הנסיך ריצ'רד, דוכס גלוסטר

הנסיך ריצ'רד, דוכס גלוסטר
קובץ:HRH Prince Richard Duke of Gloucester.JPG
בת זוג בריגיט, דוכסית גלוסטר

הנסיך ריצ'רד אלכסנדר וולטר ג'ורג', הדוכס השני מגלוסטראנגלית: Prince Richard Alexander Walter George, 2nd Duke of Gloucester; נולד ב-26 באוגוסט 1944) הוא בן למשפחת המלוכה הבריטית. ריצ'רד הוא נכדו של המלך ג'ורג' החמישי ורעייתו מרי מטק, ונושא את התואר דוכס גלוסטר אותו ירש במות אביו בשנת 1974. ריצ'רד ניצב במקום ה-25 בסדר הירושה לכתר הבריטי.

קורות חיים

ריצ'רד נולד ב-26 באוגוסט 1944, בהאדלי קומון (Hadley Common) שבהרטפורדשייר לנסיך הנרי ולנסיכה אליס. אביו, הנסיך הנרי, היה בנו השלישי של המלך ג'ורג' החמישי ורעייתו, המלכה מרי מטק. אימו, הנסיכה אליס, הייתה בתם של ג'ון מונטאגו-דגלס-סקוט, דוכס בקלוך.

ריצ'רד הוטבל בטירת וינדזור באוקטובר 1944 על ידי הארכיבישוף מקנטרברי, ובין סנדקיו היו המלכה אליזבת (לימים המלכה האם), הנסיכה אליס מאולבני (אשר בתה נכחה במקומה באירוע), וולטר מונטאגו-דגלס-סקוט, דוכס בקלוך, ג'ורג' קיימברידג', מרקיז קיימברידג', מריה לואיזה, נסיכת שלזוויג-הולשטיין. בשל מלחמת העולם השנייה, ומחשש להפצצות, לא פורסם אתר ההטבלה.

בשל היותו אחיינו של המונרך המכהן, נשא ריצ'רד את התואר "הוד מעלתו הנסיך מגלוסטר" מלידתו. בעת לידתו היה ריצ'רד חמישי בסדר הירושה לכתר הבריטי (לאחר אביו ואחיו, הנסיך ויליאם מגלוסטר).

בהיותו בן ארבע עברה משפחתו של ריצ'רד לאוסטרליה שם כיהן אביו כמושל הכללי בין השנים 19451947.

בשנת 1947 שבה המשפחה להתגורר באחוזת ברנוול.

הנסיך התחנך על ידי מורים פרטיים בביתו, ולאחר מכן למד בבית ולסלי שבברודסטיירס ובמכללת איטון. בשנת 1963 החל את לימודי האדריכלות במכללת מודלן שבקיימברידג' וביוני 1966 קיבל תואר BA. בשנת 1971 הוענק לו תואר MA.

בשנת 1966, לאחר סיום לימודי התואר הראשון, הצטרף הנסיך למשרד למבני ציבור ועבודות ציבוריות לשנה של התמחות. הנסיך שב לקיימברידג' בשנת 1967 וביוני 1969 הוסמך כאדריכל, והחל לעבוד בחברת אדריכלות לונדונית.

בעקבות מותו של אחיו הבכור, הפך ריצ'רד ליורש התואר המשפחתי, עזב את משרתו על מנת לשאת בחובותיו המלכותיות, והחל לייצג את בת דודתו, המלכה אליזבת באירועים רשמיים שונים.

ב-8 ביולי 1972 נשא הנסיך לאישה את בריגיט ון דורס מדנמרק. החתונה נערכה בכנסיית סנט אנדרוז, בבארנוול שבנורת'המפטונשייר.

לבני הזוג שלושה ילדים:

  • אלכסנדר וינדזור, רוזן אלסטר (נולד ב-24 באוקטובר 1974), נשא לאישה את קלייר בות';
  • ליידי דווינה לואיס (נולדה ב-19 בנובמבר 1977), הייתה נשואה לגרי לואיס;
  • ליידי רוז גילמן (נולדה ב-1 במרץ 1980), נישאה לג'ורג' גילמן.

הילדים אינם רשאים לשאת את התואר "נסיך" ואת התואר "הוד מעלתו" בשל היותם נינים של מונרך.

ב-10 ביוני 1974, במות אביו, ירש ריצ'רד את התארים "דוכס גלוסטר", "רוזן אלסטר", ו"ברון קלודן".

באפריל 2008 מונה הנסיך ריצ'רד לאוצר אוניברסיטת ווסטר.

ביתם הרשמי של הדוכס ורעייתו הוא ארמון קנזינגטון שבלונדון.

תארים ושלט אצולה

הנסיך הוא חבר במסדר הבירית (1997); במסדר הוויקטוריאני המלכותי (1974); מסדר ג'ון ה"קדוש" (1975); וכן חבר במסדר הנורווגי המלכותי של אולב ה"קדוש" (1973); ומסדר הכוכב הצפוני המלכותי של שוודיה (1975).

כצאצאו של המלך ג'ורג' החמישי, שלט האצולה של ריצ'רד מבוסס על שלט האצולה המלכותי, כאשר ההבדל הוא בתגי השלט: שני התגים החיצוניים, והתג האמצעי מציגים צלבים אדומים על רקע לבן, ושני התגים הפנימיים מציגים אריה אדום צועד על רקע לבן.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.