המעגל הארי

המעגל האריאנגלית: Aryan Circle) היא תנועה גזענית אנטישמית הדוגלת בעליונות הגזע הלבן, אשר נפוצה בקרב אסירים בבתי כלא בארצות הברית.

מקור התנועה

התנועה נוסדה על ידי מארק "קאובוי" גאספרד (באנגלית: Mark "Cowboy" Gaspard) במהלך שנת 1985, וזאת במטרה לספק הגנה עבור אסירים לבנים בבתי כלא ברחבי ארצות הברית מפני התנכלויות מצד אסירים ממוצא אפרו-אמריקאי והיספני.

אידאולוגיה וחברות במעגל

על מנת להיחשב כחבר במעגל, האסיר המועמד נדרש לרוב לתקוף את אחד מאויביו של הארגון, דהיינו אסיר ממוצא לא לבן, או גורם המתנכל לחברי מעגל אחרים.

המעגל הארי מתבסס על ארבעה עקרונות: אחווה, סולידריות, נאמנות ומסירות; אמונות אלו מיוצגות על ידי ארבעת הקצוות של טלאי יהלום המשולב בצלב קרס, אשר במרכזו מוצגות האותיות AC (ראשי תיבות של שם הארגון). זהו הסמל הרשמי של המעגל, ורבים מחברי המעגל בוחרים לקעקעו על גופם.

האידאולוגיה של המעגל מתבססת על גזענות ואנטישמיות. מסיבה זו, רבים מחברי המעגל נושאים גם סימני היכר אופייניים כגון צלב קרס, שני ברקים המייצגים את תג היחידה של ארגון האס אס, וכן סמלים נאציים למיניהם. עם זאת, מאחר שרשויות הכלא בארצות הברית מגדירות את פעילות המעגל הארי כאיום ביטחוני, ונוטות להתייחס באופן נוקשה לחברי המעגל, אסירים רבים בוחרים להימנע מלקעקע סימנים אלו על גופם.

סימן נוסף לחברות במעגל, אשר נפוץ בעיקר בקרב אסירים מבוגרים, הוא קעקוע של עיגול קטן, מעט מתחת לחזה השמאלי שלהם.

פעילות פלילית

חברים שונים במעגל מעורבים באופן מתמשך בפעילות פלילית מגוונת, הן בתוך בתי הכלא בארצות הברית והן מחוצה להם, כאשר הממשל הפדרלי בארצות הברית מייחס חשיבות רבה למאבק בפעילות זו, ומשקיע משאבים ניכרים לצורך כך.

בתאריך ה-10 באוגוסט 2007, חבר המעגל הארי דניס לייטון קלם רצח שני שוטרים במוטל בעיר באסטרופ שבמדינת לואיזיאנה במהלך קרב יריות, שבסופו אף הוא נהרג. קלם והחברה שלו היו במנוסה לאחר שקלם ירה לעבר רכב שטח עם בני נוער שחורים, אשר חודש קודם לכן פתחו באש על מכר של קלם בחזית ביתו ביוסטון, ופצעו אותו פצעים קשים. שניים מבני הנוער נהרגו במהלך התקיפה, ואחד נוסף נפצע[1][2].

כמו כן, חברים במעגל הארי הורשעו בקשירת קשר לייצור ולהפצת כמויות גדולות של הסם הבלתי חוקי מתאמפטמין[3][4].

ראו גם

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.