הדומה הממלכתית של הפדרציה הרוסית

הדומה הממלכתית של הפדרציה הרוסית
הדומה ה-VII
מדינה רוסיה  רוסיה
סוג בית תחתון של האספה הפדרלית של רוסיה
מנהיגים
יושב ראש ויאצ'סלב וולודין, רוסיה המאוחדת
החל מ-5 באוקטובר 2016
מושבים
מספר מושבים 450
איור מושבים
מפלגות
מפלגות הפרלמנט
ממשלה (343)
אופוזיציה (104)
אחרים (2)
בחירות
שיטת בחירות * הסכם עודפים (בחירות 2007 ו-2011)
בחירות קודמות 18 בספטמבר 2016
בחירות הבאות ספטמבר 2021
משכן

אולם המליאה
מיקום גוספלן, בית מספר 1, אוחוטני ריאד
מוסקבה, רוסיה
www.duma.gov.ru
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של רוסיה

פורטל רוסיה

הדומה הממלכתיתרוסית: Государственная дума), המכונה גם "גוסדומה" (Госдума) היא הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי, האספה הפדרלית. הבית העליון הוא מועצת הפדרציה. בניין הדומה ממוקם במרכז מוסקבה, מרחק קצר מכיכר מנז'. בדצמבר 1993, לאחר שאושרה במשאל עם חוקת רוסיה, הדומה החליפה יחד עם מועצת הפדרציה את הפרלמנט של ברית המועצות, ועידת נציגי העם.

בעקבות לחצים פנימיים לאחר המלחמה הכושלת ביפן בשנת 1905 ומהפכת 1905, הצאר הרוסי ניקולאי השני החליט לענות על צורכי העם ולהקים "דומה" – פרלמנט רוסי. בדצמבר 1905 נערכו בחירות לדומה בפעם הראשונה. הבחירות נערכו במכללות ובאוניברסיטאות ברחבי המדינה, ורק מי שמלא לו 25 שנה היה יכול להצביע. סמכויותיה של הדומה היו מצומצמות למדי: אם עיכבה את הצעות החוקים של הממשלה או כאשר אופייה לא התאים לרוחו של הצאר, הדומה פוזרה. פיוטר סטוליפין, ראש הדומה הראשונה, שאף לרפורמות במדינה, ולכן הדומה פוזרה תוך מספר חודשים. את הדומה הראשונה החרימו הבולשביקים, הסוציאליסטים ומפלגת הס"ר (סוציאל־רבולוציונרים). לאופוזיציה הרוסית היו תומכים רבים, החל מאלה שביקשו להפוך את רוסיה למלוכה חוקתית, וגם בולשביקים שביקשו רפורמות סוציאליסטיות קיצוניות. הדומה לא הייתה יעילה בליבון הסכסוכים. בשנת 1917 בוטלה הדומה על ידי הקומוניסטים, אולם שבה לפעילות לאחר קריסת ברית המועצות ב־1993.

בקיץ 2020 מבנה הפרלמנט יעבור שיפוץ, וישיבות הדומה יעברו להיכל העמודים של בית האיגודים ברחוב דמיטרובקה הגדולה.[1][2]

