הנסיך אנדרו, דוכס יורק

הנסיך אנדרו, דוכס יורק
Prince Andrew, Duke of York
הנסיך אנדרו, 2007
שם מלא הנסיך אנדרו אלברט כריסטיאן אדוארד וינדזור, הדוכס מיורק
מדינה הממלכה המאוחדת
לידה 19 בפברואר 1960 (60)
בית קלרנס, לונדון, אנגליה, הממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת
בת זוג שרה פרגוסון
שושלת בית וינדזור
תואר הנסיך המלכותי
אב פיליפ, דוכס אדינבורו
אם אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת
צאצאים

הנסיכה ביאטריס מיורק
הנסיכה יוג'יני מיורק

דוכס יורק
מונרך בתקופה אליזבת השנייה
הקודם בתפקיד הנסיך אלברט

הנסיך אנדרו אלברט כריסטיאן אדוארד וינדזור, הדוכס מיורקאנגלית: Prince Andrew, Duke of York, נולד ב-19 בפברואר 1960) הוא בנה השני וילדה השלישי של המלכה אליזבת השנייה מבית וינדזור, ומחזיק בתואר "דוכס יורק" מאז 1986.

הנסיך אנדרו הוא השמיני בסדר הירושה לכתר הבריטי.

חייו

ילדות ונעורים

הנסיך אנדרו נולד ב-19 בפברואר 1960 בארמון בקינגהאם שבלונדון. אמו היא המלכה אליזבת השנייה, בתם של ג'ורג' השישי ואליזבת בווס-ליון, אביו הוא פיליפ דוכס אדינבורו, בנם של אליס, נסיכת באטנברג ואנדראס, נסיך יוון ודנמרק, על שמו נקרא הדוכס מיורק.

ב-8 באפריל 1960 הטביל אותו הארכיבישוף מקנטרברי לנצרות. סנדקיו היו הנסיך הנרי, דוכס גלוסטר, הנסיכה אלכסנדרה, לורד אלפינסטון, רוזן יוסטון וג'ורג'ינה קנארד.

אנדרו היה הילד הראשון שנולד למונרך בריטי מכהן מאז נולדה הנסיכה ביאטריס למלכה המכהנת ויקטוריה בשנת 1857.

בתחילה התחנך הנסיך בבית, ולאחר מכן למד במכינה "הית'רדאון" שבברקשייר. בספטמבר 1973 הלך בעקבות אביו ואחיו הגדול, והחל ללמוד בבית הספר הסקוטי "גורדונסטון". בשנת 1977, בין ינואר ליוני, השתתף הנסיך אנדרו בתוכנית חילופי תלמידים, שבמסגרתה למד בבית ספר באונטריו שבקנדה. ביולי 1979 סיים את לימודיו בגורדונסטון עם "A-Level" (המקבילה האנגלית לתעודת בגרות) באנגלית, היסטוריה, כלכלה ומדעי המדינה. בניגוד לאחיו, לא הלך אנדרו ללמוד באוניברסיטה.

שירות צבאי

בנובמבר 1978 נודע כי הנסיך אנדרו מתכוון להתגייס לצי המלכותי הבריטי בשנה שלאחר מכן. במרץ-אפריל 1979 למד טיסה בבית הספר הימי המלכותי. ב-11 במאי 1979 התקבל הנסיך לצי כמתלמד הטסת מסוקים, וחתם קבע ל-12 שנים. ב-1 בספטמבר 1979 מונה אנדרו לקצין, ואחד עשר ימים לאחר מכן החל לשרת בעיר דארטמות'. במהלך שנת 1980 עבר את קורס "הכומתות הירוקות" של חיל הנחתים המלכותי. לאחר שסיים את שירותו בדארטמות', החל באימוני טיסה עם חיל האוויר המלכותי ולאחר מכן גם עם הצי המלכותי, שם למד להטיס את מסוק הגאזל הצרפתי. בהמשך הסב אנדרו את מומחיותו למסוק מסוג סי קינג ("מלך הים"). ב-1982 הצטרף הנסיך בפעם הראשונה ליחידה מבצעית ושירת על סיפון נושאת המטוסים אה"מ "אינווינסיבל" (Invincible - "בלתי מנוצחת").

