן. ב-1908 פרסמה את עבודתה ב-Annals of the Astronomical Observatory of Harvard College שבה דיווחה על כך שמספר כוכבים משתנים הפגינו תבנית משותפת: כוכבים בהירים יותר היו בעלי זמן מחזור השתנות ארוך יותר. לאחר מחקר נוסף, אישרה ליוויט ב-1912 כי משתנים קפאידים בעלי בהירות רבה הם אכן בעלי זמן מחזור גדול יותר, ושהיחס בין הבהירות המוחלטת לזמן המחזור הוא צמוד וניתן לחזוי.

חשיבותו הגדולה של הקשר הזה למחקר האסטרונומי, הייתה שהוא סיפק אמת מידה לקביעת מרחקים ביקום. שנה אחת לאחר שליוויט פרסמה את תוצאותיה, קבע איינר הרצשפרונג את המרחק אל מספר קפאידים בשביל החלב, ובאמצעות מדידה זו ניתן היה לקבוע את המרחק לקפאידים נוספים. כאשר נתגלו קפאידים בגלקסיות אחרות, כגון גלקסיית אנדרומדה, ניתן היה למדוד את המרחק גם לגלקסיות אלו. מרחקים אלו אפשרו ליישב את הוויכוח, האם הגלקסיות היו מחוץ לשביל החלב או חלק ממנו.

ליוויט לא עבדה באופן סדיר במהלך שהותה בהרווארד, וזאת בשל בעיות בריאות והתחייבויות משפחתיות. בסוף שנת 1921 נפטרה ליוויט ממחלת הסרטן. על שמה נקראים האסטרואיד 5383 ליוויט, ומכתש ליוויט בירח.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. קבוצת הנשים הזו נודעה ביסודיות ובדיוק העבודה שלהן. הן נודעו בכינוי ההרמון של פיקרינג. תמורת שכר קטן יותר מהגברים, הן הצליחו לסרוק ולאפיין אלפי כוכבים, והוציאו תחת ידן נתונים מדויקים ומועילים. מסופר, שפיקרינג שכר אותן לאחר שהתרגז על העבודה הרשלנית שביצעו הגברים שעבדו לפניהן, ואמר להם: "המשרתת שלי יכולה לעשות עבודה טובה יותר!" עוזרת הבית שלו, הנרייטה ליוויט, אכן נשכרה לעבודה במקום הגברים, ואכן עשתה עבודה טובה יותר.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.