דג ריאות דרום-אמריקאי

דג ריאות דרום-אמריקאי
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה בעלי סנפירים בשרניים
סדרה בעלי שתי ריאות
משפחה דגי ריאות דרום-אמריקאים
סוג דג ריאות דרום-אמריקאי
מין דג ריאות דרום-אמריקאי
שם מדעי
Lepidosiren paradoxa

דג ריאות דרום-אמריקאי (שם מדעי: Lepidosiren paradoxa) הוא מין מקבוצת דגי ריאות שהם דגים מקבוצה קדומה שהשתמרה עד ימינו. דגים אלה יכולים לנשום אוויר על היבשה והם מהווים מיני מפתח לקבוצת בעלי ארבע רגליים שכוללים את חולייתני היבשה המפותחים. הוא המין החי היחידי במשפחתו.

הוא חי בטבע באמזוניה, נהר פרגוואי ונהר הפרנה וכן בביצות ואגמים קטנים באזור זה.

זהו דג מכוער למראה, עם אורך של עד 125 ס"מ, בצבעי זהוב עד שחור בקטנותם, כשהבוגרים בצבעים חום או אפור. הלסת התחתונה מחוברת עם קטע עצם בולט ואזור הלסתות בולט וגרמי. השיניים חדות אך לא בולטות ביותר. דג זה כמעט עיוור ומרגיש בעיקר בחוש הריח את הסביבה. יש לו מעט מאד סנפירים, מה שמזכיר מראה של צלופח, אף שהוא לא קרוב אליו. סנפי הגב גדול ומגיע עד לזנבו המעוגל. לדגים אלו ישנה יכולת לנשום אוויר ביבשה וגם במים על ידי הזימים החיצוניים שלהם.

הם טורפים האוכלים בעיקר חרקים, חלזונות והבוגרים אוכלים אצות וחסילונים בעיקר וכן דגים אחרים. בעונה הרטובה הם מתרבים, מהביצים עליהם שומר הזכר, בוקעים צאצאים דמויי ראשנים. בעונה היבשה הם מתחפרים בבוץ גומה בעומק 30 ס"מ ובה נמצאים במהלך ימי הקיץ היבשים ולא מתייבשים למוות וכלואים במחסום ריר עד העונה הגשומה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.