דיונונים ערפדיים

דיונון ערפדי
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה רכיכות
מחלקה סילוניות
סדרה דיונונים ערפדיים
משפחה דיונוניים ערפדיים
סוג דיונון ערפדי
מין דיונון ערפדי
שם מדעי
Vampyroteuthis infernalis

דיונון ערפדי (שם מדעי: Vampyroteuthis infernalis) הוא מין יחידי ששרד בסדרתודיונונים ערפדיים (Vampyromorphida), סדרה של רכיכות ממחלקת הסילוניות. למרות שהוא מכונה "דיונון", הוא איננו שייך לסדרת הדיונונים (Sepiida) ולמעשה הוא קרובם הרחוק של התמנונים. זהו מאובן חי שבמשך שנים נחשב ליצור שנעלם מהעולם.

את שמו הוא קיבל עקב המראה המאיים שלו, קרסי טפריו וצבע עיניו הכהים; הוא איננו מוצץ דם כמו ערפד אמיתי.

יצור מוזר זה הוא יצור קטן החי במצולות הימים הטרופיים והסובטרופיים בחשיכת התהומות בעומקים של 600-900 מ' מתחת לפני הים. אורכו הממוצע 30 ס"מ ורוחבו 15 ס"מ. הוא בעל עיניים גדולות ביותר ביחס לגודל בעליו - עד 2.5 ס"מ וצבעם אדום עמוק או כחול. צבע הגלימה אדום עמוק - צבע שמוסתר מיצורי תהומות. הוא בעל 8 רגליים המאוחדים באמצעות רשת כמו אצל התמנונים אך זרועות רגליו בעלות קרסי הצמדה מעוקלים כמו אצל הדיונונים. הם יכולים להאיץ לפרקי זמן קצרים מאד ואז צריכים מנוחה. הם אינם מותאמים לשחייה מהירה. עם זאת הם אינם חיים בקרבה לקרקעית אלא משמרים אנרגיה בעודם מרחפים בתהומות. מדי פעם נמצאים פרטים שלהם המובאים מתים אל לחוף.

הדיונון מתגונן מטורף על ידי הדלקה של אורות על זרועותיו שמתבלבלות בינתיים, העוזרים לבלבל את הטורף המחפש את ראשו. טורפים שניזונים מדיונון זה כוללים אריות ים, לווייתנאים ודג Albatrossia pectoralis מסדרת הבקלאים.

הוא עצמו צד מיני פלנקטון וניזון ממדוזות, חסילונים ויצורי ים נוספים.

קישורים חיצוניים

קובץ:Commons-logo.svg ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.