הומיאותרמיות

הומיאותרמיות היא תכונה של אורגניזם המתבטאת ביכולתו לשמור ולווסת את טמפרטורת גופו ולשמור על רמתה היציבה בהתאם לתנאי הסביבה הקיימים. אך ורק מחלקות מסוימות בממלכת בעלי החיים מתאפיינות בתכונה זו. אצל בני האדם, טווח הטמפרטורות הנוח לגוף נקרא נוחות אקלימית.

התכונה ההופכית לתכונה זו היא הפויקילותרמיות - טמפרטורת גוף משתנה העוקבת אחר תנאי הסביבה ("דם קר"). קבוצת בעלי החיים ההומיאותרמים היא פוליפילטית. לקבוצה זו שייכים המפותחים מבעלי החוליות: העופות והיונקים.

להומיאותרמיים יש מנגנון מורכב לוויסות הטמפרטורה של גופם. שינוי בטמפרטורה גורם להפעלת משוב המפרישה הורמונים לדם, והשפעתם יכולה להתבטא בהאטה או בזירוז ייצור החום ברקמות. בנוסף לכך רוב ההומיאותרמיים מווסתים את הטמפרטורה גם על ידי צימצום הפסדי חום אל הסביבה ו/או הגברת קליטת החום ממנה.

החולד העירום למרות היותו יונק, אינו מסוגל לשמור על טמפרטורת גופו. הצב הגלדי למרות היותו זוחל, הוא בעל יכולת לשמור את טמפרטורת גופו גבוהה מהסביבה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.