החמצת אוקיינוסים

יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

החמצת אוקיינוסים היא תופעה אשר במסגרתה חלה עלייה ברמת החומציות של מי האוקיינוסים עקב גדילת ריכוז הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה בשנים האחרונות.[1] ה- שבאטמוספירה מגיב עם המים ויוצר יוני , אשר סותרים את הרמה הבסיסית הטבעית הקיימת במי הים (pH > 7). בכך, תופעה זו גורמת לסביבת מי הים להפוך למעט חומצית (pH < 7).

רקע כימי

במי האוקיינוסים, קיימת באופן טבעי חומצה פחמתית (), אשר משמשת במים כבופר.[2] חומצה זו מסוגלת להתפרק בשתי דרכים, כמתואר בתגובה הכימית הבאה:

לפי עיקרון לה-שטלייה, אם יוסיפו לסביבה בה נערכת התגובה , ייווצרו מולקולות נוספות של חומצה פחמתית והתגובה כולה תנטה שמאלה. בצורה זו נוצרים יוני הידרוניום. ככל שכמות הפחמן הדו-חמצני המתווסף גדלה, כך גדלה גם כמות יוני ההידרוניום הנוצרים.

תהליך

במהלך השנים האחרונות, ייצור הפחמן הדו-חמצני בידי האדם הלך וגבר, ובהתאם גדלו ריכוזי חלקיק זה באוויר; ב-1950 נצפו כ-310,000 חלקיקי על כל מיליון חלקיקים באוויר, לעומת כ-400,000 הנמדדים כיום (נכון ל-2013).[3] עלייה זו, בשילוב עם התגובה הכימית הנזכרת, גורמת לעליית חומציות מי האוקיינוסים.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. Ocean Acidification, Smithsonian Ocean (באנגלית)
  2. The chemistry of ocean acidification : OCB-OA, www.whoi.edu
  3. Graphic: The relentless rise of carbon dioxide, Climate Change: Vital Signs of the Planet
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.