דרום-מזרח אסיה

דרום-מזרח אסיה: אזור ביבשת אסיה הכולל 11 מדינות ביבשת ובאיים הסמוכים לה. המדינות שוכנות לחופי האוקיינוס השקט. המושג "דרום-מזרח אסיה" נטבע במאה ה-20.

המדינות בחלק היבשתי הן:

מדינות האיים הן:

השטח של דרום-מזרח אסיה הוא ארבעה מיליון וחצי קמ"ר. בשנת 2017 מנתה אוכלוסייתה 623,000,000 נפש, כחמישית מהם באי האינדונזי ג'אווה. המדינה הגדולה ביותר בשטחה ובאוכלוסייתה בדרום מזרח אסיה היא אינדונזיה; הקטנה ביותר בשטחה היא סינגפור, ובכמות האוכלוסייה - ברוניי.

ארצות דרום-מזרח אסיה מאוגדות במסגרת כלכלית ופוליטית אזורית: איגוד מדינות דרום-מזרח אסיה (ASEAN).

כלכלה

במשך ההיסטוריה דרום מזרח אסיה היווה מרכז סחר חשוב מאוד, בזכות המשאבים והסחורות שמקורן באזור זה (במיוחד תבלינים). בתחילה, סחר התבלינים פותח על ידי סוחרים הודיים וערבים, אך במהרה גם סוחרים אירופיים החלו להתעניין בפוטנציאל של האזור. בתחילה הגיעו הספרדים והפורטוגזים, ולאחר מכן ההולנדים ולבסוף הבריטים והצרפתים. העצמת האינטרסים הובילה לסיפוח שטחים על ידי המעצמות האירופיות- הולנד השתלטה על אינדונזיה ,הממלכה המאוחדת השתלטה על מלזיה, ספרד וארצות הברית השתלטו על הפיליפינים.

כיום, אינדונזיה היא הכלכלה החזקה ביותר באזור, והיא החברה היחידה בפורום ה-G-20.

דמוגרפיה

נכון לשנת 2013, בדרום מזרח אסיה מתגוררים בערך כ-625 מיליון נפש. המדינה המאוכלסת ביותר היא אינדונזיה, עם אוכלוסייה של יותר מרבע מיליארד בני אדם (ובכך מהווה המדינה הרביעית בגודלה בעולם). התפלגות הדתות מגוונת מאד ומשתנה בין מדינה למדינה. אינדונזיה היא מדינה מוסלמית (המדינה המוסלמית הגדולה בעולם). בניגוד לכך, בודהיזם הוא הדת הדומיננטית בוייטנאם, תאילנד, לאוס, קמבודיה, בורמה וסינגפור.

הנצרות היא הדומיננטית בפיליפינים, במזרח אינדונזיה, מזרח מלזיה ומזרח טימור. בפיליפינים נמצאת האוכלוסייה הקתולית הגדולה ביותר באסיה

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

אזורים גאוגרפיים באסיה

צפון אסיה

מרכז אסיה

דרום-מערב אסיה

דרום אסיה

מזרח אסיה

דרום-מזרח אסיה
אזור גאוגרפי, או לחלופין, היסטורי:

המזרח הרחוק
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.