הטיימס

The Times
לוגו העיתון
תדירות עיתון יומי
שם במקור The Daily Universal Register
פורמט קומפקט
מו"ל Times Newspapers Limited
בעלים News Corporation
שפה אנגלית
מערכת וופינג, לונדון, אנגליה
תפוצה 441,205 עותקים ביום (נכון ליולי 2011)
מדינה אנגליה
ISSN 0140-0460

הטיימסאנגלית: The Times) הוא יומון בריטי נפוץ. יצא לאור לראשונה בלונדון ב-1785 בשם "The Daily Universal Register", והפך ל"טיימס" ב-1 בינואר 1788. ה"טיימס" ועיתון האחות שלו, הסאנדיי טיימס (שנוסד ב-1821), מוצאים לאור על ידי Times Newspapers Limited, בבעלותו של רופרט מרדוק. נכון ליולי 2011 ה"טיימס" יוצא לאור בתפוצה ממוצעת של 441,205 עותקים ביום.

ה"טיימס" הוא העיתון הראשון שנושא שם זה, והוא השאיל את שמו לעיתונים רבים ברחבי העולם, כמו ה"טיימס ההודי" (1838), ה"ניו-יורק טיימס" (1851) וה"לוס אנג'לס טיימס" (1881). לשם הבדלה מתייחסים לעיתון, במיוחד בצפון אמריקה, בשם 'London Times' או 'The Times of London'.

העיתון הוא גם היוצר של הגופן הנפוץ "Times Roman", שבמקור פותח על ידי סטנלי מוריסון מהטיימס בשיתוף פעולה עם תאגיד Monotype.

ה"טיימס" הודפס בפורמט נייר גדול במשך 219 שנים, אבל הוחלף לנייר בגודל רגיל ב-2004, בניסיון למשוך קוראים צעירים יותר ונוסעים קבועים בתחבורה הציבורית. מהדורה אמריקנית יוצאת לאור מ-6 ביוני 2006.

למרות שה"טיימס" נחשב לרוב לעיתון מתון בכתיבתו, ולעיתים תומך של השמרנים, הוא הביע תמיכה במפלגת הלייבור בבחירות הכלליות בבריטניה ב-2001 וב-2005. ב-2004, לפי ה-MORI, כוונות ההצבעה של ציבור הקוראים של הטיימס היו 40% לטובת המפלגה השמרנית, 29% לדמוקרטים הליברלים ו-26% לטובת הלייבור.

פעילות כיום

מחיר העיתון בממלכה המאוחדת כיום הוא 1.20 פאונד בימות השבוע (או 30 פני בחנויות באוניברסיטאות מסוימות) ו-1.50 פאונד בשבתות. עיתון האחות של ה"טיימס", ה"סנדיי טיימס", מודפס בפורמט גיליון גדול ועולה 2.20 פאונד. למרות שה"טיימס" וה"סנדיי טיימס" שניהם בבעלות "News International", הם לא חולקים את אותם הכותבים, הם נוסדו בנפרד והם חולקים את אותם בעלים רק מאז 1967.

בנובמבר 2006, ה"טיימס" החל להדפיס כותרות בגופן חדש, Times Modern.

היסטוריה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

ה"טיימס" נוסד בידי מוציא לאור בשם ג'ון וולטר ב-1 בינואר 1785 בשם The Daily Universal Register. וולטר גם היה העורך. הוא שינה את שם העיתון לאחר 940 מהדורות, ב-1 בינואר 1788, לשם "טיימס". ב-1803 הוא העביר את הבעלות על העיתון ואת תפקיד העריכה לבנו, ג'ון וולטר הבן. וולטר האב שהה 16 חודשים בכלא Newgate על הוצאת דיבה ב"טיימס", אבל ניסיונותיו החלוציים להשיג חדשות ברמת היבשת, במיוחד מצרפת, תרמו לבניית המוניטין של העיתון בקרב אנשי ממשל ומומחי כספים.

ה"טיימס" נעזר בתרומות משמעותיות מאישים בפוליטיקה, במדע, בספרות ובאומנות כדי לבנות את המוניטין שלו. למרות שעוד היה עיתון צעיר, הכנסות ה"טיימס" היו גדולות מאוד וגברו על אלו של עיתונים אחרים, ולכן איכות המידע שהופיע בו והמשכורות שנתן לכותביו היו טובות יותר מאלו של יריביו.

ב-1809 מונה ג'ון סטודארט לתפקיד העורך הכללי, והוחלף ב-1817 בידי תומאס בארנס. בתקופת כהונתו של בארנס ולאחר מכן בכהונתו של מחליפו, ג'ון תדאוס דיליין, גברה השפעת ה"טיימס" במיוחד על הפוליטיקה ועל העיר לונדון. העיתונאים המפורסמים פיטר פרייז'ר ואדוארד סטרלינג המציאו ל"טיימס" שמות סאטיריים כמו 'The Thunderer'. העלייה בתפוצה וברווחי העיתון התבססו בחלקם על אימוץ שיטת הדפסה מבוססת קיטור. הפצת העיתון ברכבות קיטור במהירות לריכוזים של אוכלוסייה עירונית עזרה להבטיח את הרווחיות של העיתון ואת השפעתו הגדלה.

ה"טיימס" היה העיתון הראשון ששלח כתבים צבאיים כדי לכסות קונפליקטים ברחבי העולם. ו.ה. ראסל, כתב של העיתון ששהה עם הצבא במלחמת קרים, היה בעל השפעה רבה עקב דיווחיו לאנגליה.

באירועים אחרים של המאה ה-19, ה"טיימס" התנגד לביטול חוקי הדגן, עד שבעקבות מספר הפגנות שונתה דעתם של חברי מערכת העיתון, ואז תמך העיתון בחוסר רצון בסיוע לקורבנות בצורת תפוחי האדמה באירלנד. העיתון תמך בהתלהבות בחוק הרפורמה הגדולה ב-1832, אשר הקטין את השחיתות והגדיל את ציבור הבוחרים (מ-400,000 אנשים ל-800,000 אנשים, עדיין רק חלק קטן מהאוכלוסייה). במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית, ה"טיימס" ייצג את ההשקפה של המעמדות העשירים, לטובת הפורשים, אך לא תמך בעבדות.

ג'ון וולטר השלישי, נכדו של המייסד, ירש את העיתון מאביו בשנת 1847. העיתון המשיך לפעול באופן עצמאי, אך בשנות ה-50 של המאה ה-19 ה"טיימס" החל לסבול מהעלייה בהתפתחות מלחץ הפני, בעיקר מה"דיילי טלגרף" ומה"מורנינג פוסט".

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.