המפשייר

המפשייר (מחוז)
Hampshire
מדינה הממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת
אומת הבית אנגליה  אנגליה
אזור דרום-מערב אנגליה
בירת המחוז וינצ'סטר
שטח 3,769 קמ"ר
אוכלוסייה
  במחוז
  צפיפות

1,720,600  (נכון ל-2008)
457 נפש לקמ"ר (נכון ל-2008)
אזור זמן UTC
www.hampshire.gov.uk

לחצו כדי להקטין חזרה

המפשייראנגלית: Hampshire) הוא אחד ממחוזות הממלכה המאוחדת. לפעמים, מסיבות היסטוריות, קוראים לו "מחוז המפטונשייר הדרומי" או "המפטונשייר". מחוז זה נמצא בחופה הדרומי של אנגליה וגובל (בכיוון השעון החל מהגבול המערבי) בדורסט, בווילטשייר, בברקשייר, בסארי ובסאסקס מערב. גודלו של המחוז כ-3,800 קמ"ר. בירתו היא העיר וינצ'סטר.

לפי מפקד האוכלוסין משנת 2001 מספר התושבים בתחום השיפוט המנהלי של המחוז עמד על כמיליון ורבע. מלבדם, גרים בשתי ערים עצמאיות מבחינה מנהלית, פורטסמות' וסאות'המפטון, עוד כמה מאות אלפי בני אדם, כך שסך הכול גרים במחוז כ-1,600,000 בני אדם. העיירות קרייסטצ'רץ' ובורנמות' שהיו חלק מהמחוז בעבר, עברו למחוז דורסט ב-1974. המפשייר הוא אתר נופש פופולרי לבריטים ולתיירים כאחד הפוקדים את נופיו ואת בתי המלון הפזורים לחופיו.

גאוגרפיה וגאולוגיה

מבחינה גאולוגית מחולק המחוז לשני חלקים. בדרומו, לאורך החוף, נמצא אזור בעל קרקע המורכבת בעיקר מחומר שהשתמר עוד מתקופות האוליגוקן והאאוקן. הקרקע מוגנת מהשפעתו הארוזית של הים על ידי מספר איים. המישור הנמוך מתאפיין בצמחייה רבה, חורשות ויערות. יערות המחוז הם חלק מיער גדול המוכרז כפארק לאומי ומוכר בשם "היער החדש". חלקים רבים ביער משמשים למרעה.

צפון המחוז ומזרחו מאופיינים בקרקע עשירה באבן גיר. גבעות מאבן גיר נמשכות עד דרום המחוז, שם הנוף מתחלף בקרקע עשירה בחומר. הנקודה הגבוהה ביותר במחוז היא פיילוט היל (גבעת הנווט) שגובהה כ-300 מטרים. השפלה מתאפיינת בקרקע בעלת מרכיבים בסיסיים רבים הטובים לפרחי בר וחרקים רבים.

החקלאות לא הייתה מפותחת במחוז עד תחילת המאה ה-20, אך הביקוש הרב למזון הגדיל את השטחים המעובדים ושטחי בר רבים פינו מקומם לקרקע חקלאית. כיום חלק מהשטחים הפתוחים מוגנים בחוק מהתפשטות נוספת של יזמים שרוצים לייעד קרקע זו לחקלאות.

אקלים המחוז נעים יותר מזה השורר ברוב חלקי בריטניה הגדולה בשל מיקומו בדרום האי. הטמפרטורה השנתית הממוצעת עומדת על 9.8 °C - 12 °C וכמות המשקעים עומדת על 741 - 1060 מ"מ בשנה.

בירת המחוז היא העיר העתיקה וינצ'סטר, שהייתה בירת ממלכת וסקס בימי הביניים. ערי הנמל החשובות של המחוז הן סאות'המפטון ופורטסמות' שקיבלו אוטונומיה מנהלית, אך עדיין נחשבות לחלק מהמחוז בענייני טקס. המחוז מתאפיין גם ברשת מפותחת של כבישים ומסילות רכבת.

היסטוריה

המחוז מיושב עוד מימי קדם ונבנו בו ביצורים על ראשי גבעות שולטות וייתכן שהחקלאות התפתחה תחילה בעמקים. המפשייר היה אחד האזורים הראשונים שכבשו הרומאים בעת פלישתם לבריטניה. לאחר מכן היה המחוז מאוכלס על ידי שבטים יוטים עד הכיבוש הסקסוני.

המפשייר היה המחוז הראשון המופיע בכתובים (בערך באמצע המאה ה-8). המחוז הסקסוני העתיק כלל במשך 200 שנה מלבד שטחה של המפשייר המודרנית גם את החלקים המערביים ביותר של אנגליה שנפלו לידיים סקסוניות. עם השלמת הכיבוש הסקסוני הפך המחוז ללב ממלכת וסקס הסקסונית.

לאחר הכיבוש הנורמני היה המחוז אתר ציד פופולרי של הברונים. במאה ה-12 גברה חשיבות נמלי המחוז והמסחר הפך לנדבך חשוב בכלכלת האזור. המחוז סחר בעיקר בדגה, בצמר ובבגדים שיוצרו בו, והיו בו בתי מלאכה רבים לבניית ספינות.

מהמפשייר יצאו מהגרים רבים שהתיישבו במאה ה-17 בחוף המזרחי של מה שכיום הוא ארצות הברית. המדינה ניו המפשייר נקראת על שם מחוז זה.

פוליטיקה

המפשייר מחולקת ל-18 מחוזות בחירה לבית הנבחרים הבריטי. בבחירות הכלליות 2017 המפלגה השמרנית זכתה בכ-16 מחוזות, כאשר מפלגת הלייבור זכתה בשני המחוזות האחרים. במועצת המחוז חברים כ-45 נציגים מן המפלגה השמרנית, 17 נציגים מן המפלגה הליברל-דמוקרטית, 10 ממפלגת UKIP, 4 נציגים ממפלגת הלייבור, ועוד כנציג עצמאי

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.