המכלול

המכלול
נתונים כלליים
סוג אנציקלופדיה מבוססת-ויקי המותאמת לציבור החרדי
תאריך ההקמה 11 בינואר 2015
מייסדים הרב יוסף קמינר
בעלות מכון חכמת התורה
הרשמה חובה להירשם על מנת לערוך

המכלול היא אנציקלופדיה שיתופית חרדית מקוונת המופעלת באמצעות מערכת מדיה ויקי, ומתבססת ברובה על תוכני ויקיפדיה העברית. נכון לחודש חשוון תשפ"א דירוג האתר על פי אלכסה הוא 196 בישראל[1]. בניגוד לאתרי ויקי המופעלים ומתוקצבים בחסות קרן ויקימדיה, אתר המכלול, שהושק ב-11 בינואר 2015, מנוהל ומתופעל בידי מכון חכמת התורה שנוסד לצורך ההקמה והפיתוח של האתר, ועלות התפעול הגבוהה משולמת רק על ידי המכון, ומבוססת על תרומות פרטיות וגופים שונים.

רקע

בשנת 2014 ייסד הרב יוסף קמינר את מכון חכמת התורה, אשר במסגרתו יופק האתר. המכלול הוקם בשנת תשע"ה במגמה להוות כתובת חילופית עבור ציבור שומרי התורה, ובמיוחד לציבור החרדי, אשר נמנע משימוש בוויקיפדיה בשל בעיות רבות הנמצאות בה. מטרת המייסדים היא להציג לציבור תכנים אנציקלופדיים מתוך זווית ראיה חרדית, הן באמצעות העתקת תוכן חופשי מוויקיפדיה והתאמתו לשיח החרדי כפי שהוא נתפס בעיני מכון חכמת התורה, והן באמצעות יצירה עצמאית של ערכים חדשים, בעיקר בתכני יהדות ותכנים הנושקים לזה. יוצרי האתר מציינים באתר ש"המכלול הוא מיזם ליצירת האנציקלופדיה היהודית הגדולה ביותר בהיסטוריה, הכוללת את כלל הערכים התורניים, בהלכה ובאגדה, את כלל ערכי היהדות ותולדות עם ישראל, וכן את כלל הידע האנושי הקיים בכל תחומי החולין - בלשון נקייה ובהתאם להשקפה יהודית"[2].

מבנה האתר

כמו ויקיפדיה, שהיא מיזם האב ממנו שואב המכלול את השראתו, את תשתיתו הטכנית והעיצובית ואת תכניו הראשוניים, גם המכלול מסתמך על רעיון חכמת ההמונים ומאפשר לכל גולש להשתתף בעריכה. בשונה מוויקיפדיה, התוכן במכלול אינו חופשי, הזכויות על התכנים הנתרמים על ידי העורכים שמורות למכון, למעט ככל הנוגע לתוכן שמקורו בוויקיפדיה המוגש תחת רישיון ייחוס-שיתוף זהה C-C 3.0, בכפוף לרישיון הויקיפדי המקורי. בשונה מוויקיפדיה, שם המדיניות של קרן ויקימדיה המפעילה את המיזם היא נתינת עצמאות מלאה לגולשים בניהול האתר ובקבלת החלטות בנושאי תוכן, חופש העריכה במכלול מוגבל לתכנים "רגילים" שאינם נוגעים להשקפת עולם דתית, ההחלטה על מדיניות הכתיבה בנוגע לתכנים כאלו נתונה להחלטות צוות היגוי מיוחד מטעם המכון ובכפוף להכוונת ועדה רוחנית.

נכון ליום שלישי כ' בשבט ה'תשפ"א יש במכלול 255,559 ערכים שעברו בקרה או עריכה או חסימה, על ידי חלק מ-5,365 משתמשים רשומים. מתוכם הם . 1,207 מתוכם הם ערכים שנוצרו במכלול ונכתבו מלכתחילה על ידי עורכי המכלול, ו40 ערכים שתורגמו במכלול מויקפדיות בשפות אחרות. בנוסף יש בו 307663 דפים שאינם ערכים, ונעשו בו כ-1,455,503[3] עריכות מיום הקמתו. כמו כן הועלו לאתר כ-1,899 קבצים שונים.

נכון לשנת תשפ"א, מספר ערכים גדול[4] מכיל תבנית "דף לטיפול", המסתיר קטעים בעייתיים אשר טרם תוקנו[5]. ערכים אשר בעייתיים במהותם[6], מכילים את התבנית "דף מותאם" החוסם את אפשרות הצפייה בדף עד ל"תיקון כבד" שיבוצע בו על ידי "עורכי אספקלריה"[7].

