דארטמות' קולג'

דארטמות' קולג'
סמל האוניברסיטה
מוטו: "Vox clamantis in deserto" (קול קורא במדבר)
תאריך ההקמה: 1769
סוג: אוניברסיטה פרטית
הון עצמי: 3.5 מיליארד דולר
נשיא: פיליפ ג'יי. הנלון
סגל: 940
סטודנטים לתואר ראשון: 4,078
סטודנטים לתארים מתקדמים: 1,666
מיקום: האנובר, ניו המפשייר, ארצות הברית
כינוי: "ביג גרין" (הירוק הגדול)
www.dartmouth.edu

דארטמות' קולג'אנגלית: Dartmouth College) היא אוניברסיטה פרטית בהנובר שבניו המפשייר, אחת משמונת הקולג'ים שהוקמו בארצות הברית לפני מלחמת העצמאות וחברה בליגת הקיסוס.

היסטוריה

הקולג' הוקם בשנת 1769 על ידי אליעזר וילוק. כיום, בנוסף ללימודים לתואר ראשון, יש בדארטמות' בתי ספר לתארים מתקדמים במנהל עסקים, רפואה והנדסה, כמו גם 18 תוכניות לתארים מתקדמים במדעים ובאמנויות. למעשה, דארטמות' היא אוניברסיטה לכל דבר ולא קולג' (התואר "קולג'" משמש בארצות הברית לתיאור בתי ספר לתואר ראשון, או בתי ספר שהם חלק מאוניברסיטה). התואר קולג' נשמר בשם האוניברסיטה על-מנת לבטא את מרכזיות בית הספר לתואר ראשון שבאוניברסיטה, כמו גם מהחשיבות המיוחסת להחלטת בית המשפט העליון של ארצות הברית משנת 1819 בפסק דין קולג' דארטמות' נגד וודוארד בעניינה של האוניברסיטה. באותה תקופה ניסו בית המחוקקים של ניו המפשיר ומושל ניו המפשייר להפוך את דארטמות' לאוניברסיטה ציבורית (ואף הקימו מוסד בשם "דארטמות' יונברסיטי" שהיה אמור להחליף את הקולג'). הם שינו את חוקת האוניברסיטה, הגדילו את מספר חברי הדירקטוריון וצרפו אליו אנשים חיצוניים מבין אנשיהם שבסנאט מדינת ניו המפשייר. הנהלת הקולג' התנגדה ודניאל ובסטר, בוגר האוניברסיטה ושהיה אז בראשית דרכו המשפטית והפוליטית, ייצג באופן מבריק את הקולג', ובית המשפט פסק לטובתו וביטל את ניסיון ההשתלטות.

ב-1972, בתקופת נשיאותו של המתמטיקאי ממוצא יהודי הונגרי ג'ון קמני, התחיל הקולג' לקבל ללימודים סדירים סטודנטיות (עד אז רק גברים התקבלו).

בוגרים בולטים

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.