דלקת שריר הלב

דלקת שריר הלבלעז: מיוקרדיטיס, Myocarditis) היא מחלה, אשר מהווה את אחת הסיבות למוות פתאומי. המחלה מאופיינת בכניסה של תאי דלקת לתוך תאי שריר הלב (המיוקרד) ותהליך של אכילת המיוציטים (Myocytes) על ידי תאי הדלקת. לאחר מכן הופכים המיוציטים להיות נמקיים, ולא ניתן לזהות גרעיני תא. התא מתפרק ומשחרר את תכולתו לנוזל החוץ תאי. ברוב המקרים המצב הקליני מסתיים ללא כל סיבוכים, בגלל זה הרבה פעמים הדלקת אינה מאובחנת.

פתולוגיה

המחלה היא תוצאה של שני תהליכים: פגיעה ישירה של פתוגן בתאי שריר הלב ופגיעה בתאי שריר הלב על ידי תגובה של מערכת החיסון. יש כמה סיבות להמצאות דלקת שריר הלב, כמו :מחלות סיסטמיות, מחלות זיהומיות וחשיפה לתרופת ורעלים.

ביטוי קליני

למחלה יש טווח גדול של ביטוי קליני. יכול להיות שהמחלה תהיה לא מורגשת ולא תגרום לסיבוכים, אבל יכול להיות גם שהמחלה תהיה קשה ותגרום למוות תוך כמה ימים. לעיתים קרובות דלקת שריר הלב עלולה לגרום למוות פתאומי. הסימפטומים העיקריים שהחולים מדווחים עליהם הם קוצר נשימה, חולשה כללית, דפיקות לב ולפעמים כאבים בחזה. חלק מהחולים סבלו מסימפטומים הדומים לסימפטומי שפעת בימים הקודמים לאבחנתם, שכוללים חום, שיעול, צמרמורות, כאבי מפרקים ושרירים. חולים עם מיוקרדיטיס מציגים בבדיקות המעבדה בדרך כלל לויקוציטוזיס[1], שקיעת דם מוחשת, רמות CRP [2] גבוהות וכן אנזימי לב מוגברים. תרשים האק"ג בחולים האלה אינו ספציפי ויכול להראות פתולוגיות שונות, הפרעות הולכה והפרעות בקצב הלב . בדיקת US של הלב (אקוקרדיוגרפיה) יכולה להראות הפרעות מסוגים שונים בתפקוד חדרי הלב, כולל הפרעה אזורית בהתכווצות ולעיתים נוזל פרקרדיאלי.

שיטות אבחנה

האבחנה הטנדרטית של מיוקרדיטיס מתבצעת בעזרת בדיקת רקמת לב בפתולוגיה. בשנים האחרונות יש חשיבות רבה לאבחנת המחלה על ידי הדמיית הלב בעזרת MRI :הספציפיות של MRI באבחנת מיוקרדיטיס היא גבוהה למדי ובסביבות 95%, והרגישות היא כ-86%.

טיפול

הטיפול בחולי מיוקרדיטיס מותאם לביטוי הקליני של המחלה. הטיפול יכול להיות תומך בלבד או יכול לכלול שימוש בשילוב הטיפול התרופתי האופייני לחולי אי ספיקת לב בשלב המתקדם ביותר. .

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף. "מיוקרדיטיס" - דלקת שריר הלב מאת מיכל אברגיל (עברית)

"דלקת קרום הלב: מהם הסימנים - ואיך לטפל נכון" מאת פרופסור יהודה אדלר (עברית)

"דלקת שריר הלב (Myocarditis)" מאת פרופסור יעקב הנקין (עברית)

דלקת קרום הלב מאתר "כאב" (עברית)

מיוקרדטיס - דלקת שריר הלב מאת דן אבן (עברית)

הערות שוליים

  1. עלייה במספר התאים לבנים בדם, במיוחד כשיש זיהום
  2. הוא סימן המעיד על דלקת בגוף. רמתו בדם עולה כאשר יש דלקת כלשהי בגוף

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.