דגל רומניה

דגל רומניה
סוג הדגל דגל לאומי, דגל הצי האזרחי והמדיני
הונף לראשונה 1848
קבלת מעמד רשמי 27 בדצמבר 1989
מוטיבים עיצוביים טריקולור כחול-צהוב-אדום

דגל רומניה (רומנית: Drapelul României) הוא טריקולור המורכב משלושה פסים אנכיים בצבעים כחול (צד התורן), צהוב ואדום. הצבעים אמורים לייצג את הצבעים המסורתיים של שתי נסיכויות שהרכיבו את רומניה בראשיתה - כחול וצהוב המייצגים את נסיכות ולאכיה (מונטניה), ואדום וצהוב המייצגים את נסיכות מולדובה.

הדגל של רומניה הונף לראשונה בשנת 1848 כחלק ממאבקם של מהפכנים בנסיכות מולדובה ובנסיכות ולאכיה להשתחרר מהמשטר המושחת של השליטים באותה תקופה, משלטון האימפריה העות'מאנית ומחסותה של האימפריה הרוסית. בהפגנה שערכו המפגינים בבוקרשט נשא את הדגל בראש ההפגנה הצייר היהודי ברבו איסקובסקו (המעמד הונצח בציור של צייר רומני). על הדגל שנשא איסקובסקו היו כתובות ברומנית המילים "צדק" ו"אחווה". בשנת 1867 שונו הפסים האופקיים לפסים אנכיים בהשפעת דגל צרפת.

משנת 1867 היו במרכז הפס הצהוב סמלי מלוכה. עם הקמת המדינה הקומוניסטית (1947 - 1989) הוחלפו סימני המלוכה בסמל לאומי קומוניסטי.

העיצוב הנוכחי אומץ ב-27 בדצמבר 1989. במהלך המהפכה בשנת 1989 נראו דגלים רבים שמהם נחתך הסמל הקומוניסטי, והממשלה החדשה שקמה החליטה שלא לשים שום סמל על הדגל, בדומה לדגל האזרחי בתקופת ממלכת רומניה (1881 - 1947).

הדגל דומה מאד לדגל רפובליקת מולדובה, שכנה קרובה שחולקת הרבה מתרבותה וההיסטוריה שלה עם רומניה. הדגל זהה לדגל צ'אד ולדגל אנדורה (פרט לכך שלאחרון ישנו סמל במרכזו).

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.