עם זאת, מדד העומק המשמש מדד גס לאיכות הערכים[8] (חלוקה של מספר העריכות באתר במספר הערכים), מראה שאיכות הערכים באתר יחסית נמוכה ועומד על 5.72 בלבד. לצורך השוואה, מדד העומק של ויקיפדיה האנגלית עומד על 1,040, ושל ויקיפדיה העברית (נכון לדצמבר 2020) עומד על 259. אולם באתר 'המכלול' מדד זה אינו נכון, בעיקר משום שרוב הערכים לא עוברים שום שינוי, והם מופיעים במכלול בדיוק כפי שהם מופיעים בוויקיפדיה העברית, כך שבעצם ערכי 'המכלול' שיובאו מוויקיפדיה העברית כשמדד העומק שלהם הוא כ-260, ועברו עריכות נוספות במכלול, הציון במדד לא יהיה גבוה יותר מהערך המיובא המקורי, אלא יהיה נמוך מאוד כיון שאינו מחשב גם את העריכות שנעשו בערכים אלו באתר ויקיפדיה העברית.

נקודות ציון

תאריך מספר הערכים שם הערך נכתב על ידי משתמש
י"א אלול תשע"ז 25,000 תהילים צ"ג אומר מעט (יבוא)
י"ב טבת תשפ"א 250,000 ישיבת מחוזא ספרא

נתוני גלישה

במהלך זמן קיומו של המכלול, גדלה כמות המשתמשים עם הזמן, כשקפיצת דרך משמעותית היתה החל מחודש תמוז תשע"ח, כשמשתמשי הסנן "נטפרי" הועברו אוטומטית מאתר ויקיפדיה העברית, לערך המקביל באתר המכלול - אם הערך קיים שם. העברת הגולשים לאתר המכלול סייעה להגדיל באופן משמעותי את כמות קוראי האתר, וכתוצאה מכך הגדילה גם באופן משמעותי את דירוג האתר על פי אלכסה.

קפיצת דרך נוספת היתה בתקופת משבר הקורונה בישראל, כשרבים נזקקו לנגישות לרשת, ואז גם הוקם פורטל:קורונה במכלול, מה שהכפיל תוך כמה חודשים את מספר הגולשים החודשי באתר.

בחודש חשון תשפ"א, עוד לפני תחילת קמפיין מימון ההמונים למכלול, עלה מספר הגולשים החודשי באחת ב-18% נוספים, ועמד על 625,000 גולשים בחודש.

מקורות מימון

את עול המימון לאתר המכלול, הכולל את עלות תפעול השרתים ותכנות הפלטפורמה, לקחו על עצמם מכון חכמת התורה והרב יוסף קמינר, מיום הקמת המכלול.

כמקובל באתרי ויקי מקבילים, המכלול מנוע מהצבת פרסומות אשר יפגעו בתדמיתו האנציקלופדית האובייקטיבית, ומשכך נדרש הוא מפעם לפעם לקמפיין מימון המונים כמקובל באתרי הויקי.

הקמפיין האחרון התבסס על הצעת שותפות במיזם המכלול, ופרסום העובדה שלמכלול אין מקורות מימון מלבד התרומות השונות.

תוכניות לעתיד

בכוונת המייסדים להרחיב עוד את קהל היעד, ואף לפנות לקהלים חרדים שאינם צרכני האינטרנט באמצעות תוכנת kiwix המאפשרת צפיה בתכני ויקי ללא חיבור לרשת.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. hamichlol.org.il Competitive Analysis, Marketing Mix and Traffic (באנגלית)
  2. המכלול:אודות
  3. בניגוד לויקיפדיה מספר העריכות המופיע כאן אינו כולל עריכות בדפי זרימה
  4. 75,420 דפים, נכון לחודש כסלו ה'תשפ"א.
  5. כאן ניתן לצפות ברשימת הדפים בהם קיימת תבנית 'דף לטיפול'.
  6. 1,184 דפים, נכון לחודש כסלו תשפ"א.
  7. כאן ניתן לצפות ברשימת הדפים בהם קיימת תבנית 'דף מותאם'.
  8. הסבר על מדד העומק.

גילוי נאות: ערך זה מזכיר את מכון חכמת התורה או את אחד המיזמים שלו. המכלול הוא מיזם של מכון חכמת התורה.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.