דרך נמיר

דרך נמיר
NAMIR Rd.
דרך נמיר - מבט מגשר הירקון דרומה
עיר תל אביב-יפו
רובע 1, 4
שכונה שכונות עבר הירקון, הצפון הישן
קרוי על שם מרדכי נמיר, ממנהיגי תנועת העבודה הציונית, מזכיר ההסתדרות, חבר כנסת, שר בממשלת ישראל וראש עיריית תל אביב-יפו

דרך נמיר היא דרך ראשית בצפון תל אביב, הקרויה על שמו של ראש העירייה השביעי, מרדכי נמיר. הדרך היא המשכו של כביש 2 ממחלף גלילות דרומה, והיא נקראה בעבר "דרך חיפה" בהיותה הדרך הראשית המחברת בין תל אביב וחיפה. שמה שונה לדרך נמיר בשנות ה-80 בעקבות בקשתה של אורה נמיר, אלמנתו, לשנות את שמה של כיכר אתרים שנקראה אז "כיכר נמיר" ולקרוא למקום אחר בעיר על שמו של בעלה, זאת לאור כשלונה החרוץ של הכיכר והפיכתה למפגע עירוני.

דרך נמיר מתחילה בצומת תנובה, במפגשי הרחובות שדרות שאול המלך ודרך בגין וממשיכה צפונה עד מחלף גלילות, במפגש הדרכים של כביש 5, כביש החוף ורחוב יוניצמן. הדרך מקבילה לכל אורכה לנתיבי איילון אשר מאז סלילתם בשנות ה-80 הועבר אליהם חלק ניכר מתנועת כלי הרכב.

הדרך מפרידה בין מספר שכונות: בקטע הדרומי בין רובע הצפון החדש לבין אזור פארק צמרת ושכונות בבלי וגבעת עמל. בקטע הצפוני של שכונות עבר הירקון בין השכונות המערביות כוכב הצפון, שיכון למד ואזורי חן לבין אזור קריית המוזיאונים (אזור מוזיאון ארץ ישראל) רמת אביב, נווה אביבים ורמת אביב ג'. בקטע הצפוני הדרך אינה עוברת באזור מגורים צפוף ומותרת בחלקו מהירות נסיעה גבוהה במקצת.

בפברואר 1963 הורחב דרך חיפה ונוספו לו שני נתיבים נוספים ואי תנועה באמצע, בקטע שבין רחוב ארלוזורוב והירקון[1].

אתרים חשובים ורחובות חוצים לאורך הדרך (מצפון לדרום)

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.