היינריך אנטון דה ברי

היינריך אנטון דה ברי
Heinrich Anton de bary
אנטון דה ברי
לידה 26 בינואר 1831
פטירה 19 בינואר 1888
ענף מדעי ביולוגיה, מיקולוגיה, בוטניקה, מיקרוביולוגיה, פיקולוגיה
ארצות מגורים גרמניה
הערות נחשב לאבי המיקולוגיה המודרנית והפתולוגיה הבוטנית
תרומות עיקריות
חקר מחזור החיים של הפטריה, טבע והגדיר לראשונה את המונח סימביוזה ומצא את הגורם לכימשון תפוחי האדמה

היינריך אנטון דה בריגרמנית: Heinrich Anton de Bary; מוכר לרוב בשם אנטון דה ברי; 26 בינואר 1831, פרנקפורט, הקונפדרציה הגרמנית - 19 בינואר 1888, שטרסבורג, הקיסרות הגרמנית) היה בוטנאי, ביולוג, כירורג, מיקרוביולוג, פיקולוג ומיקולוג גרמני שעסק בעיקר בחקר פטריות (מיקולוגיה) ובחקר אצות (פיקולוגיה), חקר בעיקר את מחזור החיים של הפטריות ונחשב לאבי המיקולוגיה המודרנית ואבי הפתולוגיה הבוטנית, בנוסף עסק בעיקר בחקר מחלות צמחים וטבע את המונח סימביוזה.

ביוגרפיה

אנטון דה ברי נולד בפרנקפורט שבגרמניה והיה אחד מעשרת ילדיו של הרופא אוגוסט תיאודור דה ברי ואשתו אמילי מאייר דה ברי. כבר בצעירותו אביו עודד אותו להצטרף לקבוצת חובבי טבע שהיו אוספים דגימות צמחים באזורים הסמוכים לביתו ובצעירותו הוא התעניין בפטריות ובאצות.

בתקופתו של אנטון דה ברי כימשון תפוחי האדמה גרם לאובדן יבול ולאובדן כלכלי גדול ובאותה עת מקורן של מחלות צמחים לא היה ידוע, ב-1841 הוא טען שפטריות שנמצאו בתפוחי אדמה הן הגורם לכימשון תפוחי האדמה ופרסם את עבודתו הראשונה על פטריות ב-1861.

ב-1848 לאחר סיום הלימודים, אנטון דה ברי החל ללמוד רפואה באוניברסיטת היידלברג והמשיך את לימודיו באוניברסיטת מרבורג. ב-1850 הוא עבר לברלין כדי להמשיך את לימודי הרפואה שלו אבל בו זמנית המשיך להתעניין ולחקור את הצומח. ב-1853 קיבל את התואר שלו ברפואה בברלין אך החיבור המדעי שפרסם עסק בנושא בוטני ובאותה שנה פרסם ספר בו טען שפטריות גורמות לצמחים להאכל ולשידפון בצמחים.

לאחר מכן דה ברי עבר ללמוד בוטניקה באוניברסיטת טיבינגן שבעיר טיבינגן, גרמניה. שם מונה לפריווטדוזנט (אדם בעל סמכות להרצות ולבחון תלמידים באופן עצמאי בגרמניה ללא קבלת תואר פרופסור) ומונה לעוזרו של הוגו פון מוהל.

ב-1855 הקים באוניברסיטת פרייבורג את המעבדה הבוטנית המתקדמת ביותר בגרמניה באותו זמן ולאחר מכן התמנה לפרופסור לבוטניקה באוניברסיטת שטרסבורג.

כשחקר את היווצרות החזזית גילה שהחזזיות הן סימביוזה בין אצות לפטריות וטבע לראשונה את המונח סימביוזה שאותו הגדיר כ"חיים בצוותא של אורגניזמים שונים" והודיע על כך במונוגרפיה שפרסם ב-1879: "(Die Erscheinung der Symbiose (Strasbourg, 1879".

דה ברי פרסם למעלה מ-100 מחקרים והשפיע על בוטנאים ומיקרוביולוגים רבים ומפורסמים כגון סרגיי וינוגרדסקי וויליאם גילסון פרלו, והיה אחד מהביולוגים המשפיעים ביותר במאה ה-19, דה ברי נפטר ב-1888 כתוצאה מגידול סרטני בלסת בשטרסבורג.

משפחתו

דה ברי התחתן עם אנטוני אינרט (Antonie Einert) ב-1861 ונולדו לו ארבעה ילדים.

קישורים חיצוניים

קובץ:Commons-logo.svg ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.