המועצה הנורדית


שגיאות פרמטריות בתבנית:ארגון (זמני)

פרמטרים ריקים [ פירוק הארגון ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

המועצה הנורדית
קובץ:Nordic Council large.png
תחום שוק עבודה משותף
שפה רשמית דנמרקדנית
נורווגיהנורווגית
שוודיהשוודית
מקום פעילות דנמרקקופנהגן, דנמרק
חברים דנמרקדנמרק
נורווגיהנורווגיה
שוודיהשוודיה
פינלנדפינלנד
איסלנדאיסלנד

איי פארואיי פארו
גרינלנדגרינלנד
אולנדאולנד
מזכיר כללי שוודיהבריט בוהלין אולסון (Britt Bohlin Olsson)
תאריך הקמה 1952
1971 - מועצת השרים הנורדית
http://www.norden.org/en

המועצה הנורדית ומועצת השרים הנורדית הן ארגונים בינלאומיים שמטרתן - שיתוף פעולה בין המדינות הנורדיות. המועצה הנורדית הוקמה בתום מלחמת העולם השנייה, וצעדיה הראשונים היו להקים בשנת 1952 שוק עבודה משותף המאפשר תנועה חופשית של עובדים בין המדינות החברות, בלא צורך בדרכונים.

חברות הארגון

ניהול הארגון וסמכויותיו

משרדי המועצה ממוקמים בקופנהגן שבדנמרק. לארגון נציגויות בכל המדינות החברות. לארגון אין כוח משלו. המדינות החברות וממשלותיהן צריכות ליישם את החלטות המועצה באמצעות חקיקה מקומית בכל אחת מבתי המחוקקים של חבריה.

מאחר שדנמרק, נורווגיה ואיסלנד הן חברות נאט"ו, שוודיה היא מדינה נייטרלית ופינלנד הייתה חברה בהסכמי שיתוף פעולה עם ברית המועצות, לא היה שיתוף פעולה צבאי בין חברות המועצה.

שפות העבודה של המועצה הן שוודית, נורווגית ודנית.

היסטוריה

המועצה הנורדית הייתה במקורה ארגון שיתוף פעולה בין-פרלמנטרי. בשנת 1971 הוקמה מועצת השרים הנורדית שמטרתה שיתוף פעולה בין-ממשלתי.

בשנות ה-60 של המאה ה-20 נעשה ניסיון להרחיב את סמכויות המועצה ולהקים ארגון הדומה לקהילה הכלכלית האירופית. נערך משא ומתן לצורך חתימה על אמנה במטרה להקים ארגון זה שהיה אמור להיקרא "נורדק". הניסיון נכשל בשל סירובה של פינלנד לאשרר את ההסכם בגלל יחסיה המיוחדים עם ברית המועצות. בהיעדרה של הסכמת פינלנד פנו נורווגיה ושוודיה וביקשו להצטרף לקהילה הכלכלית האירופית. דנמרק הצטרפה ב-1973. שוודיה ופינלנד הצטרפו לבסוף לאיחוד האירופי בשנת 1995.

ראו גם

  • איחוד ההגנה הסקנדינבי

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.