האימפריה האוסטרית

האימפריה האוסטרית
יבשת אירופה
שפה נפוצה גרמנית; שפות מנהלה אזוריות: הונגרית, צ'כית, איטלקית ועוד.
עיר בירה
(והעיר הגדולה ביותר)
וינה
48°12′31″N 16°22′19″E / 48.20861°N 16.37194°E / 48.20861; 16.37194
משטר מונרכיה
הקמה
תאריך
הקמת הקיסרות הצרפתית הראשונה
1804
פירוק
תאריך
הקמת אוסטרו-הונגריה
1867
ישות קודמת האימפריה הרומית ה"קדושה"
ממלכת הבסבורג
ישות יורשת האימפריה האוסטרו-הונגרית  האימפריה האוסטרו-הונגרית
אוסטריה
ערך זה הוא חלק מסדרת
היסטוריה של אוסטריה

באבנברג

הבסבורג

האימפריה הרומית ה"קדושה"

האימפריה האוסטרית

האימפריה האוסטרו-הונגרית

הרפובליקה האוסטרית הראשונה

אוסטרופשיזם

אנשלוס

אזורי הכיבוש באוסטריה

אוסטריה

האימפריה האוסטריתגרמנית: Kaiserreich Österreich) הייתה קיסרות מרכז אירופית רבת עוצמה שבירתה וינה שהתקיימה בשנים 1867-1804. היא נוסדה כהמשך לממלכת הבסבורג ועל חורבות האימפריה הרומית ה"קדושה", והחל משנת 1867 שינתה את שמה לקיסרות האוסטרו-הונגרית. האימפריה נהנתה מעוצמה פוליטית וכלכלית רבה.

קורות האימפריה

האימפריה הוקמה בשנת 1804 כתגובה ליצירת האימפריה הצרפתית הראשונה תחת שלטון נפוליאון בונפרטה. השליט הראשון של האימפריה היה פרנץ הראשון, קיסר האימפריה האוסטרית שהיה ידוע עד אז גם כפרנץ השני, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה". פרנץ החזיק באותו הזמן גם בתואר של קיסר האימפריה האוסטרית וגם בתואר קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה", אולם הוא ויתר על תוארו האחרון כאשר נפוליאון ערער את קיום האימפריה במהלך מסעותיו בגרמניה בשנת 1806. התפטרותו של פרנץ ב-6 באוגוסט 1806 מקיסרות האימפריה הרומית ה"קדושה" הייתה המכה האחרונה שהביאה לקריסתה הסופית של אימפריה זו. המשך שליטתו של פרנץ בשטחי אוסטריה הפכו את הדוכסות הקטנה לאימפריה משמעותית שהתפרסה על פני שטח נרחב.

במהלך השנים ניסו שליטי האימפריה האוסטרית לבצע רפורמות חוקתיות. עקב התעוררות הלאומיות ההונגרית, הסכימו שליטיה ליצירת מבנה פוליטי חדש שיצר את האימפריה האוסטרו-הונגרית בשנת 1867 תחת שלטון פרנץ יוזף, ולמתן מעמד שווה לטריטוריות ההונגריות באימפריה החדשה.

מרכיבי האימפריה האוסטרית

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.