הייראפוליס

הייראפוליס ופמוקלה
אתר מורשת עולמית
שער דומינציאנוס
מדינה טורקיה  טורקיה
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית תרבותי , לפי קריטריונים 3, 4

הייראפוליס (יוונית Ιεράπολις - "עיר קדושה"; טורקית Hierapolis) הייתה עיר עתיקה שהוקמה בראשו של תל המעיינות החמים פמוקלה, כ-19 ק"מ מצפון לעיר דניזלי, בדרום-מערב אסיה הקטנה שבטורקיה של ימינו. על פי האמונה הנוצרית, הוצא להורג בעיר השליח הנוצרי ותלמידו של אותו האיש, פיליפוס ה"קדוש". העיר, כמו התל בפמוקלה, הוכרזה כאתר מורשת עולמית בשנת 1988.

אתר ידוע בה הוא "שער פלוטו", פלוטוניון אשר לפי האמונה הרומית היה הכניסה לגיהנום.

היסטוריה

הייראפוליס הוקמה בשנת 190 לפנה"ס לערך על ידי מלך פרגמון בשל המעיינות החמים שבקרבתה, והייתה לעיר מרגוע ומרפא. רבים מהפוקדים את העיר נותרו לגור בה עד סוף חייהם, ובמקום משתרע נקרופוליס גדול. בתי המרחץ בעיר נבנו מאולמות סגורים ושטחים פתוחים, ובין היתר כללו גם ספרייה וגימנסיון. העיר עברה לשליטת הרפובליקה הרומית בשנת 129 לפנה"ס יחד עם ממלכת פרגמון כולה.

בעיר הייתה קהילה יהודית גדולה וקהילה נוצרית מוקדמת, והיא הגיעה לשיאה במאה ה-2 ובמאה ה-3. עם ביסוסה של קונסטנטינופול האימפריה הביזנטית, נודע להייראפוליס מעמד משני, אך המשיכה ושגשגה למרות מספר רעידות אדמה. אולם לבסוף אלה הכריעו אותה והיא נינטשה בשנת 1334. העיר הפכה ליעד תיירותי בעקבות עליית הפופולריות של המעיינות החמים בפמוקלה. מספר מלונות נבנו בינות לעתיקות עצמן וגרמו להן לנזק, אך הם סולקו מאז.

האתר

אכסדרה שרצפתה מרוצפת אבן ולאורכה ניצבו פסלים וחנויות חצתה את העיר מצפון לדרום. במרכזו של האתר, המשתרע לאורך יותר מקילומטר וברוחב של כחצי קילומטר, ממוקמת בריכה עתיקה הפעילה גם כיום. מצפון לבריכה ניצב בסיסו של מקדש אפולו, אשר בעת העתיקה שימש את האורקל המקומי, וסמוך לו מבנה ה"פלוטוניום", שהוקדש לפלוטו אל השאול. בתוך המבנה הוליכו מדרגות אל מעיין שממנו השתחררו אדים רעילים וקטלניים. האדים שימשו לכאורה כמקור ההשראה לכהנים הסריסים במקדש, ואלה נהגו לעצור את נשימתם בעת שירדו אל המעיין בלוויית אסירים או בעלי חיים שמצאו בדרך זו את מותם, ובכך הוכיחו הכהנים את כוחותיהם העל-טבעיים. רחש שחרור האדים מהמים נשמע גם כיום, וידועים מספר מקרי מוות בקרב מבקרים באתר. כ-200 מטר צפונית מזרחית לבריכה ניצב האצטדיון הרומי שהשתמר במצב מצוין, ואשר יכול היה להכיל עד 15,000 צופים.

הנקרופוליס בהייראפוליס משתרע לאורך מאות מטרים בצדה הצפון-מערבי של העיר, ויש בו קברים, תלים, סרקופגים ומצבות מכל סוג ומין. קברים נוספים מפוזרים בחלקים אחרים של האתר. מצפון לעיר, במקום בו לפי האמונה הוצא השליח פיליפוס ה"קדוש" להורג בשל אמונתו, ניצבת כנסיית פיליפוס ה"קדוש" המתומנת, ולה שמונה קפלות. לפי האמונה קבור ה"קדוש" באתר זה. לידה ניצב התיאטרון ההלניסטי ההרוס לחלוטין.[דרושה הבהרה]

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו הייראפוליס בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.