ג'יימס רנדי

ג'יימס רנדי
James Randi

ג'יימס רנדי, 2004
לידה טורונטו, אונטריו, קנדה
מקצוע קוסם, ספקן מדעי וסופר
www.randi.org

ג'יימס רנדיאנגלית: James Randi; 7 באוגוסט 192820 באוקטובר 2020) היה קוסם וספקן מדעי שהתפרסם בעיקר כחושף תרמיות פסאודו-מדעיות. כחלק מפעילותו זו יסד רנדי קרן המבטיחה לתת פרס בסך מיליון דולר לכל אדם שיצליח להדגים יכולות על-טבעיות כלשהן בתנאים מבוקרים שיוסכמו על שני הצדדים.

רנדי, הנודע גם כ"רנדי המדהים" (The Amazing Randi), נחשב לאחד הקוסמים החשובים ביותר של המאה ה-20 ולממשיך דרכו של הקוסם המהולל הארי הודיני (שניהם התמחו בקסמי הימלטות ושניהם הקדישו את חייהם לחשיפת נוכלים המתחזים לבעלי כוחות על טבעיים).

ביוגרפיה

רנדי נולד בשם רנדל ג'יימס המילטון זווינג' בטורונטו, קנדה. יש לו אח ואחות צעירים ממנו. הוא החל לקחת שיעורי קוסמות לאחר שהחל לקרוא ספרי קוסמים בגיל 13. ב-1946, הוא החל להופיע באופן מקצועי כקוסם. בשנות ה-60 עבד רנדי במועדוני לילה בפיליפינים. ב-1987 קיבל אזרחות אמריקאית.

התפרסם כאדם הראשון שחשף את תכסיסיו של אורי גלר שהתיימר לכופף כפיות בכוח המחשבה בלבד ואף הפיל אותו בפח בתוכניתו של ג'וני קרסון. כתוצאה מכך, התרסקה הקריירה של אורי גלר בארצות הברית והוא נאלץ להעתיק את מקום מגוריו לאנגליה בה הוא גר עד 2013.

רצונו של רנדי לחשוף תרמיות על-טבעיות התחיל כבר בגיל ההתבגרות. הוא סיפר כי בצעירותו נכח במופע קסמים בו הקוסם ביקש מתנדב מהקהל. רנדי, שעסק קצת בקסמים בעצמו הרים את היד. להפתעתו, הקוסם השיב לו: "בחור צעיר, אתה קוסם בעצמך, לא כן?". אחרי המופע ניגש רנדי לקוסם ושאל אותו איך הוא ידע זאת. הקוסם אמר לו שהוא לא ידע. זה היה טריק שהוא ניסה בכל פעם שביקש מתנדב מהקהל. כשהטריק הצליח הוא זקף זאת ליכולותיו כקוסם, וכאשר "נכשל" פשוט המשיך במופע כרגיל עם אותו מתנדב.

רנדי נחשב למותג של הגינות ויושרה בכל העולם גם בעיני העולם האקדמי. הוא טיפח כמה מהקוסמים הגדולים בעולם בהם צמד הקוסמים הפרועים "פן וטלר" הנחשבים כממשיכי דרכו.

במשך השנים הגיש עשרות תוכניות טלוויזיה אודות שרלטנות ורמאות בעולם העל-טבעי ואף הנחה סדרת תוכניות בהן בדק את מהימנותם של מספר אנשים הטוענים לכוחות מיוחדים.

בשנת 1999 זכה לדמות מצוירת (בשם "רודולף המדהים") בסדרת האנימציה הקומית "דילברט" ששודרה בארצות הברית.

לאורך כל שנות פעילותו בתחום בדיקת העולם העל טבעי, הציע רנדי סכומי כסף גדולים לכל מי שיצליח להוכיח כוחות מיוחדים בתנאים מבוקרים.

בשנות ה-90, הציע רנדי לאורי גלר לקיים את מבחן האמינות ולזכות בפרס הכספי. גלר השיב כי אין לו רצון לערוך את המבחן משום שאינו מחבב את רנדי. על כך השיב רנדי: "אם הוא לא מחבב אותי זו סיבה מספיק טובה לעבור את המבחן ולקחת ממני מיליון דולר, לא?". עד היום, איש לא זכה בפרס זה.

ביוני 2009 אובחן כחולה בסרטן המעי הגס. הגידול הוסר ממעיו בניתוח לפרוסקופיה ובשבועות שלאחר הניתוח עבר כימותרפיה.

רנדי הלך לעולמו ב-20 באוקטובר 2020.[1]

לקריאה נוספת

  • ג'יימס ראנדי, "אפשר להוליך שולל מקצת מהמדענים למשך זמן מה", פי האטום, אפריל 1992.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. הידיעה הרשמית על מותו של רנדי, באתר קרן רנדי, 21 באוקטובר 2020
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.