הבנק למסחר

הבנק למסחר בע"מ
נתונים כלליים
סוג חברה בפירוק
תאריך הקמה 1936
תאריך פירוק 2002
משרד ראשי תל אביב
שליטה בחברה שמיל ובר
ענפי תעשייה שירותי בנקאות
שווי שוק 25 מיליון ש"ח (2002)

הבנק למסחר היה בנק ישראלי שנוסד בתל אביב בשנת 1936, וקרס בשנת 2002 עקב מעילה של עובדת הבנק אתי אלון.

הבנק עסק במתן שירותים בתחומי הבנקאות המסחרית והבנקאות הסיטונאית. כמו כן הוא העניק שירותי בנקאות ללקוחות פרטיים בעלי פעולות בהיקף מינימלי של 150 אלף שקל וללקוחות עסקיים מכל מגזרי הפעילות הכלכלית בעלי פעילות מעל 100 אלף דולר.

בתחילת שנות ה-80 רכש איש העסקים שמיל ובר את השליטה בבנק עד לקריסתו. היקף הפעילות של הבנק היה קטן בהיקפו. היו לו רק 1,300 לקוחות ושני סניפים בלבד. האחד בתל אביב ברחוב לילינבלום, והשני בבאר שבע.

המעילה בבנק וסגירתו

ערך מורחב – המעילה בבנק למסחר

החל ממרץ 1997 החלה פקידת הבנק, אתי אלון, למעול בכספי הבנק ובכספי לקוחותיו. את הכסף העבירה אלון לאחיה, עופר מקסימוב, שהסתבך בחובות הימורים בעולם התחתון. בנוסף, אלון שינתה את פרטי ההתקשרות עם הלקוחות על מנת להסוות את פעולותיה, ואף שלחה להם דוחות כוזבים. באפריל 2002 החלה חקירה של בנק ישראל בבנק למסחר, ולאחר מספר ימים התייצבה אלון במשרדי מחלק ההונאה של מחוז תל אביב והתוודתה על מעילת הענק שביצעה בבנק.

המעילה, שהיקפה הגיע ל-254,199,600 ש"ח, הביאה לקריסתו המידית של הבנק. אתי אלון נשפטה ל-17 שנות מאסר ונקנסה, בנוסף לכל חברי הדירקטוריון של הבנק, שנקנסו גם הם. בנק ישראל קנה את כל החובות של הבנק ללקוחותיו, מנע את קריסת הלקוחות הפרטים והעסקיים וצמצם את הפגיעה בשמה של המערכת הבנקאית בישראל.

ראו גם

קישורים חיצונייםהערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.