ג'יימס הראשון, מלך אנגליה

ג'יימס השישי / ג'יימס הראשון
James I
שם מלא ג'יימס צ'ארלס סטיוארט
לידה 19 ביוני 1566
ממלכת סקוטלנד אדינבורו, ממלכת סקוטלנד
פטירה 27 במרץ 1625 (בגיל 58)
ממלכת אנגליה צ'סנט , ממלכת אנגליה
מקום קבורה הממלכה המאוחדת מנזר וסטמינסטר, לונדון
בת זוג אן, נסיכת דנמרק
שושלת בית סטיוארט
תואר מלך סקוטלנד / מלך אנגליה ואירלנד
אב הנרי סטיוארט, לורד דרנלי
אם מרי, מלכת הסקוטים
צאצאים

הנרי פרדריק
אליזבת
מרגרט
צ'ארלס הראשון
רוברט
מרי
סופיה

מלך סקוטלנד
תקופת כהונה 24 ביולי 1567 - 27 במרץ 1625 (57 שנים)
הקודם בתפקיד מרי, מלכת הסקוטים
הבא בתפקיד צ'ארלס הראשון, מלך אנגליה
מלך אנגליה ואירלנד
תקופת כהונה 24 במרץ 1603 - 27 במרץ 1625 (22 שנים)
הקודם בתפקיד אליזבת הראשונה, מלכת אנגליה
הבא בתפקיד צ'ארלס הראשון, מלך אנגליה

ג'יימס השישי, מלך סקוטלנד, ואחר כך גם ג'יימס הראשון, מלך אנגליה ואירלנד (צ'ארלס ג'יימס, באנגלית: James VI and I; 19 ביוני 1566 - 27 במרץ 1625) היה מלכן של אנגליה, סקוטלנד ואירלנד, והריבון הראשון בהיסטוריה אשר שלט על שלוש הממלכות בו-זמנית.

ב-1567, בגיל 13 חודשים, הומלך כג'יימס השישי, מלך סקוטלנד, לאחר שאמו, מרי, מלכת הסקוטים, הודחה מכס המלכות. ב-1603, עם מותה ללא צאצאים של אליזבת הראשונה, מלכת אנגליה מבית טיודור, בת דודו של סבו, ירש גם את כתר אנגליה, והומלך על אנגליה ואירלנד תחת שם התואר ג'יימס הראשון. בכך נוצר איחוד הכתרים שהפך את אנגליה וסקוטלנד לאוניה פרסונלית תחת שלטון בית סטיוארט.

ג'יימס השישי - מלך סקוטלנד

ג'יימס, בנם של מרי סטיוארט ולורד דרנלי, בעלה השני, היה נצר לבית סטיוארט שמלך בסקוטלנד החל מהמאה ה-14. ב-1567 נאלצה אמו לוותר על כתר סקוטלנד לאחר חשיפת הקשר שלה עם הספרדים ומעורבותה בקשר רידולפי, וג'יימס עלה על כס המלכות ב-24 ביוני 1567, בגיל 13 חודשים. בשמו שלט העוצר הלורד מורטון עד שג'יימס הגיע לגיל 15. בינתיים שבה אמו, מרי, למלוך, הפסידה במלחמה נגד אנגליה וחייתה כאסירה אצל מלכת אנגליה, אליזבת הראשונה, עד שהוצאה להורג ב-1587. הנער ג'יימס קיבל חינוך מעולה ממיטב המורים באוניברסיטאות המפורסמות של סקוטלנד.

כשנה לפני הוצאתה להורג של אמו, חתם ג'יימס על חוזה עם המלכה אליזבת והשתדל לשפר כמה שיותר את קשריו עמה במטרה להגיע לכס המלוכה האנגלי לאחר מות אליזבת חשוכת הילדים, בתור אחד מצאצאי סבה, המלך הנרי השביעי. ג'יימס אמנם הגיש מחאה לאליזבת על מאסר אמו, אך זו הייתה רפה ולמעשה הוא לא פעל רבות להצלתה. הוא קשר קשרים עם הכנסייה הקתולית האנגלית ועם אצילים אנגליים רבים ולבסוף נשאו מאמציו פרי ועם מותה של אליזבת ב-24 במרץ 1603, עלה על כיסא המלכות של אנגליה בשם ג'יימס הראשון. המעבר לא היה קל. מלך סקוטלנד היה האציל הסקוטי הראשון במעלה, אך כוחם של שאר האצילים ושל הכנסייה היה רב מאוד והמלך היה תלוי בהם בצורה רבה מאוד. מאידך, באנגליה היה כוחו של המלך כמעט מוחלט, המלך היה ראש הכנסייה, המצביא העליון ובעל רכוש ירושתי רב ביותר. אמנם, באופן מסורתי הוא היה חייב להשמע לפרלמנט, אך היה זה בעיקר בענייני מיסים והקצבות.

