דוב ים גלאפגוס

דוב ים גלאפגוס
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה טורפים
תת-סדרה טורפים ימיים
משפחה אוטריים
תת-משפחה דובי ים
סוג דוב ים
מין דוב ים גלאפגוס
שם מדעי
Arctocephalus galapagoensis
תחום תפוצה

דוב ים גלאפגוס (שם מדעי: Arctocephalus galapagoensis) הוא מין דוב ים האנדמי לאיי גלאפגוס, הנמצאים באוקיינוס השקט כאלף קילומטרים ממערב לאקוודור שביבשת אמריקה. הוא שוכן בחופים הסלעיים הגעשיים של איי גלאפגוס.

דוב ים גלאפגוס הוא הקטן מבין דובי הים ופרוותו בצבע חום-אפור. אורכם הממוצע של הזכרים כמטר וחצי ומשקלם כשישים וחמישה קילוגרם. אורכה של הנקבה כמטר ועשרים ומשקלה פחות משלושים קילוגרם.

בניגוד לרוב היונקים הימיים, המבלים את עיקר זמנם במים, מין זה מבלה כ-70% מזמנו על היבשה. תוחלת חייהם כעשרים שנה.

בתקופת ההתרבות מתחלקת מושבת דובי הים לטריטוריות נפרדות, שבכל אחת מהן נקבה אחת מגדלת את גוריה. תקופת ההנקה ארוכה יחסית ליונקים ימיים אחרים, ונמשכת בין שנה לשנתיים ובמקרים קיצוניים אף שלוש שנים. בתקופת ההנקה הנקבות יוצאות לדוג במשך ארבעה ימים. עם שובן הן מניקות את הגורים למשך יום אחד וחוזר חלילה. בהיעדרן של אמותיהן על הגורים להישמר מפני כניסה לטריטוריה של נקבה אחרת, שעשויה לתקוף אותם עד גרימת מותם.

דוב ים גלאפגוס ניזון בעיקר מדגים ודיונונים ובעיקר קרוב לחוף ובלילה. בשנים רגילות מזונם מצוי בשפע, אך בשנות אל ניניו, כשהמים חמים יותר וחלק מהדגים שהם נוהגים לדוג נודדים לאזורים קרים יותר, מתפתחת תחרות עזה על מזון, וחלק מדובי ים גלאפגוס הבוגרים ורבים מאד מבין הגורים מתים ברעב.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רישיון cc-by-sa 3.0
    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.