היינריך ברינינג

היינריך ברינינג
Heinrich Brüning
מדינה רפובליקת ויימאר
לידה 26 בנובמבר 1885
הקיסרות הגרמנית מינסטר, נורדריין-וסטפאליה, גרמניה
פטירה 30 במרץ 1970 (בגיל 84)
נורוויץ', וורמונט, ארצות הברית
מקום קבורה מונסטר, גרמניה המערבית  גרמניה המערבית
מפלגה מפלגת המרכז הגרמנית
קאנצלר רפובליקת ויימאר ה-13
תקופת כהונה 30 במרץ 1930 - 29 במאי 1932 (שנתיים ו־8 שבועות)
הקודם בתפקיד הרמן מילר
הבא בתפקיד פרנץ פון פאפן

היינריך ברינינגגרמנית: Heinrich Brüning; 26 בנובמבר 1885 - 30 במרץ 1970) היה קנצלר גרמניה בשנים 19301932.

שנותיו הראשונות

ברינינג נולד במינסטר שבוסטפליה בשנת 1885. הוריו היו קתולים אדוקים. בגיל 29 התגייס בפעם השנייה לצבא הקיסרי כדי ללחום במלחמת העולם הראשונה. הוא מונה למפקד פלוגת-מקלעים וקיבל את עיטור צלב הברזל דרגה ראשונה ושנייה.

כהונה בממשלת ויימאר

לאחר כניעת גרמניה והקמת רפובליקת ויימאר הצטרף למפלגת המרכז הגרמנית ונבחר מטעמה לרייכסטאג. במרץ 1930 התפטר הרמן מילר, הקאנצלר הסוציאל-דמוקרטי האחרון של רפובליקת ויימאר, עקב סכסוך בין הסוציאל-דמוקרטים לליברלים. ברינינג מונה במקומו לקאנצלר גרמניה על ידי הנשיא פאול פון הינדנבורג. ברינינג, אף שלא ידע זאת, היה מועמד מטעם הצבא.

הוא קיווה להחזיר לגרמניה שלטון פרלמנטרי יציב ולהציל את המדינה מהשפל הכלכלי הגדול אליו נקלעה. ברינינג ניסה להקים קואליציה רחבה, לרבות עם אדולף היטלר והמפלגה הנאצית, אך היטלר סירב להיות סגן-הקאנצלר ואף מיאן לתמוך בהמשך כהונתו של הנשיא הינדנבורג והמגעים כשלו. בעקבות ניצחון הנאצים בברלין ב-29 במאי 1932, נחתם הסכם בין היטלר לבין גנרל קורט פון שלייכר, יועצו של הנשיא, לפיו יבוטל האיסור על קיום פלוגות האס-אה, הרייכסטאג יפוזר ותוקם ממשלה נשיאותית בראשות פרנץ פון פאפן היושב ראש של השורות האחרונות ממפלגתו של ברינינג.

גורלו

לאחר עליית היטלר לשלטון ב-30 בינואר 1933 ניסה קורט פון שלייכר, האדם שסילק את ברינינג, ליצור עמו קשר ואף הציע לו להקים ממשלה חדשה שבה ישמש ארנסט רהם כשר המלחמה, גרגור שטרסר יהיה שר הכלכלה וברינינג שר החוץ. בסוף מאי 1934 קיבל ברינינג אזהרה כי הוא עומד להירצח. הוא נמלט מגרמניה כשהוא מחופש. לאחר מלחמת העולם השנייה (1951) חזר למערב גרמניה, לעיר קלן, שם עבד כפרופסור מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת קלן, אך לאחר זמן קצר (1953) החליט לפרוש. בעקבות כך, ובין השאר בעקבות חוסר הסכמתו עם דעותיו הפוליטיות של קנצלר גרמניה דאז, קונרד אדנאואר, חזר בשנת 1955 לארצות הברית, לעיר נורוויץ' שבמדינת וורמונט. שם הוא נפטר ב-30 במרץ 1970. גופתו הוחזרה לעיר הולדתו, מינסטר.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הקודם:
הרמן מילר
קאנצלר גרמניה
1930-1932
הבא:
פרנץ פון פאפן
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.