דייוויד טרימבל

דייוויד טרימבל
David Trimble
מדינה צפון אירלנד
לידה 15 באוקטובר 1944 (76)
באנגור, צפון אירלנד
מפלגה המפלגה היוניוניסטית של אלסטר (UUP)
בת זוג דפנה אליזבת' טרימבל
השר הראשון של צפון אירלנד
ראש ממשלת צפון אירלנד ה-1
תקופת כהונה 1 ביולי 1998 - 14 באוקטובר 2002 (4 שנים ו־15 שבועות)
הבא בתפקיד איאן פייזלי

דייוויד טרימבל (נולד ב-15 באוקטובר 1944) פוליטיקאי מצפון אירלנד, לשעבר מנהיג המפלגה היוניוניסטית של אלסטר (UUP), והשר הראשון של צפון אירלנד. בשנת 1998 חלק טרימבל את פרס נובל לשלום עם ג'ון יום ממפלגת העבודה הסוציאל-דמוקרטית בצפון אירלנד.

קורות חיים

טרימבל נולד בשנת 1944, התחנך בבנגור וב"אוניברסיטת המלכה" בבלפאסט והוסמך לעריכת דין ובשנת 1968 החל להרצות בפקולטה למשפטים.

פוליטיקה

ב-1975 נבחר טרימבל לראשונה לאספת צפון אירלנד מטעם המפלגה היוניוניסטית המתקדמת ושימש כסגן מנהיג המפלגה. כאשר המפלגה התפרקה הצטרף למפלגת אלסטר היוניוניסטית (UUP) בשנת 1978 והפך למזכיר המפלגה. הוא נבחר לפרלמנט הבריטי בבחירות משנה מטעם מחוז באן עילית בשנת 1990. ב-1995 נבחר להיות מנהיג מפלגתו.

טרימבל התנגד לתפקידו של הסנטור האמריקני ג'ורג' מיטשל כיושב ראש השיחות הרב צדדיות שהסתיימו בהשגת הסכם יום שישי הטוב בשנת 1998, אך שימש תפקיד רב ערך בשכנוע אנשי מפלגתו לקבל את ההסכם, שכלל ויתורים רבים שנאלצו היוניוניסטים לקבל. מאוחר יותר בשנת 1998 טרימבל ויום זכו בפרס נובל לשלום בשל מאמציהם למצוא פתרון של שלום לסכסוך בצפון אירלנד.

טרימבל נבחר למועצת צפון אירלנד (גוף שהוקם על פי ההסכם) והפך לשר הראשון של צפון אירלנד. לאחר חודשים הושעתה פעילות המועצה. המועצה שבה לתפקד בשנת 2000 לאחר שה-IRA הסכים להצהרה בדבר פירוק הנשק. באוקטובר 2000 נאלץ טרימבל להורות לחברי השין פיין במועצה שלא להשתתף בפגישות עם ממלאי התפקידים המקבילים להם ברפובליקה של אירלנד.

מאז רק הורע מצבו של טרימבל מבחינה פוליטית. פעילותם של המוסדות שהוקמו על פי הסכם יום השישי הטוב הושעתה באוקטובר 2002 לזמן קצר. אחר כך הם שבו לפעול. ובבחירות שנערכו למוסדות אלו בשנת 2003, המפלגה היוניוניסטית הדמוקרטית, יריבתה (היוניוניסטית אף היא) של ה-UUP שבהנהגת טרימבל, הפכה למפלגה היוניוניסטית המובילה בצפון אירלנד.

בבחירות 2005 כשל טרימבל בניסיונו להיבחר לפרלמנט, כשהתמודד מול מועמד המפלגה היוניוניסטית הדמוקרטית. ב-2006 קיבל את התואר ברון ונעשה חבר בבית הלורדים. ב-2007 עזב את מפלגתו והצטרף למפלגה השמרנית.

ידיד ישראל

ביוני 2010 מונה טרימבל כמשקיף בוועדה החוקרת את אירועי המשט לעזה[1].

ביולי 2010 ייסד טרימבל, יחד עם שורת אישים אוהדי ישראל אחרים, את "יוזמת ידידי ישראל" - "Friends of Israel Initiative", שמטרתה להילחם בניסיונות לעשות דה-לגיטימציה למדינת ישראל ולפעול למען זכותה של ישראל לחיות בשלום בגבולות מוכרים ובטוחים. בין היוזמים האחרים היו חוסה מריה אסנאר, ראש ממשלת ספרד לשעבר; ואצלב האוול, ראש ממשלת צ'כיה לשעבר; פיאמה נירנשטיין, סגנית יו"ר ועדת החוץ של הפרלמנט האיטלקי; מרצ'לו פארה, לשעבר יו"ר הסנאט האיטלקי; אלחנדרו טולדו, נשיא פרו לשעבר; ותומכי ישראל אחרים ממנהיגי אירופה, ארצות הברית והעולם. אירוע ההשקה של היוזמה התרחש בבניין הפרלמנט הבריטי, והמארחים היו "אגודת הנרי ג'קסון" וחבר הפרלמנט הבריטי-יהודי מטעם המפלגה השמרנית רוברט חלפון[2].

ב-2016 פרסם מאמר המשבח את המלחמה בטרור של ישראל, הנעשית תוך שמירה על החירות וזכויות האדם, וקרא לאירופה ללמוד מישראל ולקחת ממנה דוגמה כיצד להילחם בדאעש.[3]

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.