האימפריה האוסטרו-הונגרית

האימפריה האוסטרו-הונגרית
יבשת אירופה
שפה נפוצה גרמנית, הונגרית, צ'כית, פולנית, איטלקית ועוד.
עיר בירה
(והעיר הגדולה ביותר)
וינה
48°12′31″N 16°22′19″E / 48.20861°N 16.37194°E / 48.20861; 16.37194
משטר מונרכיה
הקמה
תאריך
הפשרה האוסטרו-הונגרית של 1867
1867
פירוק
תאריך
מלחמת העולם הראשונה
1918
ישות קודמת האימפריה האוסטרית
ישות יורשת אוסטריהקובץ:Flag of Austria.svg הרפובליקה האוסטרית הראשונה
הונגריה הרפובליקה הדמוקרטית ההונגרית
צ'כוסלובקיה הרפובליקה הראשונה של צ'כוסלובקיה
פוליןקובץ:Flag of Poland.svg הרפובליקה הפולנית השנייה
הרפובליקה הלמקו-רוסינית
אוקראינה הרפובליקה העממית של אוקראינה
אוקראינה הרפובליקה העממית של מערב אוקראינה
אוקראינה הרפובליקה הקומנצית
מדינת הסלובנים, הקרואטים והסרבים
ממלכת סרביה
הרפובליקה של באנאט
ממלכת קרנארו האיטלקית.
שטח בעבר 676,615 קמ"ר (נכון ל-1910)
אוכלוסייה בעבר 51,390,223 נפש (נכון ל-1910)
מטבע גולדן אוסטרו-הונגרי, כתר אוסטרי

אוסטריה-הונגריה, הידועה גם בשמות אוסטרו-הונגריה, הקיסרות האוסטרו-הונגרית והאימפריה האוסטרו-הונגרית[1], היא אימפריה שהתקיימה באירופה בשנים 1867–1918. הקיסרות נוצרה מאיחוד פדרטיבי של ממלכת הונגריה ושל קיסרות אוסטריה, תחת שלטונו של בית הבסבורג.

הניצוץ או התירוץ, שהביא לפרוץ מלחמת העולם הראשונה, הוא הרצח הפוליטי ב-28 ביוני 1914 של היורש לכס המלוכה של אוסטרו-הונגריה, פרנץ פרדיננד הארכידוכס האוסטרי, בסרייבו. חודש לאחר מכן הכריזה האימפריה האוסטרו הונגרית מלחמה על סרביה ובכך פתחה רשמית במלחמת העולם. האימפריה קרסה כאחת מתוצאותיה של מלחמת העולם הראשונה.

היסטוריה

ההיסטוריה של האימפריה האוסטרו הונגרית התחילה בשנת 1867 עם כינון האימפריה והסתיימה ב-1918, כשהיא פורקה למספר מדינות בעקבות הפסדה במלחמת העולם הראשונה.

רקע

ערכים מורחבים – אביב העמים, היסטוריה של הונגריה: המהפכה והממלכה הדואלית

הקמת הקיסרות

ב-1867, אחרי שנים של מאבק כושל לעצמאות, הסכים הממשל הקיסרי האוסטרי לקבל את דרישות הפטריוטים המגיארים, בראשות דיולה אנדראשי ופרנץ דיאק, בדיאט ההונגרי. ההישגים שצברו המורדים במהפכת 1848 הושבו ברובן. לממלכת הונגריה ניתן מעמד שווה בתוך הקיסרות, וסוכם כי:

