החלקת שיער

המונח החלקת שיער מתייחס למספר טכניקות המשמשות לשינוי קבוע או זמני של מבנה חוט השערה, במטרה להשיג מראה ותחושה של שיער חלק יותר. טכניקות להחלקת שיער הן כימיות ולא-כימיות. הטכניקות הכימיות מתחלקות לכרוניות וארעיות. אלו הכרוניות, דהיינו, אלה המשפיעות על חוט השערה באופן קבוע (השיער החדש שיצמח לא יושפע מההחלקה) כרוכות בשינוי כימי של מבנה השערה. טכניקות ארעיות לעומתן - מעניקות לחוט השערה את המראה החלק לפרק זמן מוגבל של מספר חודשים או במקרים של שיער מקורזל או מתולתל יחסית - עד חודש אחד בלבד. המונח "החלקת שיער" משמש, אלא אם צוין במפורש אחרת, להחלקת שיער הראש. שוק ההחלקות נחשב לתחרותי מאד ולפרוץ יחסית.

היסטוריה

בראשית המאה ה-20, פיתחה מאדאם סי ג'יי ווקר[1][2][3] בארצות הברית את המסרק החם (Hot comb) אשר שימש להחלקה זמנית בת כמה ימים בלבד, של השיער. סוגים שונים של כלי זה משמשים גם כיום לפעולה דומה, אך נעשה בהם שימוש גם לקיבוע של החלקות כימיות (עליהן יתואר בהמשך).

תהליך החלקת שיער כימי נקרא גם "ריבונדינג" (Rebonding) בדרום אסיה והפיליפינים.[4]

החלקות שיער כימיות

החלקת שיער כימית-כרונית

הקוסמטיקה מציעה מספר שיטות לשינוי כרוני (קבוע) של מבנה השיערה, לעיתים אלו נקראות גם החלקת שיער קבועה, או "כימית".

החלקה יפנית

ערך מורחב – החלקה יפנית

זוהי התערובת הנפוצה והעדיפה ביותר להחלקת שיער כרונית שכן היא הוותיקה ביותר ומתאימה גם לסוגי שיער בעיתיים ועקשנים יחסית.

החלקת שיער כרונית שאינה מכונה "החלקה יפנית" היא בדרך כלל וריאציה כימית של אחת מן הפורמולות של החלקה יפנית.

להחלקה יפנית לסוגיה השונים יש סדר פעולות קבוע ואחיד (כלומר, סדר עבודה זה נכון לכל ההחלקות הקבועות). כל "שיטה" היא למעשה סוג מסוים של תערובת של חומרים פעילים המשמשים להחלקה.

החלקת שיער כימית-ארעית

מלבד החלקות שיער כרוניות קיימות גם החלקות שיער ארעיות שהאפקט שלהן אורך כמה חודשים בודדים בלבד (ברוב המקרים לא יותר משלושה חודשים ובמקרים מסוימים אף פחות מחודש, תלוי בפורמולה הנבחרת). החלקות כאלה הן בחלק מהמקרים וריאציות של המתכון המקורי של "החלקה ברזילאית", אם כי אין הכרח לכך. להלן יפורט על החלקות כאלה:

החלקת קראטין

ערך מורחב – החלקת קראטין

החלקה מבוססת חלבון קראטין ומיועדת לאנשים ששיערם חלק יחסית באופן טבעי ואינם מעוניינים בהחלקה כרונית, או לאנשים שעברו החלקה כרונית ואינם מרוצים מהתוצאה. כמו כן, החלקה זו מכונה בפי ספרים גם "החלקה משקמת" ומשתמשים בהחלקה זו כאשר יש חשש שהחלקה כרונית חוזרת תגרום לנשירה (אם בוצעה החלקה כרונית כמו החלקה יפנית לא כשורה, השיער יהפוך חלש ושברירי ובמקרים כאלה לא ניתן לבצע החלקה יפנית ויש לבצע החלקה ארעית בלבד, או להימנע בכלל מהחלקה עד שיצמח שיער חדש וארוך מספיק).

החלקה משולבת

במקרים נדירים מבצעים החלקה כרונית ומיד לאחריה החלקה חוזרת. פעולה זו עשויה לארוך עד 6 שעות, בפרט אם אינה נעשית ברציפות, והיא יקרה יותר. הפעולה נקראת "החלקה משולבת" ובדרך-כלל אינה נדרשת, שכן, אם בוצעה החלקת שיער כמו שצריך, למשל, אם החומר הושאר מספיק זמן על השיער מסיום מריחתו ואם פוזר היטב על השיער וגם נשטף כראוי, לא באמת תידרש החלקה משולבת, וההחלקה הראשונה תספיק.

שימור החלקות שיער כימיות

ככלל, לאחר שבוצעה החלקת שיער, ראוי לחפוף את השיער בשמפו ללא מלחים (למשל, ללא סודיום, פוטסיום, כלוריד, קלציום, או מלחים אחרים, כיסודות, או מולקולות). כמו כן, ראוי להזין את השיער במסכת הזנה מדי פעם (בקרב ספרים נהוג להמליץ על הזנה לאחר כל חפיפה), וכן, למשוח את השיער, לעיתים, בסרום. סרום[5] הוא תערובת הכוללת לרוב, חלבונים, סיליקון תמציות ריח, ויטמינים, ומשי, הנותנת לשיער חלק רכות, מרגש נעים עוד יותר, ברק, ויתר חלקות; כמו כן, תערובת זו עלולה לעזור במקרים קלים מאד של קצוות מפוצלים (ראו לעיל).