ציד מכשפות

ג'יימס פחד ממכשפות והאמין שהן הטילו כישוף על הצי שלו, וגרמו לסערה שבה כמעט איבד את חייו ואחת מאוניותיו טבעה בדרך מדנמרק לסקוטלנד. מיד עם שובו לסקוטלנד פתח בציד מכשפות בעיירה הסקוטית נורת' בריק . 70 נשים נשפטו, כמעט כולן הודו בכישוף, תחת עינויים, ביניהן אגנס סמפסון. ג'יימס פיקח בעצמו על עינוי הנשים. הוא נעשה אובססיבי למכשפות והחשיב את עצמו מומחה בנושא. ב-1597 כתב ספר מקיף על מכשפות בשם "Daemonologie" (מדע הדמונים), ובו הוא מספר על ניסיונו האישי ועל הידע שצבר. הספר והמלך ג'יימס עצמו היו מקור ההשראה למחזה "מקבת'" מאת שייקספיר.

ג'יימס הראשון - מלך אנגליה

עם עלייתו לשלטון, הייתה אנגליה עדיין במלחמה עם ספרד, וג'יימס חתם עמה על הסכם שלום מיידי וויתר על כל הדרישות שהיו לשלטון האליזבתיאני. בתחום הדת הוא ניסה להנהיג חופש אמונה בצורה מסוימת ורק לאחר שהקתולים ניסו לפוצץ את בית הפרלמנט הוא הכריז על גזרות נגדם כגון החובה להשתתף במיסות האנגליקניות. בתחום השלטון הוא ניסה להיות ביחסים טובים עם הפרלמנט, למרות שהואשם לפעמים כשואף לזכויות יתר וכמחשיב עצמו מעל החוק. אך כאשר הוא דרש מהפרלמנט למנותו למלך בריטניה, כלומר לאחד את אנגליה וסקוטלנד ולתת שוויון זכויות לסקוטים, הפרלמנט התנגד לכך. בפרלמנט גם לא אהבו את דרישותיו להגדלה ניכרת מאוד של הכנסותיו ממקור אוצר המדינה. ג'יימס פיטר את הפרלמנט ב-1611. בחיי המשפחה היה ג'יימס נשוי לנסיכה אן מדנמרק, ממנה נולדו לו שישה ילדים. מדיניות החוץ שלו הייתה כישלון. בעקבות בתו אליזבת סטיוארט, רעיית הנסיך פרידריך החמישי, שמלך על בוהמיה במהלך המרד הבוהמי, הסתבך ג'יימס במלחמת שלושים השנים, והתוצאה הייתה שנאלץ לשלוח צבא גם נגד פרדיננד השני, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה" וגם כנגד אחיינו פליפה הרביעי, מלך ספרד.

הוצאותיו הכספיות הגדולות במלחמות וכן בזבזנותו הרבה והענקת מתנות יקרות מאוד גרמו לו לדרוש שוב כספים מהפרלמנט החדש שהקים. כאשר זה סירב, פיטר אף אותו והקים פרלמנט שלישי שגם הוא התנגד לדרישות הכספיות של המלך. ג'יימס אסר כמה ממנהיגיו, אחרים, משריו, נשפטו ואף הוצאו להורג. ג'יימס נפטר בשנת 1625, משאיר ליורשו מצב שלטוני וכלכלי גרוע שהתפתח לבסוף למלחמת אזרחים.

ג'יימס הראשון נמנה עם האינטלקטואלים והמלומדים שבמלכי אנגליה וסקוטלנד. בתקופתו נמשך שגשוגו התרבותי של אנגליה האליזבתנית, בניצוחם של אישים כפרנסיס בייקון.

בתקופת מלכותו תורגם התנ"ך לאנגלית במה שנודע כ"תרגום המלך ג'יימס". תרגום זה נחשב לתרגום התנ"ך הקלאסי באנגלית עד היום.

שושלת

הנרי השביעי, מלך אנגליה
 
 
ארצ'יבלד דאגלס, רוזן אנגוס
 
מרגרט טיודור
 
ג'יימס הרביעי, מלך סקוטלנד
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתיו סטיוארט, רוזן לנוקס הרביעי
 
מרגרט דאגלסג'יימס החמישי, מלך סקוטלנד
 
מארי דה גיז
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנרי סטיוארט, לורד דרנלי
 
 
 
 
 
מרי, מלכת הסקוטים (מרי סטיוארט)
 
פרנסואה השני, מלך צרפת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'יימס השישי, מלך סקוטלנד
/ ג'יימס הראשון, מלך אנגליה
 
 
 
 
 
אן, נסיכת דנמרק
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צ'ארלס הראשון, מלך אנגליה
 
 
 
 
 
הנרייט מארי, נסיכת צרפת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הסטאדהאודר וילם השני, נסיך אורנז'
 
מרי הנרייטה, הנסיכה המלכותיתהנרייטה אן, נסיכת אנגליהצ'ארלס השני, מלך אנגליהג'יימס השביעי, מלך סקוטלנד
/ ג'יימס השני, מלך אנגליה
 
אן הייד
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ויליאם השני, מלך סקוטלנד
/ ויליאם השלישי, מלך אנגליה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מרי השנייה, מלכת אנגליהאן, מלכת בריטניה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.