דיפלומט

דיפלומט הוא שם כולל לכל אחד מהנציגים הרשמיים של מדינה, או ארגון בינלאומי (כגון האו"ם, האיחוד האירופי והאיחוד האפריקאי) שנשלח למדינה אחרת על מנת לנהל באופן רציף יחסים בינלאומיים בין שתי המדינות.

הדיפלומט הוא שליח מטעמו של הדרג המדיני.

הדיפלומטים עוסקים בין השאר בענייני מסחר, ייצוג עמדת ממשלתם, הסגרת עבריינים, אשרות כניסה, מלחמה ושלום, ומשא ומתן על אמנות בינלאומיות לפני אימוצן הרשמי.

בשנת 1815 נקבעה במהלך קונגרס וינה מערכת בינלאומית של דרגות דיפלומטיות: הדרגה הדיפלומטית הגבוהה ביותר היא שגריר, כאשר ישנן דרגות נוספות של דיפלומטים הכוללות קונסול דיפלומטי, ציר, נספח ושליח דיפלומטי מיוחד.

לשם הגנה על הדיפלומט מוענקת לו חסינות דיפלומטית, ולזיהויו הוא מצויד בדרכון דיפלומטי.

מקובל לראות את שר החוץ של מדינה כראש הדיפלומטים שלה, כאשר משרד החוץ אחראי על הדיפלומטים השונים של הארץ המסוימת ונציגויותיה בארצות שונות.

בישראל ההכשרה למשרת דיפלומט נעשית על ידי משרד החוץ. בנוסף לדיפלומטים שהוכשרו בדרך זו, נעשים מינויים פוליטיים למשרות דיפלומטיות בכירות או רגישות. למשרות דיפלומטיות מסוימות מוצבים עובדים חסרי רקע דיפלומטי שאינם עובדי משרד החוץ, מסיבות הנובעות מאופי המשרה:

  • נספח צבאי הוא קצין בכיר בצה"ל.
  • נספח כלכלה וסחר נבחר על ידי משרד הכלכלה.
  • נספח תרבותי הוא דמות בולטת בחיי התרבות בארץ, או דיפלומט מקצועי בשירות החוץ הישראלי, או אדם חיצוני למערכת הדיפלומטית בעל כישורים המתאימים לייצוג התרבות הישראלית בחו"ל. בנציגויות ישראל בעולם משמשים במקביל נספחי תרבות מכל אחד מהרקעים המוזכרים לעיל.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.