ב-2 באפריל 1982 פלשה ארגנטינה לאיי פוקלנד, ובכך החלה מלחמת פוקלנד. ספינתו של הנסיך אנדרו, האינווינסיבל, הייתה אחת משתי נושאות המטוסים היחידות שעמדו לרשות הצי ולכן מילאה תפקיד משמעותי בכוח המשימה שנשלח לכבוש מחדש את האיים. תחילה הייתה הממשלה הבריטית מסויגת מהצטרפותו של הנסיך אנדרו למשימה, וביקשה להעבירו לתפקיד משרדי. תרחיש בו בנה של המלכה נהרג בקרב היה אפשרי, והממשלה רצתה להימנע ממקרה כזה. אף על פי כן, המלכה התעקשה כי הנסיך אנדרו יישאר עם ספינתו, ואכן הוא הצטרף למשימה כטייס משנה של מסוק ה"סי קינג". כשהסתיימה הלחימה, וספינתו של הנסיך הגיעה בחזרה לנמל פורטסמות', הצטרפו המלכה אליזבת והנסיך פיליפ אל בני משפחותיהם של שאר חברי הצוות כשבירכו את החיילים בשובם.

ב-1983 הועבר הנסיך אנדרו לשירות האווירי של הצי המלכותי ולמד להטיס את מסוק הלינקס. ב-1 בפברואר 1984 קודם הנסיך לדרגת סרן. בשנים 1984–1986 שירת על סיפון "אוניית הוד מלכותה בראזן" כטייס.

ב-1986 עבר הנסיך קורס לסגנים בקולג' הצי המלכותי שבגריניץ'. בנוסף, עבר גם קורס בן ארבעה חודשים להדרכה בלוחמת מסוקים. מפברואר 1987 עד אפריל 1988 שירת אנדרו כקצין ללוחמת מסוקים בטייסת 702 של הצי המלכותי. בשנים 1988–1989 שירת על סיפון "אוניית הוד מלכותה אדינבורו", מתוכן כחצי שנה בתרגיל במזרח הרחוק. מ-1989 עד 1991 היה אנדרו מפקד טיסה וטייס של מסוק הלינקס, על סיפון "אוניית הוד מלכותה קמפבלטאון", שהייתה במחצית השנייה של זמן שירותו עליה חלק מכוח נאט"ו בצפון האוקיינוס האטלנטי.

ב-1 בפברואר 1992 קודם הנסיך לדרגת רב-סרן, וב-12 בפברואר עבר את מבחני פיקוד האוניות. בין 1993 ל-1994 פיקד על "אוניית הוד מלכותה קוטסמור". ב-1995 וב-1996 שימש כטייס הראשי של טייסת 815 של הצי המלכותי, יחידת הטיסה הגדולה ביותר במחלקה האווירית של הצי המלכותי. תפקידו העיקרי היה לפקח על תקניות הטיסות ולהבטיח יכולת מבצעית יעילה.

ב-27 באפריל 1999 קודם הנסיך לדרגת קומנדר. הוא סיים את הקריירה שלו בצי המלכותי כקצין במשרד ההגנה הבריטי בלונדון, שם שירת מ-1999 עד יולי 2001, אז השתחרר מצבא הקבע. ביולי 2005 קודם לדרגת קפטן.

נישואין וגירושין

ב-23 ביולי 1986 נישא הנסיך אנדרו לשרה פרגוסון, בתם השנייה של סוזן ורונלד פרגוסון, בטקס שנערך במנזר וסטמינסטר. לאחר החתונה יצרה עבורו מחדש (בפעם השמינית) המלכה את התואר דוכס יורק, תואר הניתן באופן מסורתי לבן השני של המונרך. הדוכסים הקודמים היו סבו ואבי סבו, ג'ורג' השישי וג'ורג' החמישי. לנסיך אנדרו ולשרה, שנודעה מאז בתואר "הדוכסית מיורק", נולדו שתי בנות: הנסיכה ביאטריס מיורק (נולדה ב-8 באוגוסט 1988) והנסיכה יוג'יני מיורק (נולדה ב-23 במרץ 1990).

