דגל לאומי

דגל מדינה או דגל לאומי הוא דגל רשמי של מדינה.

דגל המדינה מונף לרוב במוסדות ציבוריים, כמו בתי ספר ובתי משפט, וכמו כן בטקסים ממלכתיים ובחגים מסוימים, כמו בימי עצמאות. ספינות מניפות את הדגל הלאומי שלהן על מנת לסמל לאיזו מדינה הן שייכות.

סמלי הדגלים

לרוב מורכב הדגל מסמלים וצורות המסמלים את ההיסטוריה של המדינה, את האידאולוגיה העומדת מאחוריה, את המוטו שלה וכן הלאה. לדוגמה, בדגל ישראל מופיעים סמלים יהודיים כמו מגן דוד וטלית, ובדגל ארצות הברית ישנם 50 כוכבים, המסמלים את 50 המדינות של ארצות הברית. לעיתים דומים דגלים לאומיים אחד לשני - דגל מונקו ודגלי אינדונזיה ופולין, דגל אירלנד ודגל חוף השנהב, דגל ניז'ר ודגל הודו, דגל רומניה ודגל צ'אד זהים זה לזה, דגל ליכטנשטיין ודגל האיטי זהים חוץ מהכתר שבצד הימני העליון של דגל ליכטנשטיין, ואילו דגל הולנד ודגל לוקסמבורג נבדלים זה מזה רק בשוני קל בגוון. כמו כן, לעיתים מופיע דגל לאומי של מדינה אחת בדגלה הלאומי של מדינה אחרת (לדוגמה דגל בריטניה בדגליהן של אוסטרליה או ניו זילנד בגלל שהיו מושבות בריטיות בעבר).

אזרחי המדינה רוחשים כבוד רב לדגל הלאום: כאשר דגל לאומי מונף יחד עם דגלים אחרים, הוא יורם ראשון ויורד אחרון. כאשר הוא מונף בין דגלים של מדינות אחרות, הוא לרוב יהיה במרכז. תליית דגל לאומי הפוך היא לרוב סימן מצוקה. הורדת הדגל לחצי התורן נחשבת לסימן של אבל לאומי. נהוג להקפיד כי הדגל לא יגע בקרקע. עם זאת, שריפת דגל לאום היא מעשה מחאה: בישראל היא אסורה ונחשבת לפגיעה בסמלי השלטון ואילו בארצות הברית היא חוקית ואפילו לצופים בארצות הברית יש דרכים לשרוף את הדגל.

צבעי הדגלים

רוב דגלי העולם מורכבים מ-3 צבעים, כאשר הרכב הצבעים הנפוצים ביותר הם: כחול, לבן ואדום צבעי המהפכה הצרפתיתטריקולור) אשר מסמלים את הדמוקרטיה. צבעים אלה מופיעים בדגלי: צרפת, ארצות הברית, רוסיה, סרביה, הולנד, קרואטיה, סלובניה, סלובקיה, צ'ילה, בריטניה ועוד.

הצבע האדום נמצא בדגלים רבים ומסמל בדרך כלל את המאבק לעצמאות, סימן לדם.

צבעי הדגלים דומים באזורים שונים כגון:

  • הצבע הכחול לבן נפוץ בארצות אמריקה הלטינית.
  • הצבע הירוק נפוץ במזרח התיכון בארצות אסיה ואפריקה ובעיקר במדינות ערב.
  • הרכב הצבעים אדום צהוב וירוק נפוץ בקרב מדינות אפריקה ומדינות שהוקמו על ידי עבדים משוחררים. שילוב של אדום ירוק וצהוב מזוהה עם אפריקה, ראסטפארי ומוזיקת רגאיי.
  • הרכב הצבעים אדום צהוב וכחול נפוץ למדינות דרום אמריקה.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.