דוקטרינת ברז'נייב

דוקטרינת ברז'נייב (נקראת גם דוקטרינת העצמאות המוגבלת) פורסמה בנובמבר 1968 בוועידה החמישית של מפלגת הפועלים המאוחדת הפולנית בנאום של מנהיג ברית המועצות ליאוניד ברז'נייב, לאחר הפלישה הסובייטית לצ'כוסלובקיה. פלישה זו נעשתה כדי לשים קץ ל"אביב העמים של פראג" (מהחשש כי נשיאה, אלכסנדר דובצ'ק, מביא אותה לפתיחות לקראת המערב ובכך להתרחקות מהגוש הקומוניסטי). עיקר הדוקטרינה ציין כי כאשר איומים פנימיים וחיצוניים עוינים את הסוציאליזם, קיימת סכנה לביטחון המדינה הסוציאליסטית כולה ולכן המדינות הקומוניסטיות יתערבו וידכאו כוחות אלו, על מנת למנוע זאת. מנהיגי ברית המועצות דגלו בדוקטרינה זו עד שבשנות ה-80 המאוחרות לא פלשו לפולין למרות הפסד של המפלגה הקומוניסטית השולטת בבחירות.

בפועל, הדוקטרינה התירה עצמאות מוגבלת למפלגות הקומונסיטיות במדינות הגרורות ואסרה על כל מדינה שהיא לסכן את הלכידות של הגוש המזרחי בכל דרך שהיא. כלומר, אף מדינה לא הייתה יכולה לעזוב את ברית ורשה או לערער את המונופול של המפלגה הקומוניסטית על כוח השלטון. בדוקטרינה נרמז כי ההנהגה של ברית המועצות שמרה לעצמה את הסמכות להגדיר "סוציאליזם" ו"קפיטליזם" מהם. לאחר פרסום הדוקטרינה, נחתמו מספר בריתות בין ברית המועצות למדינות הגרורות שלה על מנת לאשרר את תוכן הדוקטרינה ולהבטיח המשך שיתוף פעולה בין-מדינתי. עיקרי הדוקטרינה היו כה נרחבים, עד שהסובייטים השתמשו בהם על מנת להצדיק את מעורבותם הצבאית באפגניסטן ב-1979. הדוקטרינה באה לסיומה עם קץ השלטון הקומוניסטי בפולין בשנת 1980. מיכאיל גורבצ'וב סירב להשתמש בכוח צבאי כאשר פולין ערכה בחירות חופשיות ב-1989 ותנועת סולידריות הביסה את מפלגת הפועלים המאוחדת הפולנית. דוקטרינת ברז'נייב הוחלפה בדוקטרינת סינטרה ב-1989, שנקראה על שם שירו המפורסם של פרנק סינטרה "בדרכי שלי".

המלחמה הקרה
אירועים חשובים

(1945–1967)

אירועים חשובים

(1968–1991)

ערכים נוספים

שנות ה-40:

שנות ה-50:

שנות ה-60:

שנות ה-60:

שנות ה-70:

שנות ה-80:

שנות ה-90:

סכסוכים אחרים:

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.