  • הממלכה המאוחדת תיקרא בשם אוסטריה-הונגריה.
  • הקיסר האוסטרי ימשיך לשמש כריבון עליון, וימשול בהונגריה ישירות באמצעות תוארו כמלכה.
  • יקומו שני בתי פרלמנט: אחד הונגרי ואחד אוסטרי. להונגריה יהיה ראש ממשלה נבחר בנפרד מהקאנצלר הקיסרי.
  • תקני סחר וכלכלה יחולו גם על הונגריה, אך היא תוכל לנהל מערכות בנקים משלה, וכן מערכות חינוך, בריאות, תחבורה ותקשורת עצמאיות.
  • החוק האוסטרו-הונגרי חל גם על ההונגרים, אך מותר להונגרים לחוקק חוקים משלהם בתחומים מסוימים שיחולו עליהם בלבד.
  • להונגריה אין זכות למדיניות חוץ וביטחון עצמאיות, הן ייקבעו על ידי הקיסר.
  • המשטרה ההונגרית תעמוד מתחת למשטרת הקיסרות. להונגרים לא יהיה צבא משלהם, והם חלק מהצבא האוסטרו-הונגרי.

הצעדים שהובילו לכניסת אוסטרו-הונגריה למלחמת העולם הראשונה

דאגות האוסטרים באשר לביטחון אזורי גדלו עם כמעט הכפלתם של האזורים הגובלים בסרביה, כתוצאה של מלחמות הבלקן הראשונה והשנייה (1912 - 1913). רבים בהנהגה האוסטרית, ביניהם הקיסר פרנץ יוזף וקונרד פון הצנדורף, היו מודאגים מתסיסת הלאומנות הסרבית בחלקים הדרומיים של האימפריה. עודם רדופים על ידי זיכרונות אודות המערכות רבות ההשראה של הפיימונטים כנגד הפרובינציות האיטלקיות והאוסטריות ב-1859, הם חששו גם שרוסיה תגבה את סרביה אם זו תספח שטחים סלאביים מאוסטריה, בדיוק כפי שגיבתה צרפת את פיימונטה במערכה, שהגיעה לשיאה בקרב סולפרינו. תחושתם הייתה כי מוטב להרוס את סרביה, לפני שזו תקבל את ההזדמנות לפתוח מערכה מסוג זה.

כמה חברים בממשלה האוסטרית חשו כי מערכה בסרביה תהא המזור המושלם לבעיות הפנימיות של האימפריה. רבים מהם היו מתוסכלים מכוחה של הממשלה ההונגרית באימפריה. ב-1914 היה לממשלה האוסטרו-הונגרית מבנה כפול. לאוסטריה ולהונגריה היו למעשה ממשלות נפרדות תחת קיסר (קייזר בגרמנית) אחד. הממשלה האוסטרית החזיקה בשליטה על מדיניות החוץ, אך עדיין הייתה תלויה בהונגרים לשם הסכמה על התקציב. ולעיתים קרובות הממשלה ההונגרית, תחת אישטוואן טיסה (István Tisza), סרבה לבקשות תקציב אוסטריות להגדלת ההוצאות הצבאיות. בתקווה לסיים את השיתוק הפוליטי שכפתה הממשלה הכפולה, קיוו רבים ליצירת פדרציה, או לכל הפחות מלוכה משולשת. לשם כך נדרשה הגדלת שיעור אוכלוסיית הסלאבים בקרב אזרחי אימפריה.

ההתנקשות בפרנץ פרדיננד ביולי 1914 הביאה עמה את ההזדמנות שאותה חיפשו כמה מנהיגים אוסטרים לבוא חשבון עם הממלכה הסלאבית הקטנה. האוסטרו-הונגרים טענו כי הקושרים בסרייבו חומשו על ידי "היד השחורה" - ארגון טרור סרבי, עם קשרים במעגל מקבלי ההחלטות הסרבי.

עם גרמניה המגבה אותה, שלחה אוסטרו-הונגריה, בהשפעתו של שר החוץ לאופולד פון ברכטולד, לסרביה (23 ביולי 1914) אולטימטום בן 10 נקודות, שלמעשה לא ניתן היה למלא את דרישותיו. הסרבים התבקשו להסכים לאולטימטום תוך 48 שעות. הממשלה הסרבית הסכימה לכל הדרישות מלבד אחת. למרות זאת ניתקה אוסטרו-הונגריה את קשריה הדיפלומטיים עמה (25 ביולי).

