דוד (מיכלאנג'לו)

דוד
David
פַּסל מיכלאנג'לו בואונרוטי
תאריך יצירה 1504
טכניקה וחומרים שיש
ממדים בס"מ 517 גובה
מיקום מוזיאון האקדמיה
פירנצה שבאיטליה

"דָּוִד" (באיטלקית: David) הוא פסל אשר נוצר בין השנים 15011504 על ידי הפסל בן תקופת הרנסאנס, מיכלאנג'לו בואונרוטי. הפסל מציג את דמותו של דוד, היוצא לקראת גוליית ובידו קלע. הפסל נוצר כסמל לעצמאותה של העיר האיטלקית פירנצה בתקופת שלטונם של בית מדיצ'י. הפסל נחשב לאחד מן הפסלים הידועים ביותר מתקופת הרנסאנס וכאחת מיצירות האמנות הידועות ביותר בתרבות המערב.

הפסל הוזמן על ידי רפובליקת פירנצה, והוצג לציבור לראשונה ב-8 בספטמבר 1504. תחילה הוצב הפסל בכיכר המרכזית של העיר, פיאצה דלה סיניוריה, בפתח הפאלאצו וקיו. ב-1882 הועבר הפסל אל האקדמיה לאמנות של פירנצה בעיר, על מנת להגן עליו מפגעי מזג האוויר. ב-1910 הוצב העתק של הפסל בכיכר בה היה מוצב במקור.

הפסל נוצר בהתאם לאסכולה האמנותית הקרויה "דיזניו" (Disegno), המתבססת על ידע אנטומי בפיסול, והרואה את פיסול האדם כצורה העליונה ביותר של האמנות, בכך שהיא מחקה את יצירת הבורא. מיכלאנג'לו פיסל על פי גישה זו, והאמין כי הפסל המושלם כבר נמצא בתוך השיש בבואו לחצוב אותו, וכל שעליו לעשות הוא לשחרר את הפסל הכלוא בשיש.

גובהו של הפסל הוא 517 ס"מ, והוא מציג את דמותו של דוד, המתואר כגבר צעיר וחסון. דוד עומד בתנוחת קונטרה פוסטו וגופו נטוי ומעוקל בצורת האות S, כמקובל בפיסול היווני הקלאסי. משקל גופו נשען על רגל אחת ואילו הרגל הנגדית חופשייה. פניו של דוד פונות אל הצד ומבטו מרוכז מאוד, דבר המעניק לדמות תחושה של מתח ודינמיות.

הפרופורציות בפסל אינן מדויקות במכוון: הראש והכתפיים גדולים יותר באופן יחסי מאשר יתר חלקי הגוף. הכוונה הייתה, שאדם הנמצא מול הפסל הגבוה, יוכל לראות את חלקו העליון של הפסל - הרחוק מעיני הצופה, באותו גודל יחסי כפי שנראה החלק התחתון של הגוף. כפות הידיים גם הן גדולות במיוחד. מסיבה שאינה ידועה, ואולי אפילו בטעות, פיסל מיכלאנג'לו את דוד כערל.

פרט גזע העץ המפוסל עליו נשענת רגלו הימנית של דוד, נועד לא רק למטרות אסתטיקה, אלא גם כדי להחזיק את הפסל, לאזן את משקלו ולהעניק לו יציבות.

פגיעה בפסל

פעמיים הצליחו ונדליסטים לפגוע בפסל:

  • הפעם הראשונה הייתה בסביבות 1510, תקופה בה התעוררה מחאה של מספר מתנגדים לפסל, בגלל מה שהוא ייצג - הקטן והחלש מנצח את הגדול והחזק. מספר מתנגדים הצליחו לשבור את ידו השמאלית של דוד. מאז הוגברה אבטחת הפסל.
  • הפעם השנייה הייתה ב-1991, כאשר ונדליסט הצליח להשחית את הפסל בפטיש ושבר את הבוהן ברגל השמאלית, בטרם נאסר. מאז לא ניתן להתקרב לפסל.

בעקבות האירוע ב-1991 התאפשרה בדיקה של השיש, והתגלה כי מקורו במחצבות פאנטיסקריטי במיסגליה, באזור קאררה. נראה כי גוש השיש נחצב מהצוק 40 שנה בטרם נוצר הפסל, ושני פַּסלים ניסו לחצוב בו קודם לכן - אגוסטינו די דוקיו ואנטוניו רוסלינו. שניהם החליטו לא להמשיך בפיסול גוש שיש זה, עקב חוסר ניסיון ואיכותו הבינונית של השיש, ועל כן ההערכה היא כי מיכלאנג'לו קיבל את גוש השיש בחינם. עוד נמצא כי בשל איכות השיש, התקשו משמרי הפסל בעבודות הניקוי שנעשו בו (בשנים 1843 ו-2003).

העתקי הפסל

בפירנצה לבדה מצויים שני העתקים של הפסל, אחד משיש, בכיכר הסניוריה ואחד מברונזה, במרכז פיאצלה מיכלאנג'לו.

בשנת 2000 הציעה העיר פירנצה ליצור עותק של הפסל עבור העיר ירושלים לרגל חגיגות ה-3,000 לכיבוש העיר על ידי דוד. ההצעה עוררה סערה בירושלים, בייחוד בחוגים החרדים בה, בשל הצגת דוד המלך ללא בגדים. לבסוף ניתן עותק של פסל אחר של דוד, לבוש בגדים, הפסל "דוד" של ורוקיו.

העתקים נוספים של הפסל מצויים בכל רחבי העולם. העתק גבס מצוי במוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון, וכן מצויים העתקים במוזיאון הקפיטוליני ברומא, סרפרס פרדייס באוסטרליה, בלוס אנג'לס, קליפורניה, במוסקבה, ובמלון סיזרס פאלס בלאס וגאס שבנבדה.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.