תיקון קצוות לאחר החלקה כימית או לשיער חלק יחסית

לעיתים, ובפרט כאשר ההחלקה לא מבוצעת במקצועיות מספקת, חווים אנשים מצב בו החלקים הסופיים של שיערם (מה שמכונה "קצוות" בעגת הספרים), מעט מקורזלים, מצב זה עלול להיגרם מאחת משתי הסיבות שלהלן, או מהשילוב שלהן:

  • מריחה מעטה מדי של חומר מחליק על אזור הקצוות ביצוע ההחלקה.
  • קיבוע מועט מדי של קצוות השיער ביחס לחלקים עליונים יותר של חוט השערה.

כדי להימנע מבעיה זו ראוי לבצע החלקה במספרה אשר צוות הספרים בה מוכשר ומיומן בביצוע החלקות, משתמש בחומרים קונבנציונאליים ומותרים, ונכון להקדיש את מלוא תשומת הלב לכל לקוח. תיקון הבעיה לאחר שקרתה כרוך בהחלקה חוזרת ספציפית לקצוות השיער. לעיתים ישתמשו הספרים בגרסה מוחלשת של חומר ההחלקה המקורי (כגון החלקה יפנית שהוחלשה מעט). במקרים קלים אין צורך בהחלקה חוזרת, וניתן להיעזר בקרם או בשמן סמיך כל שהוא (כגון שמן חוחובה, או ארגן), לצורך קיבוע הקצוות, או בסרום המכיל רכיבים כגון קראטין, סיליקון, משי, ושמנים סמיכים, המיועד לטיפוח שיער חלק.

החלקה כימית של שיער הפנים

בקרב מגדלי זקן, עממים ומקצועיים כאחד, יש המבצעים החלקה כימית לשיער הפנים מסיבות אסתטיות או תחרותיות.

החלקת שיער שאיננה כימית

החלקות שיער מסוג זה הן בנות כמה ימים בלבד. לביצוע החלקת שיער מסוג זה משתמשים בדרך כלל במחליק שיער. זהו מכשיר דמוי מלקחיים, בעל שני גופי חימום מוגנים המשתרעים בערך מאמצעו עד קצוותיו. השימוש במכשיר כרוך בכריכה של קטעי שיער עמו, והזזתו בכיוון השערה (בדרך כלל כלפי מטה). המכשיר עצמו מצד אחד מקבע את השערה לצורה מסוימת, ומצד שני, בו בעת, פולט חום מגופי החימום שלו, אשר מפעיל מניפולציה מרחבית על רכיבי השיערה (החלבוניים בעיקר) ו"מקבע" אותם במקומם החדש. השיטה יעילה במיוחד לבעלי שיער חלק יחסית, אשר אין להם צורך לשנות את מבנה חוט השיערה באופן כרוני, והם רוצים לתת לו עיצוב קליל.

השיטה שימושית בעיקר לבעלי שיער שברוב רובו הוא חלק, אם כי, מעט סוטה לכיוון מסוים בקצוותיו. מחליק השיער מאפשר לקבוע, לזמן דיי הוגן, את הקצוות הללו בזווית זהה לזו של הנופל מהראש.

שימוש במחליק לא נפוץ רק בקרב אנשים ששיערם הטבעי חלק, אלא גם בקרב אנשים שעברו החלקה כרונית (כימית) שהאפקט שלה היה כמעט-מספיק (כמו למשל, במקרים של קצוות מבולגנים כפי המתואר לעיל).

שימוש מתון במחליק שיער תקין, עם הפסקות של מספר ימים בין השימושים, שנעשה על פי כללי בטיחות מקובלים, לא נחשב למסוכן לשיער.

קיים מיתוס לפיו החלקת שיער במחליק היא דבר כואב, מיתוס זה אינו נכון משום שהשיער מתאפיין בהיעדר עצבים כמו גם כלי דם. המתיחה אשר עובר השיער בעת החלקתו היא הגורמת לכאב, המורגש בכלל בגלל הפעלה של עצבי הקרקפת.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. Noliwe M. Rooks (יולי 1996). Hair raising: beauty, culture, and African American women. Rutgers University Press. עמ' 51ff.. ISBN 978-0-8135-2312-5. בדיקה אחרונה ב-8 בנובמבר 2011. 
  2. bell hooks, "Straightening Our Hair", Z Magazine, September 1988
  3. Noliwe M. Rooks (יולי 1996). Hair raising: beauty, culture, and African American women. Rutgers University Press. עמ' 8–10. ISBN 978-0-8135-2312-5. בדיקה אחרונה ב-8 בנובמבר 2011. 
  4. Facts on Hair Rebonding
  5. Hair Serum | womanjunction.com

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.