מלחמת העולם הראשונה

אוסטריהקובץ:Flag of Austria.svg
ערך זה הוא חלק מסדרת
היסטוריה של אוסטריה

באבנברג

הבסבורג

האימפריה הרומית ה"קדושה"

האימפריה האוסטרית

האימפריה האוסטרו-הונגרית

הרפובליקה האוסטרית הראשונה

אוסטרופשיזם

אנשלוס

אזורי הכיבוש באוסטריה

אוסטריה
ערך מורחב – האימפריה האוסטרו-הונגרית במלחמת העולם הראשונה

ב-28 ביולי 1914 הכריזה אוסטריה-הונגריה מלחמה על סרביה, באמצעות מברק שנשלח לממשלה הסרבית. הייתה זו תחילתה של מלחמת העולם הראשונה.

במלחמת העולם הראשונה הייתה הקיסרות האוסטרו-הונגרית מרכיב עיקרי של "מעצמות המרכז", יחד עם גרמניה, האימפריה העות'מאנית וממלכת בולגריה.

ב-3 בנובמבר 1918 שלחה אוסטרו-הונגריה בקשה להפסקת אש למפקד האיטלקי, כדי לדון בתנאי שלום. התנאים, שנידונו בטלגרף עם רשויות "מדינות ההסכמה" בפריז, נשלחו למפקד האוסטרי והתקבלו. הפסקת האש עם אוסטריה נכנסה לתוקף ב-4 בנובמבר. אוסטריה והונגריה חתמו בנפרד, מה שהוביל להפלת בית המלוכה של הבסבורג.

כ-2 מיליון מחיילי הקיסרות האוסטרו-הונגרית ו-300,000 מאזרחיה נהרגו במהלך מלחמת העולם הראשונה ומספר דומה לזה נפל בשבי.

לאחר התפרקות הקיסרות

הקיסרות האוסטרו-הונגרית נחלקה למדינות אחדות. הרפובליקות החדשות של אוסטריה והונגריה שנוצרו כופרות בכל המשכיות עם האימפריה הישנה. חוזה סן-ז'רמן הגדיר את חלוקת שטחיה של אוסטריה, וחוזה טריאנון את זו של הונגריה. שתי המדינות כללו רק חלק קטן מן השטחים שעליהן שלטו במסגרת הקיסרות המשותפת, ויתר השטחים עברו לשכנותיה של הקיסרות ולמדינות חדשות שהוקמו. שינויי הגבול הותירו מיעוטים גדולים של הונגרים ושל דוברי גרמנית אזרחי אוסטריה לשעבר מחוץ לשטחי אוסטריה והונגריה.

צ'כוסלובקיה הוקמה מבוהמיה, מורביה, רוב שטחה של שלזיה הצ'כית, סלובקיה וקרפטיה הרוטנית.

גליציה הועברה לפולין, שזכתה מחדש בעצמאותה.

בוסניה-הרצגובינה, קרואטיה, סלובניה, וויוודינה (Vojvodina) ודאלמטיה צורפו לסרביה ומונטנגרו ליצירת מה שנודע לאחר מכן כיוגוסלביה. כמו כן אזור הבאנאט חולק ברובו הגדול בין רומניה ליוגוסלביה העתידית.

טרנסילבניה ובוקובינה הועברו לרומניה.

איטליה קיבלה את וולשטירול, דרום טירול, איסטריה וטריאסטה.

רשימת הארצות שנכללו בקיסרות

ארצות הכתר האוסטרי

הונגריה וארצות הכתר ההונגרי

בוסניה

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. (גרמנית: Österreich-Ungarn; הונגרית: Osztrák-Magyar Monarchia; צ'כית: Rakousko-Uhersko; פולנית: Austro-Węgry; אוקראינית: Австро-Угорщина; רומנית: Austro-Ungaria; איטלקית: Austria-Ungheria; סלובקית: Rakúsko-Uhorsko; קרואטית: Austro-Ugarska; סרבית: Аустро-Угарска/Austro-Ugarska; סלובנית: Avstro-Ogrska)
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.