דרום-מערב אסיה

גאוגרפיה

מערב אסיה (במידה רבה חופף עם המזרח התיכון) הוא אזור במערב היבשת אסיה. המונח אסיה המערבית לרוב משמש בכתבים ארכאולוגיים, באומות המאוחדות מתייחסיים אליו כתת-אזור. המונח מובדל מהמזרח התיכון, בכך ש"מערב אסיה" מתייחס לאזור הגאוגרפי בלבד בעוד שהמזרח התיכון מתייחס לאזור הגאופוליטי, וכולל גם אזורים בצפון אפריקה כמו מצרים. לעיתים מערב אסיה הוא מונח שמתייחס רק לטורקיה הקווקז וכורדיסטן.

דמוגרפיה

נכון לשנת 2015, חיים באזור זה כ-300 מיליון בני אדם, והוא משתרע על שטח של כ-6,255,160 קמ"ר. המדינות המאוכלסות ביותר הן טורקיה ואיראן, ולאחריהן עיראק. השפות המדוברות ביותר באזור הן ערבית, פרסית וטורקית.

מדינות המשתרעות על יותר מיבשת אחת כמו טורקיה ומדינות דרום קווקז (ארמניה, אזרבייג'ן וגאורגיה) נכללות על ידי האומות המאוחדות באזור זה.

לתת-אזור זה יש שישה אזורי משנה: אסיה הקטנה, חצי האי ערב, דרום קווקז, לבנט, איראן ומסופוטמיה.

השימוש במושג "מערב אסיה" החל ככל הנראה בתחילת המאה ה-19. השימוש במושג בהקשר הגיאופוליטי והכלכי העכשווי הכל בשנות ה-60 של המאה ה-20

מבחינה כלכלית, נפט הוא הענף המרכזי במשק האזורי. יותר ממחצית מעתודות הנפט בעולם וכ -40 אחוזים מעתודות הגז הטבעי בעולם ממוקמות באזור.

מדינות

המדינות באזור הגאוגרפי הן:

  • קטר (מדינה)קובץ:Flag of Qatar.svg  קטר
  • קפריסיןקובץ:Flag of Cyprus.svg  קפריסין
  • תימןקובץ:Flag of Yemen.svg  תימן

חלקי מדינות:

אזורים גאוגרפיים באסיה

צפון אסיה
קובץ:Central Asia (orthographic projection).svg
מרכז אסיה

דרום-מערב אסיה

דרום אסיה
קובץ:East Asia (orthographic projection).svg
מזרח אסיה

דרום-מזרח אסיה
אזור גאוגרפי, או לחלופין, היסטורי:

המזרח הרחוק

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.