הנוער הגרמני החופשי

הנוער הגרמני החופשיגרמנית: Freie Deutsche Jugend) היא תנועת נוער גרמנית בעלת אידאולוגיה קומוניסטית, במהלך קיומה של גרמניה המזרחית היא שימשה כתנועת הנוער הרשמית במדינה.

היסטוריה

הנוער הגרמני החופשי נוסד בשנת 1936 כתנועת נוער של גולים גרמנים שברחו מגרמניה הנאצית מסיבות פוליטיות, מטרתה הייתה להילחם בהשחתת הנוער הגרמני על ידי הנוער ההיטלראי, תנועת הנוער הרשמית של המפלגה הנאצית. המשרדים הראשיים שלהם היו ממוקמים בהתחלה בפריז ובפראג. עם כיבושה של מרבית אירופה על ידי גרמניה עברו משרדי התנועה ללונדון.

כשתמה מלחמת העולם השנייה, החלה התנועה לפעול בגלוי בשטח הכיבוש הסובייטי של גרמניה. עם חלוקת גרמניה המשיך הנוער הגרמני החופשי את פעילותו ברפובליקה הדמוקרטית הגרמנית, תוך לקיחת תפקיד מקביל לזה של הקומסומול בחינוך נוער גרמניה לאידיאלים קומוניסטים. התנועה הפכה להיות חלק מן הפדרציה העולמית של הנוער הדמוקרטי בשנת 1948.

כשמונים אחוזים מהנוער בגרמניה המזרחית היו חברים בתנועה, בעוד שבאופן רשמי החברות לא הייתה חובה, הייתה קיימת מערכת לחצים גדולה שנועדה לעודד את הנוער להצטרף לתנועה.

מטרתה העיקרית של התנועה הייתה אינדוקטרינציה של הנוער לרעיונות המרקסיזם-לניניזם, אבל היא גם עסקה בארגון טיולים וחופשות לחבריה.

במערב גרמניה התנועה הוצאה מחוץ לחוק בשנת 1951 בגלל קשריה עם גרמניה המזרחית.

אחרי איחוד גרמניה התנועה איבדה את רוב חבריה והצטמצמה לתנועת נוער קטנה שפועלת בשיתוף עם מפלגת השמאל, למרות שהאיסור החוקי על פעילותה עדיין בתוקף, התנועה פועלת באופן חופשי ללא הטרדת השלטונות. התנועה מתמקדת במחאה על "כיבוש" מזרח גרמניה והתנגדות לבונדסוור.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.