רקע

הדומה היא שם כללי לפרלמנטים מרכזיים ומקומיים בהיסטוריה של רוסיה ובתור גוף שייעץ לצארים ולנסיכים הרוסים. מקור השם במילה הרוסית думать (דוּמַט') שמשמעותה "לחשוב". הדומה הממלכתית נוסדה לראשונה ב-1906 והייתה הפרלמנט הרוסי הראשון שנבחר. לאחר המהפכה הרוסית ב־1917 והקמת ברית המועצות, בוטלה הדומה ובמקומה הוקם הוועד הפועל המרכזי שלימים יהיה הסובייט העליון ולאחר מכן ועידת נציגי העם. לאחר פירוק ברית המועצות הציע בוריס ילצין, הנשיא הראשון של הפדרציה הרוסית, להקים פרלמנט דו-ביתי שהדומה תהיה הבית התחתון שלו. הצעות להקמת פרלמנטים שיחליפו את הפרלמנט הסובייטי נשמעו גם ברפובליקות האחרות שהרכיבו את ברית המועצות לשעבר. ההצעה אושרה במשאל עם שכונן את חוקת רוסיה. בשנים הראשונות שלאחר הקמתה הייתה הדומה מוקד התנגדות לחוקים ולמדיניות של ילצין, ופעמים רבות הצביעה נגד החוקים שלו. הדומה הייתה מוקד התנגדות לרפורמות ולהפרטות שביקשו ילצין ותומכיו לבצע. ילצין בתגובה הטיל וטו על רבים מהחוקים שהובאו להצבעה בדומה. מאז שנות ה-2000, ובמיוחד מאז 2003, הפרלמנט יציב ותומך בולדימיר פוטין, בין השאר עקב הרוב שיש למפלגה שתומכת בפוטין, רוסיה המאוחדת. ככלל, הדומה מעוניינת בשינויים מרחיקי לכת יותר מאשר הבית העליון, מועצת הפדרציה.

סמכות

כבית התחתון של הפרלמנט, כל חוק, יוצע היכן שיוצע, חייב להיות מאושר קודם כל בדומה. לאחר שהדומה הצביעה עליו, טיוטת החוק נשלחת למועצת הפדרציה, הבית העליון, לפני שיובא לחתימתו של הנשיא. הדומה יכולה לאשר חוק בלא צורך באישור מועצת הפדרציה אם יש רוב של 3/4 וחתימה של הנשיא.

סמכויות מיוחדות המוענקות רק לדומה על ידי החוקה:

  • אישור צו נשיאותי של הנשיא בנוגע למינוי ראש ממשלה;
  • הבעת אי אמון בממשלה
  • אישור המועמד של הנשיא לתפקיד יושב ראש הבנק המרכזי
  • התחלה של הליכי הדחה של הנשיא (דרוש רוב של 2/3)
  • על כל חוק תחילה מצביעים בדומה, ורק לאחר מכן במועצת הפדרציה

מבנה

הדומה מורכבת מ-450 צירים, הנבחרים בבחירות כלליות, חשאיות, ישירות, ויחסיות אחת ל-5 שנים (בהתאם לתיקון משנת 2008). כל אזרח רוסי מעל גיל 21 רשאי להתמודד בבחירות לדומה. בראש הדומה עומד יושב ראש שתפקידו לנהל את ענייניו השוטפים של הבית.

ועדות הדומה

ועדות הדומה הן הזרועות הביצועיות ומורכבות בהתאם ליחסי הכוחות המפלגתיים של הרכב הדומה. מטרת הוועדות היא הפחתה ממעמסת הדיונים במליאה הראשית ומתן אפשרות לפיקוח ומעקב הדוקים יותר על שטחי פעולה ממוקדים.

נציגי הנשיא

מאז 1996 ממונה נציג נשיאותי לדומה, שהוא נציג נשיא הפדרציה הרוסית בבית הדומה הממלכתית.

  • אלכסנדר קוטנקוב (1996 - 2004)
  • אלכסנדר קוסופקין (2004 - 2009)
  • גארי מינך (החל מ-2009)

יושבי ראש הדומה

ערך מורחב – יושב ראש הדומה הממלכתית
שם תמונה מפלגה תקופת כהונה מושב הדומה
איוואן ריבקיןהמפלגה האגררית19931996I
גנאדי סלזניובהמפלגה הקומוניסטית19962002II - III
בוריס גריזלוברוסיה המאוחדת20032011IV - V
סרגיי נארישקיןרוסיה המאוחדת20112016VI
ויאצ'סלב וולודיןרוסיה המאוחדת2016 -VII

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.