ההר הגבוה ביותר בעולם

קיימות מספר דרכים להגדיר את ההר הגבוה ביותר בעולם. מקובל כי ההר הגבוה ביותר בעולם הוא האוורסט, אך זה עניין תלוי הגדרה. השיטות השונות הן:

  • הנקודה הרחוקה ביותר ממרכז כדור הארץ: פסגת ההר צ'ימבורסו (Chimborazo) באקוודור היא בגובה של 6,267 מ' מעל פני הים, אך היא רחוקה יותר ממרכז כדור הארץ מאשר פסגת האוורסט. מצב זה אפשרי כיוון שכדור הארץ אינו כדור מושלם, ויש לו צורה של כדור פחוס. מכאן, שהרים הקרובים לקו המשווה, מרוחקים יותר ממרכז כדור הארץ מהרים הנמצאים בקו רוחב גבוה. מרחקו של הצ'ימבורסו מן המרכז הוא 6,384.4 ק"מ בעוד זה של האוורסט הוא 6,382.3 ק"מ מן המרכז. הצ'ימבורסו גבוה ב-2,168 מ', למרות שהוא אפילו אינו הפיסגה הגבוהה ביותר מעל פני הים באנדים.
  • ההר הגבוה ביותר מעל בסיסו: מידת הנישאות של ההר, מתארת כמה גבוה ההר מסביבתו. כלומר, כמה צריך לרדת מהפסגה, לפני שאפשר לעלות שוב. גם כאן, האוורסט אינו מתמודד היטב עם הרים נמוכים ממנו בהרבה. הוא מתרומם 4,200 מ' מעל קרחון הקומבו בצד הנפאלי, ו-5,200 מ' מעל קרחון הרונגבוק ברמה הטיבטית. הר מקינלי (או דנאלי) שבאלסקה מתנשא 5,300-5,900 מ' מעל סביבותיו, (תלוי באיזה צד מודדים) והוא כנראה השיאן במדד זה. גובהו של המקינלי 6,193 מ' מעל פני הים.
  • ההר הגבוה ביותר מעל בסיסו, בחישוב גבהים הכולל את פני השטח מתחת לפני הים: ההר מאונה קיאה שבהוואי, הוא ההר הגבוה ביותר מעל בסיסו. גובהו אמנם רק 4,205 מ' מעל פני הים, אך עומק האוקיינוס השקט בסביבתו הוא כמעט 6 ק"מ. ההר גבוה במספר מטרים מההר הסמוך אליו, מאונה לואה. גובהו של המאונה קיאה מתנשא יותר מעשרה קילומטרים מעל בסיסו (10,203 מ').

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.