היפומאניה

היפומאניה

היפומאניה היא מצב נפשי המתבטא בתסמינים מתונים יחסית של מאניה. התופעה תוארה לראשונה ב-1878 על ידי ג'ולס פלרט, והמונח "היפומאניה" נטבע מספר שנים לאחר מכן, ב-1881, על ידי עמנואל מנדל; עם זאת, תיאור מדויק יותר ומחקר מקיף על ההפרעה החלו רק כמאה שנים מאוחר יותר.[1] מבחינת אבחנה רשמית ב-ICD 10 וב-DSM 5, נחשבת ההיפומאניה כיום לסוג מתון של מאניה.

אבחנה

[2]DSM 5

לפי ספר האבחנות של האיגוד האמריקני לפסיכיאטריה, היפומניה היא מאפיין של הפרעה דו קוטבית. להלן הקריטריונים לאבחנה של היפומאניה כפי שהם מופיעים ב-DSM 5:

 1. מצב רוח מרומם או נרגן והתנהגות משימתית ומוגברות הנמשכות במשך ארבעה ימים ברציפות ללא הפסקות כלשהן.
 2. במהלך תקופה זו לפחות שלושה מהסימפטומים הבאים (או ארבעה אם קיימת רק נרגנות), נוכחים בעוצמה רבה השונה מאד מהתנהגותו הרגילה של האדם:
  1. הערכה עצמית מנופחת וגרנדיוזית;
  2. צורך מופחת בשינה (פחות משלוש שעות);
  3. דברנות יתר, דברנות מתוך דחף לדבר;
  4. מחשבות מהירות - מעוף מחשבות או מרוץ מחשבות;
  5. הסטת הקשב בקלות לנושאים לא חשובים ולא רלוונטיים;
  6. הגברת פעילות לקראת מטרה. הגברת פעילות זו מלווה בעוררות גבוהה;
  7. ישנה מעורבות נמרצת לעיתים חסרת רסן, בפעילות בעלת פוטנציאל לנזק: קניות בלתי מרוסנות, פעילות מינית בלתי מרוסנת, או החלטות הרות גורל.
 3. האפיזודה מלווה בשינוי ברור בתפקוד שאינו טיפוסי לאדם בשעה שהוא ללא תסמינים.
 4. ההפרעה במצב הרוח והשינוי בתפקוד נצפים על ידי אחרים.
 5. האפיזודה אינה חמורה מספיק כדי לגרום לנכות או פגיעה תעסוקתית או חברתית ניכרת או כזו המחייבת אשפוז. (אם יש ביטוים פסיכוטיים הרי שזו מאניה ולא היפומאניה).
 6. האפיזודה אינה תוצאת גורמים פיזיולוגיים כלומר סמים, תרופות, טיפול רפואי וכדומה. (אפשרית אבחנה של אפיזודה היפומאנית מלאה במהלך של טיפול נוגד דיכאון בתרופות או נזעי חשמל, אם התסמינים נמשכים מעבר לטווח ההשפעה הצפוי של הטיפול).

אבחנה לפי ICD 10

לפי ספר האבחנות של ארגון הבריאות העולמי, אפיזודה היפומאנית בודדת היא הפרעה בפני עצמה. אפיזודה חוזרת לעומת זאת היא חלק מהפרעה דו קוטבית.[3]

התמונה הקלינית

אנשים במצב של היפומאניה יתארו הרגשה טובה ושל חיוניות. הצורך בקשרים חברתיים מתחזק בזמן מצב זה. כמו כן ויש נטייה לדברנות יתר, לידידותיות ולהסתפקות בשעות שינה מועטות מהרגיל. לעיתים גדלה האנרגיה . היכולת לעבוד אינה נפגעת בדרך כלל, ויחסי האנוש מאופיינים בחביבות ובהתרוממות רוח, אם כי לעיתים גם ברגזנות ובעצבנות. היפומאניה פוגמת לעיתים ביכולות הריכוז, הקשב והעבודה ועשויה להראות דומה מעט להפרעת קשב וריכוז. האינטנסיביות ומרוץ המחשבות עלולים להקשות על מנוחה ועל ניצול הפנאי. במהלך היפומאניה עשויים להתגלות תחומי עניין חדשים ונטייה קלה לבזבוז כספים. ההפרעה עשויה לחלוף מעצמה או בסיוע טיפול תרופתי, או לבוא כשלב מקדים למאניה בהפרעה דו-קוטבית. ההפרעה יכולה גם להוות תסמין בהפרעות אחרות, כגון ציקלותימיה, והפרעה סכיזואפקטיבית[3].

אבחנה מבדלת

אבחנה מבדלת של היפומאניה תיקח בחשבון כל הסבר חלופי העלול ליצור תסמינים קליניים דומים:

טיפול

הטיפול בהיפומאניה הוא טיפול תרופתי באמצעות מייצבי מצב רוח כגון ליתיום או אחר[4], וכן טיפול פסיכודינמי, DBT, וטיפולים פסיכולוגים נוספים. בחלק מהמקרים יינתן טיפול מניעתי כדי למנוע מהמצב ההיפומאני להתפתח לאפיזודה מאנית מלאה.[3]

הערות שוליים

 1. Jules Angst, Alex Gamma, Franco Benazzi, Vladeta Ajdacic, Dominique Eich, Wulf Rossler, Toward a re-definition of subthreshold bipolarity: epidemiology and proposed criteria for bipolar-Il, minor bipolar disorders and hypomania, Journal of Affective Disorders 73 (2003) 133-14
 2. American Psychiatric Association., Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM–5), American Psychiatric Association., 2013, פרק Bipolar Related disorders, עמ' 124-125
 3. 1 2 3 חנן מוניץ (עורך), פרקים נבחרים בפסיכיאטריה, דיונון, שישית, 2016, פרק 10 הפרעות מצב רוח, עמ' 275-276
 4. Andrew A. Nierenberg, Edward S. Friedman, Charles L. Bowden, Louisa G. Sylvia, Lithium Treatment Moderate-Dose Use Study (LiTMUS) for Bipolar Disorder: A Randomized Comparative Effectiveness Trial of Optimized Personalized Treatment With and Without Lithium, FOCUS 13, 2015-01-01, עמ' 94–101 doi: 10.1176/appi.focus.130116
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.