דרך שלמה

דרך שלמה
SALAME Road
דרך שלמה
מדינה ישראל
עיר תל אביב-יפו
רובע 8
שכונה דרום העיר
קרוי על שם הכפר סָלָמֶה ששכן בסמוך והכפר המקראי שַׁלְמָה

דרך שלמה (ידועה גם כדרך סלמה או רחוב סלמה) היא דרך מרכזית בעיר תל אביב-יפו, המתחילה במתחם חצרות יפו ומדרחוב בת עמי ליד קולנוע נוגה ביפו ומסתיים בדרום תל אביב. בעבר חיברה הדרך את יפו עם הכפר הערבי סָלָמֶה,[2][3] והיוותה את גבולה הדרומי של העיר תל אביב.[4]

לאחר קום המדינה שונה שמו של הכביש לרחוב 310 ולאחר מכן לדרך שלמה על שם הכפר שַׁלְמָה, ששכן ככל הנראה בסמוך ליפו, ואשר נזכר בספר מקבים א':

"וירא נקנור כי נודעה עקבתו, ויצא בחרב לקראת יהודה על יד כפר שַׂלמה"

מקבים א', ז', כט[5]

הקטע המערבי של הדרך מכיכר השעון עד שדרות ירושלים נקרא כיום רחוב מרזוק ועזר על שם שניים מנידוני קהיר. מזרחה משם עוברת הדרך ליד בניין מטה משטרת תל אביב ע"ש רב ניצב דוד קראוס של משטרת ישראל, במקום שבו עמדה לפני כן שלוחת המטה של משטרת ישראל, ומסתיימת ליד התחנה המרכזית החדשה של תל אביב בפינת רחוב לבנדה. את הדרך חוצים הרחובות הראשיים: דרך קיבוץ גלויות, רחוב הרצל, רחוב עליה/שוקן ושדרות הר-ציון. רחוב שלמה מרכז מספר מקומות בילוי כגון מועדון ההופעות "סאבליים", המועדון למוזיקה שחורה "ג'י-ספוט", מועדון הריקודים "קו מילניום" ו"אקטיבי" שנפתח במקומו לאחר סגירתו, מועדון הבארבי שעבר מרחוב סלמה בשנת 2001, וכן מקומות בילוי נוספים בסמטאות היוצאות מהרחוב.

היסטוריה

כיכר השעון נבנתה בשנת 1906 כמרכז שלטוני אזורי של האימפריה העות'מאנית. כאמור, חיברה דרך שלמה בין הכפר סלמה ששכן באזור ליפו. לאחר פרעות תרפ"א ומאורעות תרפ"ט שימשה דרך סלמה כקו הגבול בין יפו ליישוב העברי בתל אביב. בשנת 1927 הוקם בדרך סלמה משק הפועלות הראשון על מנת לשמש כמרכז הכשרה לעולות לעבודה בחקלאות[6] ובעת הקמת שכונת התקווה ב-1935 שימשה דרך סלמה כדרך הגישה העיקרית לשכונה.[7]

במהלך מלחמת העצמאות בוצעו מתקפות כלפי השכונות הדרומיות[8] מהכפר סלמה שריכז אליו כנופיות מהאזור .[9] המתקפות נבלמו על ידי כוחות ההגנה ותושבי הכפר נטשו אותו במהלך המלחמה. לאחר קום המדינה שונה שם הכביש לדרך שלמה במטרה לשוות לו ציביון יהודי יותר, אך השם העברי לא נקלט.

הבנייה באזור זה מאופיינת במבנים עתיקים שנשתמרו מתקופות מוקדמות יחד עם בניינים מודרניים. כשאר שכונות דרום תל אביב מאופיין האזור בהזנחה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. http://www.tlv100.net
  2. ששכן במקום בו נמצאת היום שכונת כפר שלם[1] הקרויה גם היא על שם הכפר
  3. http://www.haaretz.co.il/1.3354132
  4. http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=12795 התפתחות השטח הבנוי של תל אביב בשנים 1909 - 1934, פרופ' גדעון ביגר
  5. עפ"י מדריך רחובות העיר שפורסם על ידי עיריית ת"א-יפו (מיוונית: יצחק זעקיל פרענקיל)
  6. http://www.ahuzatbait.org.il/Index.asp?ArticleID=290&CategoryID=252&Page=1
  7. http://edu.tel-aviv.gov.il/matnasim/dani/comcenter/Index.asp
  8. שכונת התקוה ושכונת עזרא
  9. http://adhalom.blogspot.com/2006/04/blog-post_114473534095896213.html
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.