היכל מנחם

היכל מנחם הוא ארגון חב"די הכולל הוצאת ספרים בעלת שלושה סניפים: ירושלים, בני ברק ובורו פארק, חנות דיגיטלית לספרים, מתנות ותשמישי קדושה, ומכוני הפצת תורת החסידות בריכוזים חרדיים. ל"מכון היכל מנחם - להפצת תורת החסידות" חמישה סניפים: בירושלים, בני ברק, ביתר עילית, מונסי ובורו פארק, וכל אחד מהם כולל את חנות הספרים החב"דית המרכזית ביישוב, ספריית קריאה ולימוד, מכון לשיעורים, הרצאות והתוועדויות ועוד.

סניפי הארגון

ירושלים

מכון היכל מנחם בירושלים, הוא הארגון המרכזי של חסידות חב"ד בירושלים. מבנה המכון שוכן ברחוב ישעיהו שבשכונת גאולה והוא בן קומה וחצי. הסניף הוקם בה'תש"ן (1990) בתרומת המיליונר החב"די יוסף יצחק גוטניק, ממייסדיו נמנה אליעזר ננס שהחנות בסניף קרויה על שמו. מנהלי המכון הם הרב יוסף יצחק הבלין והרב בנימין זילברשטרום.

במכון שוכנת ספריית קריאה ולימוד וחנות ספרים גדולה המוכרת את ספרי כל הוצאות הספרים של חסידות חב"ד ועוד. במכון מתקיימים שיעורים והרצאות בדרך קבע, כשבין המרצים נמנים הרבנים יקותיאל פרקש, עדין אבן ישראל ויחזקאל סופר.

לסניף שבירושלים קיימת גם הוצאת ספרים גדולה שהיא אחת משני הסניפים המרכזיים (יחד עם בורו פארק), כמות הספרים שיצאו על ידי הסניף עומדת על כ-50, רבים מהם נחשבים ספרי יסוד נודעים בחסידות חב"ד, כגון סדרת ה"אוצרות". הוצאת הספרים הוקמה בה'תשמ"ח (1988), בשנת תשמ"ט הוציאו מכון ההוצאה לאור של היכל מנחם - ירושלים לראשונה את ספר התניא עם ציוני השיעור היומי בשולי הגיליון.

ביתר עילית

סניף 'היכל מנחם - ביתר עילית' ממוקם בשכונת "גבעה A" בין הרחובות רוז'ין ובעל התניא, המרכז הוקם בה'תשע"א (2011)[1]. קיימת בו ספרייה וכן חנות הספרים המרכזית של חסידות חב"ד בעיר. מנהל המכון הוא הרב חיים גרינברג יו"ר מרכז חב"ד וממנהלי מוסדות חב"ד בביתר.

המכון מפעיל את פרויקט "טעמו וראו" המאפשר הורדה אלקטרונית וחינמית של חומר חב"די, סרטים והקלטות. במתחם מצוי גם אולם המכונה "אור וחום ההתקשרות", באגף זה שמונה מסכים לצפייה חופשית בדברי תורתו של רבי מנחם מנדל שניאורסון.

בני ברק

סניף היכל מנחם - בני ברק, הוא כולל ספרייה גדולה ומפוארת בת מספר קומות וכן חנות ספרים גדולה המוכרת ספרי חסידות. הספרייה הוקמה על ידי הרב אליהו וילהלם ומנהל המכון הוא הרב שמואל אנגלסמן.

מדי שנה בג' בתמוז מקיים המכון ערב עיון גדול בבית הכנסת הגדול של בני ברק שברחוב רבי עקיבא, בין המשתתפים הקבועים נמנים האדמו"ר מטאלנה, האדמו"ר ממחנובקה, הרב אברהם צבי קלוגר, הרב משה יהודא ליב לנדא ועוד. נאומיו של האדמו"ר מטאלנה בערבי העיון בין השנים ה'תש"ס - ה'תשס"ט במשנת הרבי מלובביץ' נכתבו ויצאו בהוצאת הספרים 'היכל מנחם - בני ברק' בספר "רוחו בקרבנו".

בורו פארק

מכון 'היכל מנחם - בורו פארק' נחשב המכון המרכזי ברובע ברוקלין בניו יורק להפצת ולחקר תורת החסידות. הוא ממוקם בשדרה 16 רחוב 52, וקיימת בו ספרייה וחנות ספרים גדולה. המרכז הוקם בה'תש"ן (1990), ראש המכון הוא הרב יעקב יהודה לייב אלטיין ומנהל הספרייה הוא הרב מרדכי ברים. המיליונר החב"די יוסף יצחק גוטניק נחשב ל"יו"ר כבוד" של המכון.

כן קיימת למכון הוצאת ספרים גדולה, הכוללת את "מכון אליעזר יצחק" המוציא את סדרת הספרים 'חסידות מבוארת' הנפוצה מאד בחסידות חב"ד וכוללת כ-10 כרכים. ההוצאה מוציאה גם חוברות, עלונים ותשורות שונות. ביניהם הרבעון "היכל הבעש"ט" והעלון "באור החסידות".

מונסי

מכון היכל מנחם במונסי שבניו יורק, בו קיימת קהילה חרדית גדולה, הוא סניף גדול הכולל ספרייה חסידית וחנות ספרים מרכזית לתושבי האזור. המכון מפעיל גם בית מדרש בשם "נר ישראל", בבית המדרש מתקיים כולל לימוד מדי ערב המחלק מלגות ללומדים. בראש המכון ובית המדרש עומד הרב והסופר גדליה אוברלנדר. כמו שאר הסניפים, נחשב מכון היכל מנחם מונסי למרכז החסידותי המרכזי באזור של חסידות חב"ד.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. חנוכת הבית של היכל מנחם ביתר עילית. באתר חב"ד און ליין, ה'תשע"א.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.