דג ריאות אוסטרלי

דג ריאות אוסטרלי
מצב שימור
שימור NR
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
על-מחלקה חולייתנים לסתניים
מחלקה בעלי סנפירים בשרניים
תת-מחלקה דגי ריאות
סדרה דגי ריאות אוסטרליים
משפחה בעלי ריאה אחת
סוג דג ריאות אוסטרלי
מין 'דג ריאות אוסטרלי'
שם מדעי
Neoceratodus forsteri

דג הריאות האוסטרלי (שם מדעי: Neoceratodus forsteri) הוא מין דג הריאות היחיד ששרד עד היום מהמשפחה בעלי ריאה אחת. שאר דגי הריאות ששרדו שייכים לסדרה אחרת - בעלי שתי ריאות והם חיים באפריקה ואמריקה הדרומית.

מראה חיצוני

כמו כל דג ריאות דג הריאות האוסטרלי מתאפיין משאר הדגים בנוכחות ריאה, שבעזרתה הוא יכול לנשום גם אוויר אטמוספירי (בנוסף לזימים). אורכו מגיע בדרך כלל ל-100 ס"מ, ומשקלו ל-20 ק"ג, אך הוא יכול לגדול גם לכדי 150 ס"מ ומשקל של 43 ק"ג. הוא בעל קשקשים גדולים וסנפירים בשרניים. צבעו אחיד ונע בין כתום-חום לאפור עמוק, חוץ מבטנו שצבעה נע מלבן כסוף עד צהוב בהיר.

אורח חיים

דג הריאות האוסטרלי חי בנהרות מים מתוקים באוסטרליה מתוך העדפה לאזורים עם צמחייה ימית פוריה. כל 40-50 דקות הדג מוציא את אפו מהמים על מנת לנשום מהאוויר האטמוספירי. הנשימה מתבצעת מהנחיריים בלבד. הלסתות באותו זמן סגורות לחלוטין. בזמני יובש הוא מעביר את הזמן בבורות שעוד נשאר בקרקעיתם מים. אורח חייו מאד פסיבי, ובמרבית זמנו הוא יושב בקרקעית על הבטן או על הסנפירים. ניזון בעיקר מחסרי חוליות למיניהם.

רבייה

תקופת הרבייה של דג הריאה האוסטרלי היא מאפריל עד נובמבר. זמן השיא מגיע בספטמבר-אוקטובר, עם תחילת הגשמים. את הביצים, שגודלן 6.5-7 מילימטר, מטיל הדג בעיקר על הצמחייה הימית, ומסתלק לאחר ההטלה (בלי להשגיח על הצאצאים כמו חלק מהשוכנים הימיים). הדגיגים, שבוקעים לאחר 10-12 יום, נולדים לא מפותחים - סנפירי החזה מתפתחים לאחר 14 ימים, וסנפיר הגחון רק חודשיים וחצי לאחר הבקיעה.

דג הריאות האוסטרלי והאדם

דג הריאות האוסטרלי נאכל באזור תפוצתו, אוסטרליה. הדג נחשב למעדן, גם בקרב האבוריג'ינים וגם בקרב המתיישבים החדשים. כיום המין נמצא בסכנת הכחדה, ולכן הדיג נאסר והאיסור נאכף.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.