ב-19 במרץ 1992 הודיעו הנסיך אנדרו ואשתו שרה על כוונתם להיפרד. ב-1996 התגרש הזוג רשמית, ושרה חדלה מלהיקרא "הוד מעלתה המלכותית הדוכסית מיורק". על אף הגירושין, נשמרו קשרי ידידות בין הנסיך לדוכסית, שגרה בביתו שבסאנינגהיל פארק עד שנת 2004.

מכיוון שאין לדוכס בנים שיירשו את תוארו, עתידה הדוכסות להתבטל עם מותו של אנדרו.

קשריו עם ג'פרי אפשטיין

בספטמבר 2019 נחשף כי הנסיך אנדרו עמד בקשרים עם העבריין ג'פרי אפשטיין. בנובמבר 2019 הנסיך אנדרו השעה את עצמו ממחויובותיו הציבוריות בעקבות הפרשה[1].

תפקיד נוכחי

כיום עובד הנסיך במשרד המסחר והתעשייה הבריטי, כנציגה המיוחד של הממלכה המאוחדת לסחר והשקעות בינלאומית, במסגרת תפקידו נוסע הנסיך לוועידות בכל רחבי העולם. קודמו בתפקיד זה היה אחיו הנסיך אדוארד.

מאז שנת 2004 מתגורר הנסיך באכסניה המלכותית שבפארק וינדזור הגדול, ביתה לשעבר של סבתו, המלכה האם אליזבת בווס-ליון. קודם לכן גר הנסיך בסאנינגהיל פארק. כמו כן, יש לו משרד בארמון בקינגהאם.

אילן יוחסין

גאורגיוס הראשון, מלך היוונים
 
אולגה קונסטנטינובנה, הנסיכה הגדולה של רוסיה
 
לודוויג פון באטנברג
 
ויקטוריה, נסיכת הסן
 
ג'ורג' החמישי, מלך הממלכה המאוחדת
 
מרי מטק
 
קלוד ג'ורג' בווס-ליון, רוזן סטראטמור וקינגהורן הארבעה-עשר
 
ססיליה בווס-ליון, רוזנת סטראטמור וקינגהורן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אנדראס, נסיך יוון ודנמרק
 
 
 
 
 
אליס, נסיכת באטנברג
 
 
 
 
 
ג'ורג' השישי, מלך הממלכה המאוחדת
 
 
 
 
 
אליזבת, המלכה האם
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פיליפ, דוכס אדינבורו
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנסיך אנדרו, דוכס יורק

סדר הירושה לכתר הבריטי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אליזבת השנייה
(המלכה הנוכחית)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צ'ארלס
נסיך ויילס

(1)
 
 
 
 
 
 
הנסיך אנדרו
דוכס יורק

(8)
 
 
 
 
 
הנסיך אדוארד
רוזן וסקס

(11)
 
 
 
 
 
אן, הנסיכה
המלכותית

(14)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנסיך ויליאם,
דוכס קיימברידג'

(2)
 
 
 
הנסיך הארי,
דוכס סאסקס

(6)
 
הנסיכה
ביאטריס מיורק

(9)
 
הנסיכה
יוג'יני מיורק

(10)
 
ג'יימס
ויקונט סברן
(12)
 
ליידי לואיז
וינדזור
(13)
 
פיטר פיליפס
(15)
 
זארה טינדל
(18)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנסיך ג'ורג'
מקיימברידג'

(3)
 
 
הנסיך לואי
מקיימברידג'

(5)
 
ארצ'י
מאונטבאטן-וינדזור

(7)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סוואנה פיליפס
(16)
 
 
מיה טינדל
(19)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנסיכה שארלוט
מקיימברידג'

(4)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אילה פיליפס
(17)
 
 
לנה טינדל
(20)
 
 
 
 

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.