דוכס לנקסטר

דוכס לנקסטר
איוש נוכחי המלכה אליזבת השנייה
תאריך כניסה לתפקיד 6 בפברואר 1952
תחום שיפוט הממלכה המאוחדת
מעון ארמון בקינגהאם
ייסוד המשרה 10 בנובמבר 1399
איוש ראשון המלך הנרי החמישי

דוכס לנקסטר הוא תואר אצולה בריטי, הניתן לעומד בראש דוכסות לנקסטר. מספר אנשים נשאו תואר זה במאות ה-14 וה-15.

היסטוריה

התואר דוכס לנקסטר הוענק מספר פעמים:

הפעם הראשונה בה הוענק תואר זה היה ב-6 במרץ 1351. התואר הוענק להנרי מגרוסמונט שהיה הרוזן הרביעי של לנקסטר, ונינו של המלך הנרי השלישי. לדוכס לא היו בנים זכרים, ולכן עם מותו בשנת 1361 בוטל התואר.

הפעם השנייה בה נוצר התואר היה ב-13 בנובמבר 1362 עת הוענק התואר לג'ון מגונט, הרוזן הראשון של ריצ'מונד, שהיה בנו הרביעי של המלך אדוארד השלישי. עם מותו של ג'ון, ב-4 בפברואר 1399 עבר התואר לבנו, הנרי מבולינגברוק, דוכס הרפורד. לאחר שהנרי הדיח את ריצ'רד השני ועלה לשלטון כהנרי הרביעי, הפכה הדוכסות לרכוש הכתר, והתואר בוטל.

הפעם השלישית בה נוצר התואר היה ב-10 בנובמבר 1399 עת הוענק התואר להנרי ממונמאות', נסיך ויילס - בנו הבכור של המלך הנרי הרביעי. עם הכתרתו של הנרי כהנרי החמישי בשנת 1413 שבה הדוכסות לרשות הכתר.

דוכס לנקסטר כיום

מאז עלייתו לשלטון של הנרי החמישי נותרה דוכסות לנקסטר דוכסות הנפרדת מאדמות הכתר, והיא נחשבת לרכוש הפרטי של מלכי אנגליה (כיום מלכי הממלכה המאוחדת), והמונרך האנגלי נחשב כדוכס לנקסטר. אף שרשמית התואר בוטל לאחר כהונתו של הנרי השישי מאחר שרק בנים יכולים לרשת אותו (ולהנרי השישי לא היו יורשים זכרים), המלך ג'ורג' החמישי הורה על המשך השימוש בתואר.

כיום דוכס לנקסטר היא המלכה אליזבת השנייה (והיא נושאת בתואר "דוכס לנקסטר" ולא "דוכסית לנקסטר"[1], ובארוחות רשמיות הנערכות בדוכסות, או בארוחות רשמיות הנערכות על ידי גדודי לנקסטר של צבא בריטניה מרימים כוסית לכבוד "המלכה, דוכס לנקסטר" ("The Queen, Duke of Lancaster").

ראו גם

  • רגימנט דוכס לנקסטר - רגימנט חיל רגלים בריטי הנושא את שם הדוקסות ובראשו המונרך הבריטי (כיום מלכה אליזבת השנייה).

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.