דבלין קור

דבלין קוראנגלית: Dublin Core) הוא תקן לתיאור של מקורות ברשת האינטרנט. הוא מורכב מ-15 שדות של מטא דאטה, ומשמש לתיאור של פריטים דיגיטליים כגון קובצי טקסט, תמונות, אודיו, וידאו או לתיאור של פריטים מורכבים כמו דפי אינטרנט. הדבלין קור החל בסדנא של ה-OCLC בעיירה דבלין שבמדינת אוהיו, ומכאן שמו. שדות הדבלין קור פותחו על ידי מומחים בספרנות, מדעי המחשב, קידוד תווים ואוצרוּת.

המילה "core" (באנגלית: ליבה) מציינת שרשימת השדות משמשת כבסיס אליו ניתן להוסיף שדות נוספים. בנוסף, כל אחד מהשדות הוא אופציונאלי וניתן לחזרה. יישומים של הדבלין קור משתמשים בדרך כלל בXML ומבוססים על Resource Description Framework.

שדות הדבלין קור

הדבלין קור מורכב משתי רמות. הרמה הבסיסית (Simple Dublin Core) מורכבת מ-15 שדות:

 1. כותרת
 2. יוצר
 3. נושא
 4. תיאור
 5. מוציא לאור
 6. תורם
 7. תאריך
 8. סוג
 9. פורמט
 10. מזהה
 11. מקור
 12. שפה
 13. קשר
 14. כיסוי
 15. זכויות

הרמה שמעליה (Qualified Dublin Core) כוללת שלושה שדות נוספים – בעל זכויות היוצרים, מוצא וקהל – וכמתים שמעדנים את השדות השונים. הרמה השנייה של הדבלין קור התפתחה לאחר הפרסום של 15 השדות הראשונים באמצעות ה- Dublin Core Metadata Initiative – קבוצת חשיבה מקוונת שנוסדה בעקבות פרסום הדבלין קור ועוסקת בפיתוח של סטנדרטים למטא דאטה.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.